banner38

'Doktorlar ne yüzsüzdür ne de arsız'

'Doktorlar ne yüzsüzdür ne de arsız'
banner37
banner23

Candan MERT


Ülkemiz gündeminde yer alan Mandamus Emirnamesine göre doktorlarda ikinci iş yasağı var, bu yasağın çiğnendiğine dair Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği(KTSÇHB) Başkanı Remzi Gardiyanoğlu ise bu konuda sert eleştiriler yapıyor.


Öte yandan hem devlette, hem de özelde hasta bakan doktorların ikinci iş yasağına uyması ve bu doktorların özelden ayrılıp sadece devlete hizmet vermesi halinde, kliniklerde yapılan birçok yatırımlar ve doktorun sıkıntılarının ortaya çıkacağı belirtiliyor.


Mağusa Yaşam Hastanesi Başhekimi Dr. Türker Ozankaya, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında doktorlar için ikinci iş yasağı konusunu değerlendirirken, konu çerçevesinde Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği(KTSÇHB) Başkanı Remzi Gardiyanoğlu’nun devlette çalışan doktorlara söylediği ‘yüzsüzler, arsızlar’ gibi sert ifadelerine katılmadığını dile getirdi. Ozankaya, bunların yanından Genel Sağlık Sigortası’nın geçmesi halinde devlet ve özel hastanelerin işbirliği ile doktorların ikinci iş yapmalarının sıkıntı olmayacağını ve bu şekilde mağduriyetlerin de önüne geçilebileceğini aktardı.


“Yapılan iş suç değil, hizmettir”


Mağusa Yaşam Hastanesi Başhekimi Dr. Türker Ozankaya, doktorlar için belirtilen ‘ikinci iş’ durumunun yeni bir durum olmadığını ve yıllardır devlet hastanelerinde çalışan doktorların aynı zamanda özel kliniklerde ve son zamanlarda kurulmuş olan özel hastanelerde çalıştıklarını ifade etti. Bu şekilde bir çalışmanın Kamu Hizmetleri Yasası’na göre, Serbest Çalışan Hekimler Birliği’nin geçmişte yaptığı girişimler doğrultusunda suç kabul edildiğini aktaran Başhekim Dr. Türker Ozankaya, buna rağmen hekimler gerek kliniklerde, gerekse de özel hastanelerde çalışarak hastalara hizmet verdiklerini dile getirirken, “Sonuç olarak yasa ihlal ediliyor ancak yapılan işler aslında bir suç değil, hastalara ve insanlara bir hizmettir” dedi. Başhekim Ozankaya, KKTC’de özel sektörde ve devlette çalışan doktorların branşlara göre dağılımına bakıldığında yasaya göre hareket edildiği takdirde devlet hastanelerinde çalışan doktorların özel hastanelerde/kliniklerde görev yapmadığı düşünülürse, bu durumda ciddi bir sıkıntının yaşanacağını dile getirdi.


“Tam zamanlı olması, mali açıdan mümkün değil”


Yaşam Hastanesi’nde 28 tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak çalışan hekimin bulunduğunu belirten Dr. Türker Ozankaya, bu hekimlerin yaklaşık 10 tanesinin aynı zamanda devlet hastanesinde de görev yaptığını kaydederken, “Bu hekimler bizim hastanemizde görev yapmasalardı, verdiğimiz sağlık hizmetlerinin çeşitliliği bakımından ciddi sıkıntılar olacaktı. Çünkü yalnızca özel hastanelere bakıldığında, bazı branşlarda doktorları tam zamanlı istihdam etmek mali açıdan mümkün değildir” ifadelerini kullandı. Hekim olmanın uzun bir süre gerektiren iş olarak karşımızda durduğunu kaydeden Dr. Ozankaya, askerlik hizmetleri de sayıldığında 30 yaşında ancak ‘uzmanlık’ unvanının elde edilebildiğini dile getirirken, “Dolayısıyla sadece devlette çalışıldığı takdirde özel hastanelerin bu branşların bazıları olan üroloji, nöroloji gibi branşlarda ciddi sıkıntı yaşayacağı da malum” dedi.


“Gardiyanoğlu’nun ifadeleri kabul edilemez” 


İkinci iş yasağına sadece ‘yasal-gayriyasal’ penceresinden değil, KKTC’deki insanların sağlık hizmetlerine ulaşmasını daha kolay ve geniş çerçevede sağlanabilmesi penceresinden baktığını kaydeden Dr. Türker Ozankaya, böyle bir uygulamanın doğru olmadığına inandığını kaydetti. Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği(KTSÇHB) Başkanı Remzi Gardiyanoğlu’nun devlette çalışan doktorlara söylediği ‘yüzsüzler, arsızlar’ gibi sert ifadelerine katılmadığını kesin bir dille ifade eden Başhekim Dr. Türker Ozankaya, kamuda çalışan doktorlar ile özelde çalışan doktorların birbirleri ile rekabet içerisinde değil, işbirliği içerisinde çalışmak zorunda olduklarına dikkat çekerken, bunun sadece KKTC’de değil, tüm dünyada böyle olduğunu belirtti. Özel sektör ile devlet sektörünün entegre sistem olarak görülmesi gerektiğini ifade eden Başhekim Ozankaya, devlet sektöründe çalışan doktorlara ‘arsızlar, yüzsüzler, utanmazlar, doymak bilmezler’ diye kullanılan ifadelerin doğru olmadığını ve hiçbir doktorun bunu onaylayacağını düşünmediğini aktarırken, bu ifadelerin çirkin ve etik olmayan ifadeler olduğunu söyledi.


