banner38

Vehbi “Pis kokular geliyor”

Bağzıbağlı “Doğru değil”

Vehbi “Pis kokular geliyor”
banner37
banner23

Bir döneme imzasını atan eski siyasetçilerinden,Ergün Vehbi hükümeti eleştiren sert bir yazı kaleme aldı. Halk adına, yol kenarlarına ağaçlar gibi dikilmiş, namı diğer ‘sabit kamera’, gerçekte ‘tuzak kamera’ mağdurları adına, hala amatörlükten kurtulamamış sevimli, sevgili hükümetimize soruyorum diye seslenen Ergün Vehbi bu sistem geldikten sonra KKTC’nde trafik keşmekeşi her geçen yıl artmaya devam etti. Ölümlü — ölümsüz kazalar olağanüstü çoğaldı dedi. Hollanda firması ile, öğrendiğimiz kadarıyla sakat ve sakıncalı bir anlaşma yapılmıştır diyerek eleştride bulunan Vehbi, bu konuda etrafa ‘PİS’ kokular yayılmaktadır. Yaptığınız anlaşmayı halka açıklayın yorumunda bulundu. 

Vehbi’nin iddialarına Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı yanıt verdi. Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne konuşan Bakanlık Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, kameraların amacını araçların kavşaklara girerken hızını azaltılması ve çarpışmların önüne geçilmesi olarak açıkladı. Kameraların bakım ve onarımı ile ilgili de konuşan Bağzıbağlı Hollanda firmasının KKTC’de ki işlerini yürüten firmaya her ay belirli bir miktar ödeme yaptıklarını kaydetti.

İŞ ADETA EZİYET BOYUTUNA ULAŞTI

Ölümlü kazaları sıfırlayacak, diğer kazaları büyük ölçüde azaltacak demeçleri arasında bir Hollanda firması ile yapılan anlaşma ile ülkenin her yanına sabit kameralar dikildi ifadesini kullanan Ergün Vehbi, kazaların artmasının sebebi bu maskaralık sistemdir demiyorum. Ama çözümü halkın tolerans sınırı içinde bile yapacağı hız ihlalleri ile yüz milyonlara varan cezalarla ödemeyi taahhüt ederek ve işi adeta eziyet boyutuna ulaştırarak halletmek hiç mümkün değildir şeklinde konuştu.

SAHTE EHLİYETLİLERLE DAHİ MÜCADELE YOK”

Ergün Vehbi ehliyetsiz, hatta KKTC’ne gelirken yol kenarlarında satılan sahte ehliyetlerle; içkili, sarhoş, hiçbir kuralı tanımadan hatta uyuşturucu alarak direksiyona geçenlerle yeterli mücadele yapılmazken devlet, mesela Ergün Vehbi’nin 65 km hız limiti olan yeri 75km. ile geçti diye tüm gücüyle üstüne gitmeyi marifet sayarsa bu ülkede ne trafikte, ne de başka konuda gelişme olmaz. 10 km’lik hız ihlali için yol kenarı çalışmakta, sayfalar dolusu tebliğler hazırlanmakta, kişiler bulunmakta, savcılar çalışmakta; mahkemeler yıllarca uğraşmakta, polisler bin değil on binlerce tebligat yapmakta; vatandaş bu çabalar sonucu, üstelik hırsızlık, uyuşturucu, cinayet gibi suçlarla aynı ‘ağır ceza’ mahkemesinde yıllarca yargılanmaktadır. Yıllardır, yazıyor, söylüyor, anlatıyoruz. Bu konuyu ele alarak halka eziyetten vazgeçin diye konuştu.

Ergün Vehbi hükümete ve bürokratlara de seslendi ve şu soruları sordu;

— Hollanda firması ile, öğrendiğimiz kadarıyla sakat ve sakıncalı bir anlaşma yapılmıştır. Bu konuda etrafa ‘PİS’ kokular yayılmaktadır. Yaptığınız anlaşmayı halka açıklayın...

— Kaç paralık, kaç yıllık bir anlaşma bu...

— Ödeme koşulları nedir?

— Halktan toplanan haraç gibi cezalar Hollanda firmasına gidiyor... Başka aracılara da para ödeniyor mu?

— Şimdiye kadar halktan kaç para toplandı ? Daha kaç yıl , kaç para toplanacaktır?

Soruyor ve hükümetten yanıt bekliyorum...

TUZAK KAMERA İDDİALARINI YANITLADI

Kameraların konulmasındaki amacımız trafik güvenliğini sağlamaktır diyen Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, “araçların hızlarını azaltıp kavşaklara güvenli giriş yapması için bu önlemi alıyoruz. Eğer kameralar tuzak gibi kuruluyorsa bu trafiği yavaşlatmak değil, trafik cezası kesmek anlamına gelir. Ülkemizde şu an 90 adet kurulmuş kamera var. Bu kameraları şu anki yönetim kurmadı. Biz tüm kameraları incelemeye almış durumdayız. Hangi kameranın yerinin değiştirilmesi ve daha görünür hale getirilmesi için çalışma yaptık. En kısa zamanda bunları fark edilir hale getireceğiz. Kameraların fosforlanması ve güneş enerjili lambaların takılması çözüm yolarından sadece bir kaçı olarak masada, ilk etapta yapacağımız bunlar” diye konuştu.

“KEŞMEKEŞ YARATTIĞINA KATILMIYORUZ”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, “kameraların şu anki yapısına baktığımız zaman bir kısmı kavşağa gelmeden, bir kısmı kavşağında ortasında, bir kısmı da kavşağın sonunda duruyor ve standart yapı sıkıntısı olduğunu görüyoruz. Biz araçların kavşağa gelirken hızını düşürmesini sağlayacağız. Bu arada kameraların trafikte keşmekeş yarattığına da katılmıyoruz. Ancak iyileştirme yapılabilir. Yapılan çalışmaların ortaya koyduğu bir gerçekte çarpışmaların önlenmesine olumlu yönde katkı koyduğunu belgelemektedir” ifadelerini kullandı.

“HER AY ÖDEME YAPILIYOR”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, Hollanda firmasının işlerini burada yerel bir firma yürütüyor. Her ay kameraların  bakımı söz konusu ve bu bakımlar için belirli bir miktar ödeme yapılıyor. Bu adı geçen firma ile 2018 Nisan ayı içerisinde 1 yıllık sözleşme imzalandı. Bizim imzaladığımız sözleşme daha önce yapılan antlaşmanın uzantısı olarak yenilendi. Tüm bakımı, onarımı, işçiliği, firmanın komisyonu dahil tümü için aylık anlaşılan bir ödeme yapıyoruz. Bunların ödemesi de Maliye Bakanlığı’nın tahsil ettiği cezalar içerisinden yapılıyor. Bu anlaştığımız rakam dışında firmaya her hangi bir ödeme yapılmıyor diye konuştu.

“BU YOLLA KAMUYA GELİR SAĞLAMAK HEDEFİMİZ DEĞİL”

Kameraları maliyeye gelir kaynağı olarak görmediklerini belirten Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı, biz bakanlık olarak trafik ve yol güvenliğini artırıcı bir araç olarak kullanıyoruz. Bu çerçevede kameraları daha görünür hız düşürücü bir yapıya getireceğiz dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3