Türk Ceza Kanunu'nda 'En ağır ceza olacak'

banner32

Türk Ceza Kanunu'nda 'En ağır ceza olacak'
banner23

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, cinsel istismar yasasını açıkladı: Türk Ceza Kanunu'ndaki en ağır ceza olacak


Türkiye Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ , TBMM Madde Bağımlılığını Araştırma Komisyonu'nda çocuk istismarını önlemeye yönelik komisyonun çalışmalarını tamamladığını, Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını ve kısa sürede Meclis'e geleceğini söyledi.

Türk Ceza Kanunu'ndaki en ağır ceza olacak

Hazırladıkları kanun tasarısında çocuğu cinsel istismarda cezaları artırdıklarını vurgulayan Recep Akdağ şöyle konuştu: "Burada herkesin üstünde ısrarla durduğu konulardan bir tanesi cezalar konusu. Cezaları ağırlaştırdığımız bir alan olacak. Cezalar ağırlaştırılıp özellikle çocuklara bildiğimiz o ağır tecavüz vakaları ve öldürme vakaları bu kısımlarda ciddi ağırlaştırma getiriyoruz. Bazı alanlarda müebbet bazı alanlarda ağırlaştırılmış müebbet hapse kadar cezalar getiriyoruz. Türk Ceza Kanunu'nda en ağır cezayı bir çocuğa tecavüz etme ve onu öldürme suçuna verecek şekilde ceza getiriyoruz.

"Bu kadar ağır bir ceza ilk olacak"

Zaten özellikle tecavüz ve sonrasındaki ölümlü ilgili o kadar ağır hüküm getiriyoruz ki, ağırlaştırılmış müebbet hapis getiriyoruz. Yatacağı üst sınırı artırıyoruz. Somut olarak 50 sene hapiste yatmaya dönüşüyor. TCK'da böyle bir ceza şu anda yok. Bu kadar ağır bir ceza ilk olacak. Caydırıcılık, toplum vicdanı ve milleti temsil eden vekiller olarak hükümet olarak bizim vicdanımızı da tatmin edebilecek hüküm olduğunu ifade etmek isterim. İnfaz Kanununda ağırlaştırılmış müebbet de olsa bir kişinin yatabileceği sürenin çok daha üstünde sürelerle cezaevinde yatmayı getiriyoruz"

"Cezaevinden çıkınca hormon verilecek"

Çocuk istismarında bulunan kişinin cezaevinden çıkmasının ardından cinsel isteğin baskılanması amacıyla hormon verileceğini de kaydeden Akdağ şöyle devam etti:

"İkinci önemli konu, bu anlamda bir ceza alan ve cezasını çekerek cezaevinden çıkacak kişilerin tahliye edildikten sonra belli bir dönem rehabilite edilmesi gerekiyor. Bununla beraber eğer ilgili hakim heyeti karar verirse uzman görüşü almak kaydıyla uygun gördüğü vakalara cinsel isteğin baskılanması amacıyla belli hormonlar verilebilecek. Her yıl bunu ilgili mahkeme gözden geçirecek ve devam edip etmeyeceğine karar verecek. Ama aynı zamanda da ciddi bir rehabilitasyon gerçekleştirilecek.

"Pedofil vakaları bir hastalık değil bir çeşit cinsel sapkınlık"

Çocuklara istismardan dolayı ceza alanların cezaevinde yattıkları süre içinde de rehabilitasyona tabi tutulması söz konusu olacak. Uzman görüşü olacak tamamen. Bu suçların bazılarında ciddi ölçüde tekrarlama özelliği olduğunu biliyoruz. Pedofil vakaları bir hastalık değil bir çeşit cinsel sapkınlık. Bunlarda bu tedbirlerin alınması kararını....
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 17:13
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18