İran'da düşen Türk jetiyle ilgili önemli gelişme

banner32

İran'da düşen Türk jetiyle ilgili önemli gelişme
banner23
Mina Başaran ve arkadaşlarının hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili önemli bir gelişme yaşandı. İran Sivil Havacılık Otoritesi, kazanın aydınlatılmasında büyük önemi olan FDR (Flight Data Recorder) olarak adlandırılan uçuş veri kaydedicisinin ana hafızasının bulduğunu duyurdu.

Başaran Holding'e ait Challanger 604 tipi uçak 11 Mart'ta Birleşik Arap Emirlikleri Şarika kentinden İstanbul'a gelirken İran'da henüz belirlenemeyen bir nedenle düşmüş 11 kişi yaşama veda etmişti.

Habertürk gazetesinden Gökhan Artan'ın aktardığına göre, TC-TRB kuyruk tescilli uçağın kaptan pilotu Beril Gebeş'in cenazesinin bulunmasıyla ilgili çalışmalar devam ederken arama çalışmalarında yeni bir gelişme daha yaşandı.

İran'da kazayı araştıran ekip, uçuşa ilişkin verilerin kaydedildiği ve ağır hasar alan 'Flight Data Recorder'ın (FDR) verilerinin kaydedildiği ana hafızayı da buldu. Kazanın aydınlatılmasında büyük öneme sahip FDR perşembe günü bulundu.

FDR'nin fotoğrafı da İran tarafından paylaşıldı.

İran Ulusal Havacılık Örgütü Halkla İlişkiler Müdürü Reza Jafarzadeh, FDR'nin, uçağın düştüğü Helen Dağı'ndaki Sivil Havacılık Otoritesi Sivil Havacılık Kaza Ekibi tarafından tespit edildiğini söyledi. Jafarzadeh,"Bu bellek, uçağın çarpışma nedenini belirlemek için yeniden okunabilir olması gereken uçak bilgi ve uçuş parametrelerini içerir" dedi. CVR (Cockpit Voice Recorder) olarak adlandırılan kokpit ses kayıt cihazı ise daha önce bulunmuştu. CVR, deşifre edilmek üzere 10 Nisan'da Fransa'da bulunan bir laboratuvara gönderilecek.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2018, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18