'Işıklar Kenti Lefkoşa '

banner32

'Işıklar Kenti Lefkoşa '
banner23

KKTC’nin eğitim adası haline gelmesi hedefiyle yola çıkılan süreçte yüksek öğrenim ciddi bir gelişime uğradı.


Üniversitler artık bir sektör olarak lanse ediliyor. Çoğunluğu Türkiye Cumhuryeti uyruklu öğrencilerin oluşturduğu ve 3. Dünya ülkelerinden birçok öğrecinin okumak için geldiği adamıza ekonomik katkıları da giderek artıyor. Son zamanlarda gerek üniversite sayılarının artışı, gerek adaya gelen öğrencilerin bazı olumsuz nedenlerle kontrol altında tutulması ve en önemlisi kaliteli eğitim sağlanması gündemimizde yer etmiş durumda. Peki üniversite sayıları her geçen gün artarken neden Üniversite Kıbrıs’ta okunmalı? Farklı alternatifler sunarak yurt dışından gelecek öğrencilere sadece kampüs ve büyük eğitim binaları ile değil, her gün gidecekleri adeta yaşam alanlarının büyük bölümünü oluşturacak öğrenim görecekleri yerde farklı bir ambians yaratma özelliği olması son derece akıllı bir adım.


Yaşadığımız coğrafyanın kültürel özelliklerini barındıran,ustaca restore edilmiş tarihi binalarda eğitim verme fikri GAÜ’nün kardeş üniversitesi olan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’ne ait. Üniversitenin restore ettiği Arabahmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen basın toplantısında buradaki yapıyı ve özelliklerini yakından görme fırsatı buluyoruz. Bölgede dolaşırken, binaları gezerken tarihi dokuyu hissediyorsunuz. Kıbrıs Amerikan Üniversitesi yeni bir ekiple yola devam ediyor. “Işıklar Kenti” olarak adlandırdıkları Lefkoşa Sulariçi’nde tarihi kent üniversitesini yaklaşık dört yıl evvel hayata geçirdiler.


KAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, Lefkoşa için başlanan yüksek öğretim yolculuğunu, kendi geçmişinden hegün uzaklaşan ışıklar kenti Lefkoşa’nın tekrar gelecekle şekillendirilip, Surlariçi’ni Yüksek Öğrenim bölgesine dönüştürme hedefinde olduklarını söylüyor. Şu anda 5 yeni fakülteye ulaşmış olan üniversitede hedef 2 bin 500 civarı bir öğrenci ile butik bir üniversite oluşturmak. Yenilikci ama tarihi bir kent üniversitesi yaratılmış. Osmanlı eserlerini de ön plana çıkartıyorlar.


KAU Osmanlı Kütüphanesi, bünyesinde bulundurduğu tarihi eserlerle turistlerinde dikkatini çekmeyi başardı. Arabahmet Bölgesi tarihi olarak büyük önem taşıyor. Çoklu medeniyete başkentlik yapmış bölgede adeta kültürler buluşuyor.


Burada açıklanan en güzel detay aslında bölgede yaşayan gençlere Kıbrıs Amerikan Üniversitesi tarafından tam burs imkanları da sağlanması. Böylelikle bölge halkına da güzel bir imkan tanınıyor.


Sadece eğitim değil, sosyol sorumluluk projelerine de önem veren bu yapıyla Lefkoşa’ya yeni bir anlam katıldığını düşünüyorum.  


Yıllar önce birçok kez adada üniversite olur mu ? Tartışmaları artık tamamen geçmişte kalırken, bilgi ve araştırma açısından imkanlar tanıyan, oldukları bölgenin tarihi güzellliklerini bir kez daha yaşatan bu vizyonun ülkemizde üniversite sektörüne başarı katacağını düşünüyorum.
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18