banner38

'Yerel yönetim hafife alınıyor'

'Yerel yönetim hafife alınıyor'
banner37
banner23

Candan MERT


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Olgun Amcaoğlu, KKTC Meclis Kürsüsü’nde yaptığı konuşması bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya yerel seçimler ile ilgili eleştirilerde bulunurken, Halkın Partisi(HP)’nin 3’üncü parti çıktığını ve 5 aday gösterdiğini, Demokrat Parti(DP)’den 4, Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP)’nden 2 aday gösterildiğini belirtti. Amcaoğlu, “Bu kadar mı ciddiye alırlar ki, bir memleketin yerel yönetimdeki belediye seçimlerinde aday göstermezler?” diye sorguladı.


“Şimdiye kadar sıkıntılar aşılabilirdi”


Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Olgun Amcaoğlu, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında Hükümet içerisinde bulunan 4 partinin toplamda 27 aday çıkarttıklarını kaydederken, partilerin belediyelerin yerel seçimlerini ve yerel yönetimleri ciddiye almadıklarını dile getirdi. Amcaoğlu, “Ciddiye alsalardı benim daha önce belediyeler yasası ile ilgili götürdüğüm yasa önerisinin üzerinde ivedilikle düşünülerek, bugün belediyelerin içerisinde bulunduğu maddi sıkıntılar da bir nebze aşılmış olurdu” ifadelerini kullandı. Halkın Partisi(HP)’nin 3’üncü parti çıktığını ve 5 aday gösterdiğini, Demokrat Parti(DP)’den 4, Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP)’nden 2 aday gösterildiğini belirten Olgun Amcaoğlu, “Bu kadar mı ciddiye alırlar ki, bir memleketin yerel yönetimdeki belediye seçimlerinde aday göstermezler?” diye sorguladı.


“Yerel yönetim hafife alınıyor”


Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP)’nin başkent Lefkoşa’da aday çıkartmadığına dikkat çeken UBP Milletvekili Olgun Amcaoğlu, “Bunlar hükümetin amiral gemisinde oturuyorlar, başından beri hükümettedirler.” dedi. Belediyelerin toplum açısından çok önemli olduğunu dile getiren Amcaoğlu, belediyelerin insanlara direkt dokunulabilen kurumlar olduğunu söyledi. Mevcut konumda belediyelerin maddi ve idari sıkıntılar ile boğuştuğunu kaydeden Olgun Amcaoğlu, her şeyden önce bu gibi eksiklikleri bulunan yasaların halledilmesi gerektiğini savunurken, borçların yapılandırılması bağlamında yapılması gerekenlerin ivedi bir biçimde yapılması sayesinde Belediyeler Reformu’nun gerçekleştirilebileceğini ifade etti. Belediyeler reformu ile ilgili anayasada bu tarihlerde değişiklik yapılamayacağının bilinmesine rağmen değişiklik yapılması gerektiğinin belirtildiğini kaydeden Amcaoğlu, bunun gündem değiştirilmesi bakımından yapıldığını vurgulayarak, “Belediye seçimlerini, yerel yönetimleri çok hafife alıyorlar, yazıklar olsun bu memlekete” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3