Vakıflara  10 yılda sadece  600 bin TL!

banner32

Vakıflara  10 yılda sadece  600 bin TL!
banner23
“Baskı olursa kıyameti koparırız”

 “505 bin TL ‘harcırah’ parası!”

Candan MERT

Haberal Kıbrıslı Gazetesi olarak sürekli gündeme getirerek cevaplarını beklediğimiz Dome Otel hakkındaki sorularımız bağlamında meclis kürsüsünde açıklamalarda bulunan Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, konu çerçevesinde gazetemize özel ifadelere yer verdi.

Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında 15 Mayıs 2008 tarihinde Dome Otel’in zarar ettiği gerekçesiyle özelleştirme gibi 10 yıllığına kiralandığını kaydederken, bu kârın yüzde 30’unun Vakıflar’a, yüzde 30’unun oradaki işçilerin kurduğu dayanışma şirketine, yüzde 40’ının da masrafların çıkmasının ardından otele yatırım yapılması amacıyla kullanılacağı şeklinde anlaşıldığını aktardı. Arıklı, 9 yıl bu şekilde kullanıldığını ancak Dome Otel’in bugünkü yöneticilerinin bu süre içerisinde Vakıflar’ın herhangi bir denetleme yapmasına müsaade etmediklerini ve otel bağlamında herhangi bir bilgi vermediklerini ileri sürdü.

“Yapılan masraflar tamamen keyfî”

Arıklı, 9 yılın sonunda otel tarafından gönderilen yazıda bu süre içerisinde 70 milyon ciro yapıldığını ve bu cironun 68 milyon TL’sinin masraflara gittiğinin söylendiğini kaydederken, aynı yazıda toplam 2 milyon TL kâr edildiğinin belirtildiğini aktardı. Bu bağlamda yüzde 97 masraf yapıldığının ve yüzde 3 de kâr elde edildiğinin ifade edildiğini söyleyen Erhan Arıklı, bu masrafların tamamen keyfî ve kontrolden uzak biçimde yapıldığını ve ‘Yönetim Kurulu Başkanının iki dudağı arasından çıkan kararlar’ ile yapılmış masraflar olduğunu savundu. Geçtiğimiz yıl Dome Otel’in bir seyahat acentesine 1 yılda 550 bin TL para verildiğini iddia eden Başkan Arıklı, bu paranın neye dayanarak verildiğinin ve yapılan katkının ne olduğunun bilinmediğini dile getirdi. Dome Otel’in karşılığında 10 senede Vakıflar’a 600 bin TL para ödendiğini kaydeden Erhan Arıklı, “Sadece bir turizm acentesine yıllık ödenen para 550 bin TL’dir, bunun mantığı nedir, nerededir?” diye sorguladı.

“505 bin TL ‘harcırah’ parası!”

Yönetim Kurulu Başkanı ve 2 arkadaşına maaşların dışında 505 bin TL tutarında ‘harcırah’ parasının verildiğini ifade eden Arıklı, “Vakıflar bunu denetleyemiyor, ‘bunu neye dayanarak harcadın;  nereye gittin de bu harcırahı kullandın?’ diyemiyor.” dedi. Vergi Dairesi’nden kendisine ulaşan bilgilere göre, 10 yıl içerisinde Turizm Emekçileri Sendikası(TES)’na 70 milyon TL’nin dışında aktarılan paranın 10 milyon TL civarında para olduğunu ileri süren Erhan Arıklı, bunun da Başbakan Tufan Erhürman tarafından araştırılması ve Vergi Dairesi’ne de bu bağlamda soruların yöneltilmesi gerektiğini kaydetti. Konunun mutlaka açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirten Arıklı, “İşçilerin hakkı, işçilere kâr payı dağıtılıyor’ gibi söylemler bulunuyor ancak alakası yok, 10 yıl içerisinde kişi başına ödenen toplam kâr payı bin 500 TL’dir.” dedi.

“Baskı olursa kıyameti koparırız”

Vakıf Malları’nın ‘ecdâdın dini amaçlar için vakfettiği mallar’ olduğunu belirten Genel Başkan Arıklı, bu malların yıllardır siyasetçiler tarafından partizanca kullanıldığını dile getirirken, artık buna son verilmesi gerektiğini kaydetti. Erhan Arıklı, Vakıflar’ın kendi malına sahip çıkmak istediğini ifade ederken, 15 Mayıs’ta sözleşmedeki 10 yılın biteceğini belirtti. Vakıflar’ın otelin kendileri tarafından işletileceğini ya da ihaleye çıkıp hem işçinin, hem kamunun, hem de  Vakıflar’ın menfaatini koruyacak şekilde ihaleyle kiralamak istediğini aktaran Başkan Arıklı, “Şayet ilgili şirket veya sendika, kendisi de bu ihaleye girmek isterse teklifini verip girebilir. Ancak siyasi baskılarla ‘burası işçilerindir, tekrar onlara kiralayın’ baskısı yapılırsa biz kıyameti koparırız. Netice itibariyle orada Vakıflar’ın hakkını hukukunu korumak sadece bizim değil, hem hükümetin, hem de meclisin görevidir” ifadelerini kullanarak, hükümetin bu konuda Vakıflar’a baskı yapmamasını umduğunu da sözlerine ekledi.

 
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2018, 08:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18