'Yakında bazı vekillerin dokunulmazlığı kalkacak...'

banner32

'Yakında bazı vekillerin dokunulmazlığı kalkacak...'
banner23

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay programda, yolsuzluk iddialarıyla ilgili dosyalar hakkında bilgi verdi.


Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay programda, yolsuzluk iddialarıyla ilgili dosyalar hakkında bilgi verdi.

Dosyaların daha önce hiç takip edilmediği gerçeğinin ortaya çıktığını ve Başbakan Erhürman’ın bu dosyaları kamuoyuyla paylaştığını söyleyen Özersay, savcılık veya polis takipsizlik kararı verdiğinde  bunun konunun kapandığı anlamına gelmediğini vurguladı.

“Bir kaç tane örnek var, başka bazı mahkeme kararları var onları tekrar deşmek gerekecek. Yakında meclise bazı vekillerin dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili bir noktaya geleceğimizi net bir şekilde söylüyorum” diyen Özersay, milletvekili seçildikten sonra belli bir süre içerisinde mal beyanında bulunulması gerektiğini söyledi.

Özersay, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

"Bakan seçilen kişinin, 1 ay içerisinde mal beyanı yapması gerektiğini söyleyen Özersay, “biz mal beyanlarımızı yaptık. Ama milletvekili olduktan sonra o süre yeni doldu. O süre dolduğuna göre daha önceki mal beyanlarıyla şimdiki mal beyanları Meclis Başkanlık Divanı’nda oturulup karşılaştırılacak.

Önümüzdeki dönemde yapılacak olan şudur; madem ki bu süre doldu ve bütün milletvekilleri mal  beyanlarını yaptılar, onların yaptıkları beyanlara bakılıp bu süreçte bir garip durum, bir ani zenginleşme oluo olmadığına, olduysa neden meclise bildirilmediğine bakılacak.

Daha sonra da aykırı bir durum görülürse meclis savcılığı göreve davet edecek.

Mal bildirimi yasasında, siz yanlış bir bildirim yapıp, yaptıktan sonra birden bire bir gelir artışı yaşar,  çok pahalı bir ev sahibi olur ve bunu bildirmezseniz hapislik cezası dahil cezalar vardır.

Bugünden sonra meclis divanı bakacak, tespit durumunda savcılığa gönderecek."
Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2018, 14:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18