banner38

Atatürk'ün babasının evi

Sedire oturmuş olan Ali Rıza Bey ile ona kahve ikram eden karısı Zübeyde Hanım.

Atatürk'ün babasının evi
banner37
banner23
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Makedonya’nın Kocacık Köyü’nde bulunan babasıyla dedesinin evini sizin için ziyaret ettik, görüntüledik

Mustafa Kemal Atatürk'ün babası Ali Rıza Efendi'nin Anı Evi Müze Kompleksi, 1.5 yılda aslına uygun olarak inşa edilmiş.

Evin gönüllü bakımı ve tanıtımını nöbetleşe yapan Jupa'daki Atatürk İlköğretim Okulu öğretmenleri, Türkiye'den gelenlerin mutlaka evi ziyaret ettiklerini söyledi.

[caption id="attachment_16201" align="alignnone" width="428"] MUSTAFA'YLA MAKBULE'NİN OYUN ODASI
Üstteki fotoğrafta Atatürk ve Kemal isimlerini almamış olan küçük Mustafa, kız kardeşi Makbule ile oyunlar oynuyor. Mustafa'nın elinde topaç, Makbule'nin ise minik beşikte uyutmaya çalıştığı oyuncak bebeği var.[/caption]

Birbirinden bağımsız iki evden oluşan kompleksin alt kısmında kalan yapı, akraba evi, üst kısımda olan ev ise Anı Evi olarak inşa ve tanzim edilmiş.

Akraba evinin giriş katında bir mutfak ve üst katında Atatürk'ün Manastır Askeri İdadisi yıllarını yansıtan üniformalı balmumu heykeli karşılıyor gelenleri.

[caption id="attachment_16202" align="alignnone" width="410"] Sedire oturmuş olan Ali Rıza Bey ile ona kahve ikram eden karısı Zübeyde Hanım.[/caption]

Anı Evi'ne gelince… Giriş katında ziyaretçilerin yazması için konulan anı defterinin yanında Atatürk'ün hayatını yansıtan bir film sürekli oynatılıyor. Üst katlarda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından yapılıp Anı Evi'ne hediye edilmiş olan birçok bal mumu heykel bulunuyor.

Atatürk'ün babası ve dedesinin yaşadığı bu evde olmak, adeta zamanda yolculuk yapmak gibi. Bu evden ayrılırken yüreğimizi bir hüzün kaplıyor.

 
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3