banner38

Trafikte cezalara asgari ücret ayarı

Asgari ücretin artmasıyla birlikte trafik cezaları da yükseldi. Buna göre, süratli, alkollü ve ehliyetsiz araç kullanan sürücüler yandı… Çünkü ödeyecekleri ceza miktarı brüt asgari ücret yani 2 bin 620 TL

Trafikte cezalara asgari ücret ayarı
banner37
banner23

Ülkemizde yürürlükte olan birçok yasa kapsamındaki para cezaları, asgari ücret üzerinden… Asgari ücrete endeksli olan cezalar arasında trafik cezaları da var…

Maaş anlamında yeni asgari ücret “yetersiz” ancak aynı rakamın cezalara yansıması biraz can acıtıcı…

Trafik cezalarına uygulanacak artışın, trafik suçlarını işlemeye karşı caydırıcı olması temenni ediliyor.

“Yol ve Trafik Suçlarının Davasız Halli ve Ceza Puanı Yasası” altında 175 trafik suçu var. Suçun ciddiyetine göre para cezası ve ceza puanı değişiklik gösteriyor.

Yeni asgari ücret brüt 2 bin 620 TL… Yeni trafik cezaları da 1 Eylül’den itibaren artık bu rakam üzerinden hesaplanacak.

175 trafik suçuna tek tek bakıldığında “alkollü” ve “ehliyetsiz araç kullanmak ya da buna müsaade etmek” suçunu işleyenler yandı… Çünkü bu yasa bu suça asgari ücretin yüzde 100’ü para cezası ayrıca 100 de ceza puanı öngörüyor.

Polisin ilçelerde her hafta gerçekleştirdiği trafik ve huzur operasyonlarında sürücülere yazdığı trafik cezaları incelendiğinde en fazla “Sürat”, “Alkollü araç kullanmak”, “Direksiyon başında cep telefonu kullanmak”, “Kavşakta durmamak”, “Emniyet kemersiz araç sürmek”, “Ehliyetsiz araç kullanmak”, “Seyrüsefersiz araç kullanmak” gibi suçların işlendiğini görüyoruz.

Yeni asgari ücretle artık vatandaşların bu cezaları da ödemesi oldukça zor.

 Hız sınırını 40 kilometreden fazla aşan sürücü artık 655 TL ceza ödeyecek. Sürüş esnasında cep telefonu kullanan, bir şeyler yiyip-içen, okuyan sürücülere kesilecek ceza ise, 236 TL.

Hız limitini aşmak 262 TL’den başlıyor 655 TL’ye kadar çıkıyor

Ülkemizde en fazla işlenen trafik suçlarından biri “Sürat”… Hız limiti üzerinde araba sürmek suçu, sürücülere en fazla yazılan cezaların başında geliyor.

Yasaya baktığımızda, yeni asgari ücretle birlikte artık yollarda sürat yapmak sürücülere maddi anlamda daha pahalıya mal olacak.

 “Hız limitini 20 kilometreye kadar aşmak” suçunu işleyen bir sürücü 262 TL ve 5 ceza puanı; “hız limitini 20-40 kilometre arası aşmak” suçunu işleyenler 393 TL ve 25 ceza puanı; “hız limitini 40 kilometre kadar aşmak” suçunu işleyenlere 655 TL ve 50 ceza puanı kesilecek.

Sabit görüntülü radar sistemi için aynı para cezaları uygulanıyor.

Alkollü araç kullananlara 2 bin 620 TL

Ülkemizde en fazla işlenen trafik suçlarından bir diğeri de alkollü araç kullanmak… Yasa, bu suçun da ciddiyetine dikkat çekmek amacıyla hem para hem de puan cezasını en yüksekte tutuyor.

Buna göre; “Alkollü içki, uyuşturucu madde veya ilaç tesiri altında araç kullanmak veya kullanmaya teşebbüs etmek” suçunu işleyenlere 2 bin 620 TL para cezası, 100 de ceza puanı kesiliyor.

 “Araç sürücüsünün kanındaki alkol oranının 50 miligram ile 100 miligram arasında olması halinde herhangi bir yolda veya herhangi bir yerde araç kullanması ve kullanmaya teşebbüs etmesi” suçuna kesilen ceza bin 310 TL ve 100 de ceza puanı.

En pahalı trafik suçları

Yasada bir asgari ücret ve 100 de ceza puanı öngören trafik suçları ise şöyle:

 “Mal sahibinden izinsiz araç kullanmak”, “Sürüş ehliyetsiz araç kullanmak”,  “Makul bir sebebi olmadan gerekli teknik teçhizatın bulunduğu en yakın polis karakoluna gitmeyi veya yeterli nefes örneği vermeyi reddetmek”, “Araç sürücüsünün kanındaki alkol oranının 100 miligramı aştığı halde alkol alarak herhangi bir yolda veya herhangi bir yerde araç kullanması ve kullanmaya teşebbüs etmesi”, “Sürüş ehliyetsiz araç kullanmasına müsaade etmek” ve “Sürüş ehliyeti sınıfından başka araç kullanmak”.

Bu suçları işleyenler artık 2 bin 620 TL ceza ödeyecek.

Araçlarda seyrüsefer önemli

Pahalı olduğu ve sıklıkla af çıktığı gerekçesiyle birçok sürücünün aracının seyrüseferini çıkarmadığı biliniyor. İstatistiki rakamlar da, bu durumu doğruluyor.

Sürücüler, yüksek rakamlar olan trafik cezalarına rağmen seyrüsefersiz yollarda seyahat etmeyi göze alıyor.

Bir aracı seyrüsefer ruhsatı olmadan kullanmanın cezası 262 TL, seyrüseferi olmasına rağmen ruhsatı yanında taşımamanın cezası ise 131 TL.

Diğer sıkça yazılan cezalar

 “Muayenesi yapılmamış bir aracı kullanmanın” cezası 262 TL; “Tonajından fazla ve tehlikeli yük taşımak” 655 TL; “Kavşakta durmamak”, “Toplu halde yürüyen yayaların yolun solunda yürümemeleri” suçlarının cezası 131 TL.

 “Çocuk emniyet kemeri ve koruma sistemi bulundurmama ve kullanmama” ve “sürücülerin sürüş esnasında cep telefonu veya telsiz telefon kullanmaları, yiyip-içmeleri, bir şey okumaları,  kullanmakta oldukları araçların ön, yan veya arkasına görüşlerini engelleyici şeyler koymanın” cezası ise 262 TL.

Trafik ışıklarına riayet etmeyen bir sürücünün ödeyeceği ceza, 524 TL.

kaynak.kıbrıs gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3