banner38

YDÜ TÜRKSOY RESSAMLARI SERGİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI

YDÜ TÜRKSOY RESSAMLARI SERGİSİNİN AÇILIŞI YAPILDI
banner37
banner23
10 ülkeden 16 ressamın katıldığı TÜRKSOY Ressamlar Sergisi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katıldığı törenle açıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Sergi Salonu’nda yer alan açılışta YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı birer konuşma yaptı.

HASSAN

YDÜ Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan uluslararası bir kimliği olan bir girişim içinde olduklarını ve asıl temel hedefleri olan YDÜ Güzel Sanatlar Müzesi içerisinde etkinliğe katılan ressamların birikim ve ustalığını yansıtacak eserlere yer vermek istediklerini söyledi.

Böylelikle YDÜ’nün TÜRKSOY’la birlikte daha da büyüyeceğini söyleyen Hassan, Kıbrıslı Türk ressamların olağanüstü estetik güzellikteki eserleriyle bugünlere ulaşıldığını, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in 10 yılları aşan bir süredir söz konusu projenin içinde olduğunu anlattı.

KASEİNOV

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov da, YDÜ ile işbirliğinin uzun yıllara dayandığını ve bu birikimin yapılan organizasyona yansıdığını ifade ederek, yapımına yakın zamanda başlanacak YDÜ Güzel Sanatlar Müzesi’ne bir katkı yapmayı hedeflediklerini ve bunun için TÜRKSOY’un 20 yıllık tecrübesini ve en değerli sanatçılarının organizasyona katılımını sağladıklarını kaydetti.

YDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi çalışanlarının katkılarıyla serginin 10 günde ortaya çıktığını belirten Kaseinov, emeği geçen ressamları kutladı ve YDÜ Kurucu Rektörü Günsel ile ekibine kültür, sanat ve bilime gösterdiği ilgi ve misafirperverlikten ötürü teşekkür etti.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı KKTC’nin kültür, sanat, spor, siyaset ve diğer alanlarda sınırlamalara tabii olmamasını arzu ettiklerini, fakat hayatın gerçeklerinin bu yönde olmadığını ve Kıbrıslı Türklerin izolasyon altında bulunduğunu ifade etti.

Bu kısıtlamaların en kolay aşılabildiği alanın kültür-sanat olduğunu belirten Akıncı, kültür-sanat ve resmin evrensel bir dili olduğuna vurgu yaptı.

Sergiye katkı koyan tüm sanatçıları kutlayan Akıncı, YDÜ Kurucu Rektörü ve yöneticilerinin güzel bir olaya daha imza attıklarını belirterek tebrik etti.

Plaket takdiminin ardından serginin açılışı yapılarak gezildi.
Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3