“En büyük sıkıntı finansal yönden”


Genel Sağlık Sigortası’nın geçmesi ve devlet ile özel hastanelerinin birleşmesi bağlamında konuşan Mağusa Yaşam Hastanesi Başhekimi Dr. Türker Ozankaya, konunun önemli olduğunu ve özel sektörün verdiği sağlık hizmetlerinin istikrarlı bir şekilde ve daha kaliteli, verimli olması bakımından Genel Sağlık Sigortası’nın gerekli olduğunu kaydetti. Gerek devlet sektöründe, gerekse de özel sektörde sağlık hizmetlerinin altyapı, insan faktörü-organizasyonel hizmetler ve finansman faktörü olmak üzere 3 ayağının bulunduğunu aktaran Dr. Ozankaya, kendilerini özel sektörde en çok sıkıntıya sokan ve bu nedenle üzerinde durdukları faktörün ‘finansman faktörü’ olduğunu dile getirirken, bu nedenle özel sektörde verilen sağlık hizmetlerinin hem daha kaliteli, hem de daha verimli olabilmesi açısından finans sorununun çözümlenmesi gerektiğini kaydetti. Özel sektöre gelen insanların sağlık hizmetlerine ulaşırken, hizmetlerin karşılığı olarak bir bedel ödeme zorunlulukları bulunduğunu dile getiren Başhekim Dr. Ozankaya, “Bir kısım insanımız, mali durumunun iyi olması dolayısıyla bu hizmetleri daha kolay karşılayabilmektedir ancak bu tüm insanlarımız için söz konusu değildir. Bundan dolayı bu insanların özel sektörden faydalanabilmesi için bütün dünyada benzerlerinin görüldüğü gibi, ‘Genel Sağlık Sigortası kapsamında özel sektörden de hizmet satın alabilmelidirler” ifadelerini kullandı.


“Sigorta, önemli bir gelişme olacaktır”


Mağusa Yaşam Hastanesi Başhekimi Dr. Türker Ozankaya, özel hekimlerden hizmet satın alındığı zaman sigorta bedellerinin Sosyal Sigortalar tarafından ödendiğini belirtirken, başlangıçta bu durumun Sosyal Güvenlik Sistemi’ni mali açıdan zora sokacağından dolayı Genel Sağlık Sigortası’nın bir anda tümüyle özel sektöre açılmadan önce kısmi olarak açılırsa bu gibi sıkıntıların minimum seviyeye indirileceğini aktardı. Ozankaya, “Örneğin, poliklinik hizmetleri ya da laboratuvar hizmetlerinin özel sektördeki finansmanları sağlanırsa ve bu da hasta katkı payı çerçevesinde yapılırsa, eminim ki KKTC’deki sağlık hizmetlerinin daha verimli olması bakımından çok önemli bir gelişmeye imza atılmış olacaktır” dedi. Başhekim Dr. Türker Ozankaya, bu şekilde olduğunda hem devlet sektöründe, hem de özel sektörde çalışan hekimlerin tamamen ayrılması şeklinde yapılacak düzenleme ile ortaya çıkacak sıkıntıların, Genel Sağlık Sigortası’nın kısmi olarak açılması halinde ortadan kaldırılacağını, böyle bir ihtiyacın dahi bulunmayacağını dile getirdi.


“Devletteki doktorlar düşmanımız değildir”


Doktorluğun 24 saat aktif olabilecek bir meslek olduğuna ve saatinin olmadığına dikkat çeken Dr. Türker Ozankaya, devlet ve özelde çalışan doktorların ayrıştırılması ile hastaların ciddi zararlar göreceğini ifade ederken, “Bizim Özel Sağlık Hizmetleri sektörü olarak talep ettiğimiz; Genel Sağlık Sigortası, özel sektör kurumunun daha ileriye götürülmesi açısından şarttır. İlk başta tüm parametrelerin açılması bakımından sıkıntıların olacağına katılıyoruz, bu nedenle hiç olmazsa birkaç parametrenin açılması daha sonraya bırakılabilir; ancak en başta sonucunu görüp, eksiklikleri yanlışlıkları değerlendirme maksadıyla ayaktan tedavi hizmetleri, poliklinik hizmetleri, laboratuvar hizmetleri açılsa, bu bile bizim için çok önemli olacaktır” ifadelerini kullandı. Devlet hastanelerinde çalışan doktorların kendi düşmanları olmadığını vurgulayan Dr. Türker Ozankaya, onlarla ilgili yasal düzenlemeler yapılırken onlara karşı özel sektördeki doktorların bakış açısının daha uygun, daha etik bir üslup içerisinde olması gerektiğinin altını çizerken, özel sektördeki doktorların bu yaklaşımlarının özel sektördeki sağlık hizmetlerinin aksamasına yol açacak yeni yapılanmaların olmasına zemin hazırlamaması gerektiğini belirtti.


“Yasal çerçeve düzenlenmelidir”


Hekimlerin özel sektörde çalışırken belli düzenlemelere gidilmesi fikrine katıldığını kaydeden Dr. Türker Ozankaya, “Örneğin devletin vergi gelirleri ya da kamu hizmetlerinin disiplini bakımından bir yasal çerçeveye oturtulmalıdır ama kesinlikle özel sektörde bu hekim arkadaşlarımızdan faydalanabilmemiz için onların bizim ihtiyaç duyduğumuz alanlarda, bizim hastanelerimizde de hizmet verebilmeleri için de ilgili yasal çerçeve düzenlenmelidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3