Ne kötüdür dikkate alınmamak, kaale alınmamak!

Ne kötüdür dikkate alınmamak, ne kötüdür kaale alınmamak. 

Yalan ve gerçek dışı manipülatif haberlerle Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile görüşeceğini beyan eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit Ankara’da kendi bakanlığı nezdinde muhatap bulamadı. 

Yapılan tüm girişimler, tüm temaslar Türkiye cumhuriyeti milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u cemal Özyiğit ile görüşme noktasında ikna edemedi! 

Dörtlü koalisyon hükümeti ile Ankara hükümeti arasındaki ilişkilerin ilk kez bu denli kopuk ve bu denli muhatapsız kalmasının birincil sebebi olarak gösterilen Özyiğit Ankara’da ancak Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüşebildi. 

Mevlüt Çavuşoğlu’nun çabaları da bir şekilde sonuçsuz kaldı ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk KKTC eğitim Bakanı Cemal Özyiğit’le görüşmeyeceği konusundaki kati kararından geri döndürülemedi. 

Şimdi cemal Özyiğit başını iki elinin arasına alıp ben ne yaptım diye düşünmelidir. 

KKTC tarihinde daha önce böylesi bir durum yaşanmış mıdır ben hatırlamıyorum. 

Bunun sorumlusu kim ya da nelerdir diye Sayın Bakan Özyiğit kendi kendine sormalıdır. 

Hatırlanacağı üzere Özyiğit KKTC meclisinideki bir konuşmasında ‘imamın ordularına geçit vermeyeceğiz, diye bir konuşma yapmış ardından toparlamaya ve düzeltmeye çalışıp ‘imamın Ordusu’ndan kastının fetö’dür’ demişti. 

Ancak Özyiğit’in buradaki açıklamasında ki samimiyeti, Özellikle Ankara kulislerinde çok tartışılmış ve ‘ imamın ordularından’ kastının da aslında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğanı olduğu açıkça anlaşılmıştı.

Ardından yıllardır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde varolan din kültürü ve ahlak dersini seçmeli adı altında süreç içerisinde ortadan kaldırmak için düğmeye basan Özyiğit bu konudan da gerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki vatandaşların gerekse türkiye’deki vatandaş ve oradaki hükümet yetkililerinin tepkileriyle karşılaşmıştı. Hemen hemen her fırsatta dörtlü koalisyon başkanlarının kapalı kapılar ardında yaptıkları konuşmalarda, Ankara ile dörtlü koalisyon hükümetinin arasını cemal Özyiğit’in açtığı ve bu konunun bu şekilde devam etmesi halinde hükümetin dahi bozulabileceği noktasında defalarca hemfikir oldukları her ne kadar da başına yansımasa da, derin kulaktan gelen bilgiler arasında . Özyiğit ve ekibinin bir başka skandal durusu ise hala sultan ilahiyat fakültesi nde başı bağlı öğrencilere diplomalarını vermemek olmuştu. 

Okul yetkilileri ayaklanmış ve özyiğit başkanlığındaki eğitim bakanlığı protesto edilmişti! 

Bu konuda aldığı ciddi tepkiler sonrası da Özyiğit, başsavcılıktan görüş alacağız diyerek bir kurtuluş yolu çizmeye çalışmış?ve günün sonunda başörtüleri resimleriyle çocuklara diplomaları verilmişti. 

işte tüm bu hareketler aslında öz Yiğit’in Ankara hükümetinin hassasiyetlerine karşı nasıl fikirlerde olduğunun yansımalarıydı! 

Hal böyle olunca da karşısında muhatap bulamaması pekte yadırganacak bir durum olmuyordu.

Şimdi Özyiğit ne yapacak geri döndüğünde o koltuğa nasıl oturacak bu merak konusu. 

Kendisini destekleyen ve aslında eğitim bakanlığını bir anlamda arka planda yürüten KTEÖS ve Şener Elcil, Özyiğit’i kurtarabilmek adına daha dün’ ne seninle paranı istemiyoruz’ dediği Türkiyeden eğitim için para göndermiyorlar diyerek neredeyse ‘bize para gönderin’  diyecek duruma gelmişti. 

Her fırsatta Türkiye düşmanlığı ve aleyhtarlığı gösteren gruplar ile adeta omuzumuza vererek yürümeyi tercih eden Özyiğit, bir taraftan da Ankara hükümeti ve denk bakanlığı ile görüşme talebinde bulunuyordu. 

Karşıdan gelen cevap ise netti.

Türkiye cumhuriyeti milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öz yiğitle hiçbir şekilde görüşmeyeceğini söylüyor ve Ankaraya giden Özyiğit’le görüşmüyordu! 

Peki şimdi ne olacak ? 

Dörtlü koalisyon Ankara ile Özyiğit krizini nasıl aşacak ? 

Yeni eğitim yılı açılıyor bir çok eksikler var.

Türkiye’nin katkısı olmaz ise bu eksikler nasıl giderilecek ? 

Eğer Özyiğit yapmış olduğu hatalardan çark edip geri adım atmaz ise bu hükümetin yani dörtlü koalisyonun boş olmasının tek sebebi olan bakan olacak!

YORUM EKLE

banner1

banner3