İşte Maraş'ın Osmanlı'ya ait tapusu!

banner32

Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi saf dışı bırakmak isteyen Yunanistan ve Rum Yönetimi’ne karşı KKTC ve Ankara’nın elinde Maraş’a ait kapı gibi tapu var. Yerleşime açılması planlanan Maraş’ın tamamının Osmanlı dönemi vakıflarına ait olduğu tescillendi. Uzman ekip bütün tapuları tek tek inceleyip kayda geçirdi. Vakıf mallarına, uluslararası hukuka göre hiçbir şekilde dokunulamıyor.

İşte Maraş'ın Osmanlı'ya ait tapusu!
banner23

Türkiye ve KTTC, Doğu Akdeniz’deki haklarını gasp etmek isteyen Rum Yönetimi ve destekçilerine karşı sessiz ve derinden bir çalışma yürüttü. Çalışmalara 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’ndan beri kapalı bulunan Maraş ilinden başlandı. 2009 yılında Türkiye’den Osmanlıca bilen bir ekip KKTC’ye giderek, geçmişe dönük bütün tapuları incelemeye başladı.

2005 yılında Türkiye’den Maraş’a giden ekip, 1571’den 1974’e kadar, bütün vakıf mallarını inceledi. 2 bin 443 kütük defteri, 13 bin dosya ve 8 milyon belge incelendi, 20 milyon veri çıkartılarak hepsi bilgisayar ortamına geçirildi. Dijital ortamda 424 bin belge ve fotoğraf içeren bin 744 gigabayt bilgi var.

20 MİLYON VERİ ÇIKARILDI

1571’den 1974’e kadar bütün Vakıf malları tek tek masaya yatırıldı. 2 bin 443 kütük defteri, 13 bin dosya ve 8 milyon belge incelendi. Bu incelemelerden 20 milyon veri çıkartıldı, tüm bu veriler bilgisayar ortamına aktarıldı. Ayrıca toplam bin 744 gigabayt’ı bulan 424 bin belge ve binlerce fotoğraf da kayıp olma/zarar görme istimaline karşı muhafaza altına alındı.

Kapalı Maraş’taki bir parselin Evkaf malı olduğunu gösteren bir tapu örneği.

ENVANTER ÇIKARILIYOR

Bugün o çalışmalar kapsamında Kıbrıs Vakıflar Müdürlüğünün de sunduğu tapularla Kapalı Maraş’ta envanter çalışmalarına başlandı. KKTC Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Fatih Benter ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın danışmanı Prof. Dr. Ata Atun, Maraş’ta yürütülen çalışmalarla ilgili Yeni Şafak’a özel bilgiler verdi.

Maraş’ın vakıf bölgeleri

BÖLGE 3 VAKFA AİT

Prof. Dr. İbrahim Fatih Benter yaptıkları çalışmaların, Maraş’ın büyük çoğunluğunun vakıf malı olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Ellerinde belge ve tapular olduğunu belirten Benter, “Kapalı Maraş bölgesinin 3 vakfa ait olduğunu biliyoruz. Kütükleri elimizde, Lala Mustafa Paşa Vakfı, Abdullah Paşa Vakfı ve Bilal Ağa Vakfı’dır. Barış Harekatından hemen sonra kapatılan 

Maraş’a giriş sınırlıydı. 1990’larda rastgele bir binada Maraş’ın kütükleri bulundu. Bu belgeleri Rumlar kaçırmak istedi ama yakalandılar. Tüm bu belgeler mahkeme sunuldu ve Vakıf malı olduğuna karar verildi”

MARAŞ ESKİ HALİNE DÖNER

“Oradaki bütün tapular bizim elimizdedir” diyen Benter, envanter çalışmasının kendilerinin sunduğu tapular üzerine gerçekleştiğini söyledi. Benter, “Hızlı bir çalışma yapılırsa envanter süreci 6 ay ile 1 yıl arasında sürer. Hangi arazi bizim biliyoruz ama arazi üzerindeki yapıların incelenmesi, alt yapıların durumu gibi konular var. 45 yıldır kapalı olan bir bölge haliyle harap durumda. Bu çalışmaların sonunda büyük şirketler hizmet alımı yaparsa hızlı bir şekilde yol alınarak Maraş eski günlerine geri döner” şeklinde konuştu.

RUMLARA KİRALANACAK

Rumların da kayıpları verilmeli diyen Benter, “Eğer bir Rum gelir de ‘Ben falan yerde otel yaptım orasının vakıf arazisi olduğunu kabul ediyorum. Bir kira sözleşmesi yapmaya hazırım’ derse biz ona deriz ki tamam sözleşmeyi imzala bu kira karşılığını ver yatırım yaptığın binayı verebiliriz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 2 yıl Önce

maraşın türk lerin olduğun vakıf malı olduğu 50 sene sonra mı aklınıza geldi ? size kim iinanır ? niye 80yılında yapılmadı bu çalışma veya 2000 yılında ? inandırıcı değil !

Alper Tenekeci,
Alper Tenekeci, - 2 yıl Önce

Sn Benter, eğer rum bu malı ele geçirdiği tarihten itibaren geriye dönük olarak kiralarını öderse ve gelecekte de kiralarını ödeyecekse kendisine yeni bir kira mukavelesi yapabilirsiniz diyorsunuz değilmi?

ALİ Azeri
ALİ Azeri - 2 yıl Önce

Efendim aynı durumda olan karpazdaki afendrika çiftliği de vakıf malidir ve İngilizler tarafından Rumlara peşkeş çekildi.bu vakıf arazisi için herhangi bir çalışmanız var mı? Bilgi verirseniz memnun olurum . selamlar

banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18