banner38

'Tavşan kaç, tazı tut' politikası yapılıyor'

'Tavşan kaç, tazı tut' politikası yapılıyor'
banner37
banner23

Candan MERT


Otellerin aldığı araçlarda T plaka zorunluluğu yok, T olan araçlarda profesyonel A kategorisinde ehliyet, temiz kağıdı isteniyor, her sene muayeneleri yapılıyor ancak otellerin T izinsiz olan araçlarına polis ve izin kurulu sesini çıkarmıyor. Kiralık araç işini yapan vatandaş, 'Otel yap, vergi, elektrik verme, T plaka zaten zorunlu değil; biz ne yapalım, cam temizleyip araba mı yıkayalım?' diye tepkilerini gösteriyor.


“‘Tavşan kaç, tazı tut’ politikası”


Otellerin aldığı araçlarda T plaka zorunluluğun bulunmaması bağlamında görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Kiralık Araç İşletmecileri Birliği Başkanı Yakup Serdaroğlu, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında bu sorunların yıllardır gündeme gelen sorunlar olduğunu ve gelmiş geçmiş hükümetlerin de bu çerçevede önlem alamadıklarını kaydederken, bu durum ile ‘tavşan kaç, tazı tut’ misali politika yapılmaya çalışıldığını ifade etti. Serdaroğlu, mevcut konumda memleketin gerçekleri göz önünde bulundurulacak olursa adaya gelen turist sayısı ve portfolyosuna bakıldığında otellerin ve araç kiralama şirketlerindeki ulaşımın büyük kısmının KKTC’deki ulaşım sıkıntısından dolayı Larnaka’ya kaydığını belirtti. Bu durum çerçevesinde özellikle yabancı piyasa, dolayısıyla Avrupa’nın Larnaka’ya döndüğünü dile getiren Başkan Yakup Serdaroğlu, “Siz Avrupa üzerinden Ercan’a getireceğiniz yolcuları İstanbul’da indirip, uçak değiştirerek getiriyorsunuz vs gibi sıkıntılar var, insanlar bu şekilde problemler yaşamaması açısından Larnaka’ya yöneldiler” dedi.


“Çifte standart uygulanıyor”


Günümüz şartları baz alındığında her otel veya araç kiralama şirketinin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından Larnaka’dan kendi yolcularını taşıyabilmesi için en azından birer arabalık olarak izin verilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Yakup Serdaroğlu, bunun misafirlerin taşınması ve aracı varsa araç hizmetinin, otel varsa otel hizmetinin yapılması için gerekli olduğunu dile getirdi. Bu durumun yanlış anlaşılmaması gerektiğini ve taksicilerin ekmeği ile oynama gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Serdaroğlu, “Çünkü zaten bu memlekette yeterli derecede taksicilerin de düzenli bir şekilde çalışma alanları vardır.” dedi. Taksicilere A sınıfı ehliyet sunulduğunu ve bunun ‘daha profesyonel bir ortam’ oluşturmak için yapıldığını ifade eden Başkan Serdaroğlu, “Aynı şekilde, aynı mantıktan bahsediyoruz; otelcilere niye sunmuyorsunuz? Otelcilere de sunmanız lazımdır, bu noktada çifte standart uygulanıyor, sebebi de maalesef ki siyasi sebeplerden dolayıdır” ifadelerini kullandı. Başkan Yakup Serdaroğlu, bu durumun sebebinin hükümetin otelcileri karşılarına almak istememeleri olduğunu kaydederken, adadaki gerçeklerin de konuşulması gerektiğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2018, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3