Tatar müzakereler ile ilgili tavrını koydu

banner32

Tatar müzakereler ile ilgili tavrını koydu
banner23

Başbakan Ersin Tatar, Hasibe Şahoğlu başkanlığındaki Beşparmak Düşünce Grubu Derneği heyetini kabul etti.

Doğu Akdeniz

Başbakan Ersin Tatar kabulde yaptığı konuşmada, kimsenin Kıbrıs davasını küçümseyemeyeceğini vurgulayarak, Doğu Akdeniz’de son yaşanan olayların bunu bir kez daha ortaya koyduğunu söyledi.

Tatar, Anavatan Türkiye’nin hem Kıbrıs Türklerinin hem de kendi çıkarlarının korunabilmesi için gerekli adımları attığını belirtti.

Başbakan Tatar ayrıca, müzakere sürecinin Eylül ayından sonra yine aynı temelde ve Crans Montana’da bırakılan noktadan devam ettirilmesine karşı olduklarını ifade etti.

Başbakan Tatar, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan 45 yıl sonra, geriye dönüş diye bir şeyin söz konusu olamayacağını belirterek “Bizim yapmamız gereken, ulusalcı, milliyetçi, vatanına milletine sahip çıkan, ideolojisi doğru temelde olan insanlarla birlikte KKTC’yi geliştirebilmektir” dedi.

Anavatan Türkiye’nin hem Kıbrıs Türklerinin hem de kendi çıkarlarının korunabilmesi için gerekli adımları attığını kaydeden Başbakan Tatar, “Bizler de her vesileyle Türkiye ile birlikte hareket ettiğimizi söylüyoruz. Ama bunu kim söylüyor bizim gibi insanlar söylüyor. Ama bunu söylerken sosyal medyada bize taş atanlar da vardır” diye konuştu.

Türkiye’nin Fatih gemisinden sonra Yavuz gemisini gönderdiğini ve bölgede çalışmalara devam ettiğini belirten Başbakan, “haklarımızı ve hukukumuzu en iyi şekilde koruyacağız” dedi.

Komiteye ret kararı

Başbakan Ersin Tatar, “Kıbrıslı Rumların ada etrafındaki zenginlikleri kendilerinin bulacağı ve bunları eğer günün birinde bir çözüm olursa Kıbrıslı Türklere de belki bir şeyler verebiliriz” görüşünde olduğunu kaydederken, Rum Yönetimi’nin Cumhurbaşkanı Akıncı’nın önerisini reddi konusunda ise şunları söyledi:

“Böyle bir şeye de bizim evet dememiz mümkün değildir. Çünkü biz de o çalışmanın içerisinde olmak durumundayız. Biz bu önerileri Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı ile paylaştık, Türkiye ile de istişare edilmiştir ve günün sonunda bu öneri sunulmuştur. Anastasiadis’ten gelen cevap ne oldu; eski pilavı tekrar pişirdiler önümüze koydular. Yani reddedeceği belliydi ve reddetmiştir.”

Maraş konusu

Maraş konusunda ise Başbakan Ersin Tatar, Maraş’ın 50 yıl boyunca sürdürülen görüşmelerde hep gündeme geldiğini hatırlatarak, Maraş’ın her zaman Rumlara verileceği yönünde bir algı yerleştiğini ve çantada keklik durumunda olduğunu söyledi.

Maraş’taki malların yüzde yüzüne yakınının vakıf malı olduğunu da söyleyen Başbakan Ersin Tatar, envanter çalışmasından sonra bir sürece girilmesi gerektiğini, eğer başarılabilirse bunun KKTC ekonomisini de kalkındıracak bir potansiyel olarak gördüklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18