'Yeni Kayıt- Kabul Tüzüğü Yolda'

banner32

'Yeni Kayıt- Kabul Tüzüğü Yolda'
banner23
Özyiğit “Hükümet politikası değil, ‘devlet politikası’”

“Yakın zamanda ‘müjdeyi’ vereceğiz”

Candan MERT

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, KKTC’deki eğitim sistemi hakkında yapılacak gelişmelerden bahsederken, tüm okulların Kuzey Kıbrıs sistemine uygun biçimde yapılandırılması bağlamında açıklamalarda bulundu.

Yeni dönemde okulların altyapı bağlamında yetersiz kaldığını, bu çerçevede yapılacak girişimler konusunda altyapı ve maddi olanaklar ile ilgili görüşmeler yaptıklarını kaydeden Özyiğit, “Hem kurum, kuruluşlar ile, hem de iş dünyasından ve halkın içinden bireyler ile yakın zamanda yeni okullarımızın yapılması için duyuruyu yapacağız, ‘müjdeyi’ vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Özyiğit, eğitimi yap-boz hükümet politikasından ziyade, ‘devlet politikası’ haline getirmeye çalıştıklarını kaydederken, eğitim bütünlüklü yapılandırılması hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

“Kutuplaşma olmayan yaşamı destekliyoruz”

Kanal T’de yayınlanan ve Kartal Harman’ın hazırlayıp sunduğu “Kartal Harman’la Ayak Üstü 1 Saat” isimli programa konuk olan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, eğitimin bütünlüklü yapılandırılması ve Hala Sultan İlahiyat Koleji bağlamında açıklamalarda bulunurken, Kıbrıslı Türklerin belli bir kültürel dokusunun olduğunu ve bu dokuya göre hareket edileceğini belirtti. Eğitim Bakanlığı’nın bu gibi konularda hassas olduğunu kaydeden Özyiğit, bu bağlamda Bakanlık tarafından verilen bir müfredat olduğunu ve Bakanlığın KKTC’deki bütün okullardan sorumlu olduğunu dile getirdi. Eğitim Bakanlığı’nın ada çapında eğitimin her bölgesinde devletin otorite ve desteğini hissettireceğini ifade eden Cemal Öyiğit, hoşgörüye dayalı ve kutuplaşma olmayan bir kültürel yaşamı destekleyeceklerini ve bunun tohumlarını ekmeye çalıştıklarını, bunu yaparken de her kesimle iyi diyalog kurmaya çalıştıklarını vurguladı.

“Yakın zamanda ‘müjdeyi’ vereceğiz”

Yeni dönemde öğrenci sayısının artmakta olduğunu ve altyapı olarak yetersiz kalındığını aktaran Bakan Cemal Özyiğit, uzun süredir adaya yeni bir okulun da kazandırılmamasına dikkat çekerken, mevcut konumlarında bu çerçevede Bakanlık olarak ciddi girişimlerde bulunduklarını ve yakın zamanda kamuoyunun da bu gibi konularda bilgilendirileceğini dile getirdi. Yapılacak girişimler çerçevesinde altyapı ve maddi olanaklar ile ilgili görüşmeler yaptıklarını kaydeden Özyiğit, “Hem kurum, kuruluşlar ile, hem de iş dünyasından ve halkın içinden bireyler ile yakın zamanda yeni okullarımızın yapılması için duyuruyu yapacağız, ‘müjdeyi’ vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“Yeni kayıt-kabul tüzüğü yolda”

Yükseköğrenimde yabancı öğrencilerin yeni kayıt-kabul kriterlerini belirleyen yeni bir tüzüğün yolda olduğunu söyleyen Bakan Özyiğit, bununla birlikte amaçlarının yurtdışından, özellikle 3’üncü Dünya ülkelerinden eğitim amacı dışında gelen şahısların ‘eliminasyonunu’ sağlamak olduğunu aktardı. Ada içerisinde dünyanın birçok ülkesinden gelen öğrencilerin belli kriterler çerçevesinde gelebileceklerini vurgulayan Cemal Özyiğit, “Tüzük bağlamında, öğrencilerin, buradaki herhangi bir üniversiteye kabulünün sağlanması için belli bir not ortalaması ya da bahse konu ülkede uluslararası bir sınav varsa; onunla ilgili yeterli sonuçları alması gerek” dedi.

“Hükümet politikası değil, ‘devlet politikası’”

Ülkenin genel eğitim planlamasının yapılmaya başlandığına dikkat çeken Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, ülkenin ekonomik ihtiyaçları, istihdam ihtiyaçları ve geleceğe yönelik özellikle mesleki teknik eğitimdeki öngörüleri doğrultusunda yeniden yapılandırmayı hedeflediklerini ve bunun için çalışmalara başladıklarını aktardı. Özyiğit, eğitimi yap-boz hükümet politikasından ziyade, ‘devlet politikası’ haline getirmeye çalıştıklarını kaydederken, eğitim bütünlüklü yapılandırılması hedeflediklerini de sözlerine ekledi.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2018, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18