banner38

Yeni tedbirlerle açılım başlıyor

Yeni tedbirlerle açılım başlıyor
banner37
banner23

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle ülke genelinde sakin bir pazar günü yaşanıyor.

Bugün sadece nöbetçi eczaneler, fırınlar ve benzinciler açık.

Güneşli bir havanın hakim olduğu ülkede halkın büyük ölçüde yasağa uyduğu gözlemleniyor.

Bakanlar Kurulu’nun dün akşam açıkladığı kararlarla ülkede yarından itibaren Koronavirüs önlemlerinde kademeli açılımda yeni bir aşamaya geçilecek ancak gece 21.00’den sabah 05.00’e sokağa çıkma yasağı 8 Mart’a kadar devam edecek.

Uygulamaya girecek yeni açılımla bar, kahvehane, restoran, meyhane gibi iş yerleri haricindeki tüm işletmeler yarından itibaren hizmet vermeye başlayacak.

1-8 Mart tarihleri arasında uygulanacak Koronavirüs tedbirleri kapsamında açık olacak işletmeler 1-5 Mart tarihleri ve 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.

6 Mart Cumartesi günü sadece market, kasap, eczane, fırın, benzin istasyonu, restorantların paket servisleri, açık pazarlar, tarım hayvancılık ve buna bağlı sanayi hizmeti veren yerler; 7 Mart Pazar günü ise sadece eczane, fırın ve benzin istasyonları açık olacak.

OKULLARDA ONLINE EĞİTİM DEVAM EDECEK… İSTEĞE BAĞLI KREŞLER AÇILABİLECEK

Devlet ve özel okullarda eğitim 8 Mart’a kadar online devam edecek. Dershane, etüt, özel dersler, kurs faaliyetleri ve özel eğitim de buna dahil. Ancak açık kalacak sektörlerde hizmetlerin aksamaması için isteğe bağlı olarak kreşler açık olabilecek.

PAZAR YERLERİ AÇILIYOR

Yarından itibaren belediyelerin Pazar yerleri Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin belirlediği şartlarda halka hizmet verebilecek.

Paket Servisi hizmeti veren işletmeler Pazar günü hariç saat 21.00’e kadar müşterilerine hizmet götürebilecek.

LEFKOŞA-GİRNE ARASI GİDİŞ GELİŞ SERBEST DİĞER GEÇİŞLERDE İZİN GEREKİYOR

Lefkoşa ve Girne’den diğer ilçelere gidiş İlçe Emniyet Kurulları’nın denetimine tabi olacak, Lefkoşa -Girne arası gidiş gelişler ise serbest olacak.

BERBER-KUAFÖR SALONLARI 4 MART’TA AÇILIYOR

Kademeli açılma kararları çerçevesinde berber, kuaför, güzellik salonları, çalışanlarının PCR testlerinin 3 Mart’a kadar tamamlanması koşulu ile 4 Mart’tan itibaren Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği koşullarda ve randevulu olarak hizmet vermeye başlayabilecek.

Güney Kıbrıs’ta çalışan işçiler ise, son 3 gün içinde yapılmış PCR testlerini ibraz etmeleri kaydı ile geçiş yapabilecek.

KREDİ ÖDEMELERİ ERTELENEBİLECEK

Öte yandan kredi ödemeleriyle ilgili Bakanlar Kurulu yasa gücünde kararname üretti. Buna göre ödeme güçlüğü çeken tüm vatandaşların borçları yapılandırılacak. Yasa gücünde kararname kapsamında, borçlunun mevcut kredisini yapılandırması halinde banka tarafından herhangi bir ücret alınmayacak.

Kararname, belirli süreli kredilerin orijinal vadesinin 6 aya kadar uzatılması veya orijinal vadesi değişmeden 6 aya kadar taksit ertelenmesi şeklindeki yapılandırmalarda uygulanan faiz oranlarında borçlu aleyhine bir değişiklik yapılmamasını içeriyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2021, 14:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3