Mini buzul çağı mı geliyor? Prof. Dr. Doğan Yaşar'dan uyarı: İstanbul Boğazı donacak!

banner32

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, küresel soğumanın yaklaştığını belirtip kritik açıklamalarda bulundu. İstanbul'a kara kış mı geliyor? Mini buzul çağı mı yaşanacak? "İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz" ifadelerini kullanan Prof.Dr. Yaşar, tarih vererek uyardı. İşte son dakika haberinin detayları...

Mini buzul çağı mı geliyor? Prof. Dr. Doğan Yaşar'dan uyarı: İstanbul Boğazı donacak!
banner23

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, küresel soğumanın yaklaştığını belirterek "İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecektir." dedi. Mini buzul çağı mı geliyor? İşte Prof. Dr. Yaşar'ın küresel soğuma ile ilgili açıklamaları...

KÜRESEL ISINMADAN DEĞİL KÜRESEL SOĞUMADAN KORKACAĞIZ!

A Haber ekranlarında önemli açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Doğan Yaşar, 'Küresel ısınmadan değil küresel soğumadan korkacağız' dedi. Prof.Dr. Yaşar açıklamalarında; "Küresel ısınma dönemlerine biz yağmur çağı deriz, verimlilik çağı deriz. Küresel soğuma dönemleri kıtlık kuraklık çağıdır. Son 1000 yılın en şiddetli küresel ısınma dönemini yaşadık.Biz bunu 90'lı yıllardan beri söylüyoruz. 2020'li yıllara kadar çok şiddetli küresel ısınmalar yaşayacağız,giderek artarak devam edecektir. Hortumlar artacak, kasırgalar artacak, yağmurlar çok artacak. Ancak 2020'den sonra da ciddi bir mini soğuma dediğimiz bir olay yaşanacak ." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL BOĞAZI'NIN SÜREKLİ DONDUĞUNU GÖRÜYORUZ!

Prof.Dr. Yaşar açıklamalarına şu şekilde devam etti: Biz İstanbul Boğazı'nın sürekli olarak donduğunu görüyoruz zaten. 400'de olmuştur 600'de 753'te... Özellikle 960 ile 1030'lu yıllar arasında İstanbul Boğazı'nın 3 kez donduğunu görürüz. Peki 3 kez donduğunda ne olmuştur? Bütün Kuzey Avrupa buz altında kaldığı için üretimden düşmüş, aç kalmışlar hepsi birlikte ve bu nedenle bütün Avrupa birleşip Haçlı ordularını kurup Anadolu'ya saldırmışlardır. Yani küresel soğuma demek, kuraklıktan da öte kıtlık demektir.

Fotoğraf: 1954 kışı

MİNİ BUZUL ÇAĞI MI GELİYOR?

"Mini buzul dönemi olacaktır. Daha önceki yıllarda bu defalarca yaşanmıştır. İstanbul Boğazı ne zaman donsa Osmanlı zamanında da daha önceki zamanlarda da hep kıtlıkla karşılaşılmıştır. Ancak, küresel soğumada Anadolu olarak muhteşem bir avantajımız olacaktır. "

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18