Tavsiye kararı alındı, Bakanlar Kurulu'na gönderilecek

banner32

Tavsiye kararı alındı, Bakanlar Kurulu'na gönderilecek
banner23

KKTC Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulan ve yasayla desteklenen Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren, Türkiye'den gelecek yolculara 7 gün karantina uygulanması yönünde tavsiye kararı aldı.

Sağlık bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür, başkanlığındaki Kurulun işleyişi gereği, salgınla ilgili alınan kararlarda tek yetkili. Ancak, alınan kararın, Sağlık bakanı Ali Pilli tarafından Bakanlar Kurulu'na götürülmesi ve orada onaylanması gerekiyor.

Kısa vadede Türkiye'den gelen çok sayıda hasta çıkması ve hastanenin tıkanması, hastane servislerle bakanlık arasında başlayan gerilim alınan kararda etkili oldu.

Bu artış hızı ile hastane alt yapısının baş etmesinin mümkün olmadığı noktasında uzlaşan komite üyeleri, sefer sayısının artırılması ile birlikte vaka sayılarının da artacağı öngörüsü ile, İngiltere'den gelen vatandaşlara uygulanan 7 gün karantina sisteminin Türkiye'den gelecek yolculara da uygulanması kararı alındı.

Kararın yürürlüğe girmesi için, Bakanlar Kurulu'nda onaylanması gerekiyor. Sağlıkla ilgili karar yetkisinin devredildiği Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin aldığı kararın uygulamaya girmesi bekleniyor. İlgili kurulda, müsteşar ile birlikte, bakanlık müdürleri, göğüs ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları, hemşire ve başhekimler bulunuyor. Daha önce de benzer bir kararın tartışıldığı ancak vaka sayısının az olması nedeniyle sürecin izlendiği, artan vaka sayısı nedeniyle bu noktaya gelindiği belirtildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çığal Tekman
Çığal Tekman - 10 ay Önce

İnşAllah onaylanır. Çok yerinde bir karar. Zararın neresinden dönsek kardır diyeceğiz artık.

Nazif  Sherifali
Nazif Sherifali - 10 ay Önce

Biraz gec kaliyorsunuz biz Londralilar hem garantinaya razi hem masraflarmizi odemeye Kabul evlermizde kalmayi kabul etmiyorsunuz istedigniz yere yerlestirme herseye raziyiz ama yin’s bizi istemezsiniz

pcr
pcr - 10 ay Önce

neydi şimdi bu karar göz boyamak mı adaya gelen özel jetler ne olacak peki gece yarısı12 uçağı ile gelip ertesi gün kalabalık bir ortamda havuza girenler ne okacak çarşı pazar gezenler 9 ila 10 saatte test sonucu çıkıyor madem ne gerek var

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18