banner38

ANKARA'DA RESMİ TÖREN DÜZENLENDİ

ANKARA'DA RESMİ TÖREN DÜZENLENDİ
banner37
banner23
20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı’nın 44. yıl dönümü münasebetiyle Ankara’da törenler yapıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut, TMT Mücahitler Derneği üyeleri ve kalabalık bir heyetle Anıtkabir’i ziyaret etti.

Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunan ardından Misak- ı Milli Kulesinde Anıt Özel Defterini imzalayan Büyükelçi Korkut deftere şunları yazdı. ” Mutlu Barış Harekatı sayesinde can güvenliğinden yoksun karanlık bir dönemi geride bırakan Kıbrıs Türk Halkı ilke ve inkilaplarınız ışığında kurmuş olduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetiyle kendi devlet çatısı altında yaşama istencini ortaya koyarak siyasi eşitliğinden vazgeçmeyeceğini ve adada azınlık olarak yaşamayı kabul etmeyeceğini kanıtlamıştır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı olarak Ada’da kalıcı ve kapsamlı bir uzlaşıya varılması gayesiyle Anavatanımız Türkiye ile sergilemiş olduğumuz karalılık ve yapıcı tutuma karşın geçen yıl İsviçre’de gerçekleştirilen Kıbrıs Zirvesi Rum Yunan ikilisinin sıfır asker sıfır garanti politikasıyla bir kez daha akamete uğramıştır. Halbuki Barış içerisinde geçirilen 44 yıl kuşkusuz Ada’daki Türk askeri varlığının caydırıcı bir unsur olarak hayati bir öneme haiz olduğunu kanıtlamaktadır. Bu vesileyle Aziz şehitlerimizi rahmetle Gazilerimizi minnetle anarken Kıbrıs Türk Halkı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti adına Türkiye Cumhuriyeti Halkı ile tüm sivil ve askeri kurum ve kuruluşlarına şükranlarımızı sunar manevi huzurunuzda saygı ile eğiliriz. ”
Kutlamalara daha sonra Ulus’ta bulunan Atatürk Heykeli önünde gerçekleştirilen askeri törenle devam edildi.

Tören Anıt’a çelenk konulmasıyla ve saygı duruşuyla başladı. Ardından İstiklal Marşı okundu. İlk konuşmayı yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Şükrü Tandoğan, 15 Temmuz 1974’te EOKA terör örgütünün yapmış olduğu darbenin amacının Türklerin adadaki varlığını sona erdirerek Türkiye’yi Ege Denizi ile birlikte Akdeniz’den kuşatarak, batı ve güneye tecrit etmek olduğunu söyledi.

Tandoğan, Türkiye’nin Londra ve Zürih anlaşmaları gereği garantör devlet olarak Ada’ya müdahale kararı aldığını ve 20 Temmuz 1974’te havadan atma, havadan indirme ve çıkarma harekatıyla başarıyla icra ederek Kıbrıs’taki darbeyi bertaraf ederek Kıbrıs Türklerini katliamdan kurtardığını ifade etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Fazıl can Korkut’ta konuşmasında, 3 yıl önce Suriyeli Aylan bebeğin Bodrum sahilinde cansız bedeninin kıyıya vurması ile 24 Aralık 1963 tarihinde Binbaşı Nihat İlhan’ın eşinin ve 3 çocuğunun katledilmesini hatırlatarak bu iki olay arasında ortak payda çıkarılacak dersler olduğunu belirterek şunları kaydetti. ” Bir ülkede devlet çatısı çöktü mü o ülkedeki insanların başına her türlü felaket gelebilmektedir. Çok şükür ki Mutlu Barış Harekatıyla Kıbrıs Türkü 11 yıl kuşatma altında abluka altında can güvenliğinden yoksun yaşamını sona erdirmiş geride bırakmış hürriyetine ve can güvenliğine kavuşmuş ikinci harekatla tesis edilen iki kesimlilik sayesinde önce Kıbrıs Türk Federe Devleti 1983 itibariyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti çatısı altında güven ve refah içerisinde yaşamaktadır. Rumları tüm izolasyon ve politikalarına rağmen. ”
Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 00:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3