Türkiye Orman Genel Müdürlüğü: “KKTC ormanlarını 24 saat gözetliyoruz”

banner32

Türkiye Orman Genel Müdürlüğü orman yangınları konusunda vatandaşı uyardı ve ekledi: “İHA’lar sayesinde yangına hassas tüm bölgeleri ve KKTC ormanlarını 24 saat gözetliyoruz.”

Türkiye Orman Genel Müdürlüğü: “KKTC ormanlarını 24 saat gözetliyoruz”
banner23

Kurban Bayramı öncesi Türkiye Orman Genel Müdürlüğü orman yangınları konusunda vatandaşı uyardı. Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "Orman Kanunu gereğince izin verilen yerler dışında ormanlarda ateş yakmak kesinlikle yasaktır." dedi.

Geçen yıl ilk kez kullanılmaya başlanan ve yangınların tespiti ve önlenmesi konusunda büyük bir fayda sağlayan İnsansız Hava Araçları (İHA) ile ilgili de bilgi veren Karacabey, İHA’larla bugüne kadar yasak alanda yakılan pek çok piknik ateşinin tespit edildiğini açıkladı.

Adana, Muğla/Milas, İzmir/Akhisar ve Denizli’de bulunan 4 İHA’nın her birinin 3 bin 500 kilometrelik alanı taradığını kaydeden Bekir Karacabey açıklamasına şöyle devam etti: “İHA’lar sayesinde yangına hassas tüm bölgeleri ve KKTC ormanlarını 24 saat gözetliyoruz. Bu yıl İHA'lar sayesinde 234 adet yangın tespit edildi.”

Türkiye’de orman yangınlarının yüzde 70 gibi büyük bir kısmı Akdeniz iklim kuşağı içerisinde bulunan, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde meydana geliyor.

Her yıl Mayıs-Ekim ayları arasında yaşanan yoğun orman yangınları piknik, çoban ve avcı ateşi, bahçe ve sera temizliği, anız yakımı ve sigara izmariti gibi yüzde 90 oranında insan ihmali sebeplerden kaynaklanıyor.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18