banner38

'Tütün en büyük salgın'

'Tütün en büyük salgın'
banner37
banner23

Rabia ÇAKMAK


KKTC Sağlık Bakanlığı Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Sevgül Maydonozcu Kara, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında tütün kullanımın birçok hastalığa sebep olabileceğini belirtirken, pasif tütün dumanına maruz kalan insanlarda oluşan hastalıklar ve tütünle mücadele bağlamında değerlendirmelerde bulundu.


“Her bireyin temiz hava soluması hakkıdır”


KKTC Saglık Bakanlığı Koruyucu Sağlık Hizmetleri Birim Sorumlusu Dr. Sevgül Maydonozcu Kara, “Her bireyin dumansız temiz bir hava solumak hakkıdır” demesinin yanında tütün ve tütün ürünlerine bağlı önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkat çekebilmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütünün her yılın 31 Mayıs gününü Dünya Tütünsüz Günü olarak ilan ettiğini belirtmesinin yanında, tütün ve tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekilen etkinliklerle bu günü kutlamayı önerdiklerini dile getirdi.


“Tütün en büyük salgın”


Dr. Sevgül Maydonozcu Kara tütün kullanımı tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük salgınlardan birinin olduğunu ve buna bağlı olarak her yıl 7 milyon kişinin tütün kullanımına bağlı olarak hayatını kaybettiğini aktardı. Bu ölümlerin 6 milyondan fazlası direkt olarak tütün kullanımına bağlı olduğunu açıklayan Kara, 890.000 ise pasif olarak tütün ve tütün ürünlerinin dumanına maruz kaldığını vurgulamasının yanında dünyadaki 1.1milyar tütün kullanıcısının %80’inin düşük ve orta gelirli ülkeler olduğunu ve tütüne bağlı ölümlerin en çok bu ülkelerde gerçekleştiğini ifade etti.


Dr. Sevgül Maydonozcu Kara, tütün kullanıcılarının ciddi sağlık sorunları yaşadığını ve genç yaşta ölmekte olduklarını açıklamasının yanında ailelerini de zor durumda bıraktığı gibi, toplumun gelişimini de olumsuz etkilediğini belirtirken, tütün ve tütün ürünlerinin sadece kullanıcısının değil pasif olarak dumanına maruz kalan kişilerinde sağlık durumlarını olumsuz etkilediğini aktardı. Dr. Sevgül Maydonozcu Kara, pasif tütün dumanı denilince akla restoranlar, ofisler ve kapalı alanlarda içilen sigara, sarma sigara ve nargilenin yanmasıyla ortaya çıkan dumanın gelmesi gerektiğine açıklık getirirken, dumandaki kimyasal oranının 4000’den fazla olduğunu kaydederken, kimyasallardan 250’sinin sağlığa zararlı, 50’sininde kansere sebep olduğunu iletti.


“Her yıl 890 bin kişi tütün yüzünden ölüyor”


Dr. Sevgül Maydonozcu Kara, pasif tütün dumanının her yıl 890 bin kişinin genç yaşta ölümüne sebep olduğunu belirtmesinin yanında yetişkinlerde pasif tütün dumanının koroner kalp hastalığı ve akciğer kanseri gibi ciddi kardiyovasküler ve respiratuar hastalıklara sebep olduğunu aktarırken, yeni doğanlarda ani ölümlere, hamilelerde ise düşük doğum ağırlığına sebep olduğunu ifade etti. Kara, “2004 yılındaki toplam çocuk ölümlerinin %28 i pasif tütün dumanına bağlıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2018, 12:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3