Türkiye Baf açıklarında gerçek mühimmat ile tatbikat yapacak

banner32

Türkiye Baf açıklarında gerçek mühimmat ile tatbikat yapacak
banner23

Türkiye’nin Rodos ile Meis açıklarındaki bölgede bugün gerçek mermilerle tatbikat düzenleyeceği ve bu nedenle yeni bir Navtex yayınladığı öğrenildi

Türkiye’nin bugün icra edilecek tatbikat için Rodos ile Meis açıklarındaki bölgede yeni bir Navtex yayınlaması üzerine Rum Yönetimi’nin de sözkonusu bölgenin Kıbrıs’ın batısında, “kendi sorumluluk alanı” içerisinde yer almasından dolayı karşı Navtex ile NOTAM yayımladığı bildirildi.

Güney’de yayımlanan Fileleftheros Gazetesi, “Baf Açıklarında Navtex… Türkiye, Fatih’in Bulunduğu Bölgede Gerçek Mermilerle Tatbikattan Söz Ediyor… Baskılara Rağmen Faaliyetlerini Sürdürmekte Kararlı” başlıklı haberinde yeni Türk Navtex’inin içeriğini şu yorumla aktardı:

“Türkiye dediğini yaptı. Yeni Navtex, Türk gemilerinin Kıbrıs denizinde bulunmasına uluslararası tepkisi ve Doğu Akdeniz’deki tansiyonun düşürülmesi telkinlerinin Türkiye tarafından tamamen görmezden gelindiğinin göstergesidir”

Rum Yönetimi’nin bugün ve yarını kapsayan karşı-Navtex yayımladığını belirten gazete, Rum Yönetimi’nin yayınladığı NOTAM ile de İsrail hava kuvvetlerinin aynı bölge üzerinde,  havada ikmal tatbikatı icra etmekte olduğunu yazdı.

Gazete, gerek Rum Yönetimi’nin arama kurtarma ve Navtex yayımlama “sorumluluk bölgesi” dahilindeki deniz bölgesinde, gerek “Lefkoşa FIR Hattı” içerisinde son günlerde yabancı savaş gemileriyle savaş uçakları yüzünden büyük bir yoğunluk yaşandığını, bunun Suriye’deki durumla alakalı olabileceğini belirtti. 

Habere göre, “Lefkoşa FIR Hattı”nın 4 bölgesi, Ağrotur üssünden kalkan İngiliz savaş uçaklarının yoğunluğu sebebiyle özel bir statüde bulunuyor. Rum Yönetimi, NOTAM yayımlayarak ‘Lefkoşa FIR Hattı’ndan geçen yolcu ve diğer bütün uçaklara, durumu izlemekte olduğunu ve gerekli bilgilendirmeyi yapacağı bilgisini verdi.

YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18