UKÜ'den 27 vakaya ilişkin açıklama...

banner32

UKÜ'den 27 vakaya ilişkin açıklama...
banner23

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, öğrenci yurdunda tespit edilen 27 vakaya ilişkin bir açıklama yaptı.

CUMARTESİ GÜNÜ BİR ÖĞRENCİ SEMPTOM GÖSTERDİ

Üniversiteden yapılan açıklamada, Cumartesi günü bir öğrencinin semptom göstermesi üzerine PCR testi yapıldığı ve test sonucunun pozitif çıktığı belirtildi.

Öğrencinin pozitif çıkmasının ardından Sağlık Bakanlığı yetkililerinin üniversiteye davet edildiği ve tüm sürecin Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yürütüldüğü bildirildi.

TEMASLILAR İZOLE EDİLDİ

Pozitif çıkan öğrencilerim temaslılarının tespit edilerek izole edildiği belirtilen açıklamada, "Gerekli testler yapılmış ve ilaveten üniversite yurtlarında konaklayan öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun da PCR test taramaları tamamlanmıştır" denildi.

Test sonuçları pozitif çıkan öğrencilerin adaya yeni gelen öğrenciler olmadığı, en az 3 aydır adamızda eğitimlerine devam ettikleri vurgulandı.

EĞİTİM 15 MART'TA KADAR ÇEVRİMİÇİ

Sürecin etkin yönetimi açısından alınan tedbirler kapsamında üniversitedeki eğitimin 15 Mart 2021 tarihine kadar çevrimiçi olacak şekilde planlandığı açıklandı.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi'nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Üniversitemizde bazı uluslararası öğrencilerimizin Koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıkması ile ilgili medyada yer alan haberler doğrultusunda kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

"ÖĞRENCİLER 3 AYDIR ADADAYDI"

Üniversitemizde Cumartesi günü bir öğrencimizin semptom göstermesi üzerine PCR testi yapılmış ve test sonucu pozitif çıkmıştır. Akabinde KKTC Sağlık Bakanlığı yetkilileri üniversitemize davet edilmiş ve tüm süreç KKTC Sağlık Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yürütülmüştür. Bu bağlamda tüm temaslılar tespit edilerek izole edilmiş, testleri yapılmış ve ilaveten üniversite yurtlarında konaklayan öğrencilerimizin büyük çoğunluğunun da PCR test taramaları tamamlanmıştır. Test sonuçları pozitif çıkan öğrencilerimiz adaya yeni gelen öğrenciler olmayıp en az 3 aydır adamızda eğitimlerine devam etmektedirler.

İlk vakanın tespiti sonrasında ilgili tüm akademik ve yönetsel birimler bilgilendirilmiş ve yapılan araştırmalar sonucunda herhangi bir çalışma arkadaşımızın temaslı olmadığı tespit edilmiştir. Önlemler kapsamında üniversitemiz yerleşkesi içerisinde var olan tüm tedbirler en üst seviyeye çıkarılmış ve tüm binaların gerekli dezenfektasyon işlemleri de hızlıca sonuçlandırılmıştır.

Bu bağlamda sürecin etkin yönetimi açısından alınan tedbirler kapsamında üniversitemizdeki eğitim 15 Mart 2021 tarihine kadar çevrimiçi olacak şekilde planlanmıştır. Akademik personelimiz bu süreçte dersleri çevrimiçi olarak evlerinden yürüteceklerdir. Yönetsel personelimiz ise elzem hizmetler dışında çevrimiçi olarak hizmetlerini yürütecek, söz konusu elzem hizmetler ise dönüşümlü ve seyreltilmiş olarak sağlanacaktır.

"GEREKLİ HASSASİYET EN ÜST DÜZEYDE GÖSTERİLMİŞTİR"

Gelinen bu aşamada üniversitemizin konu ile ilgili gerekli hassasiyeti en üst düzeyde gösterdiğini, tüm öğrencilerimizin ve çalışanlarımızın korunması noktasında KKTC Sağlık Bakanlığı ve devletimizin diğer yetkilileri ile yakın işbirliği içerisinde olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18