banner38

'Süt 1 TL'ye alınıp, 5 TL'ye satılıyor!'

'Süt 1 TL'ye alınıp, 5 TL'ye satılıyor!'
banner37
banner23

Candan MERT


Özellikle son dönemlerde akaryakıttan elektriğe, sağlıktan temel tüketim maddelerine kadar yapılan ve asgari ücretle geçinen ailelerin geçimine yetemeyecek boyutlara ulaşmasına neden olan zamlar, vatandaşı çileden çıkarma noktasına getirdi. Son günlerde konuşulan ‘Bira bile sütten ucuz’ söylemleri ile zaten gergin olan vatandaşın daha da gerilmesine zemin hazırlayan zamlar çerçevesinde ekonomik bunalım içerisine olan vatandaşlar, konu bağlamında yetkilileri gerekenleri ivedi bir şekilde yapmaları hususunda göreve çağırdı.


Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında son dönemlerde art arda yapılan zamları değerlendirirken, konu çerçevesinde yapılması gereken düzenlemelerden bahsetti.


“Haksız vergiler kaldırılmalı”


Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, piyasa denetimi olmamasından dolayı daha fazla etiketlenmeden halka yanıltıcı ürünlerin satılmış olmasının zamdan daha büyük maliyete sebep olduğunu kaydederken, “İnek eti, dana eti ile yarış yapıyor sayılacak durumdadır. Ancak maalesef piyasanın yüzde 60-70’i inek eti olmasına rağmen, inek değil, dana eti diye satılıyor. Buradaki korkunç durum; satılacak et etiketlenme ve denetim yapılmadığı için bize gerçek fiyatı ile satılmıyor, daha fazla maliyetli geliyor” ifadelerini kullandı. Işık, “Bu görünen zamların enflasyonla onlarda yapılan artışların, uygulamakta olduğu haksız vergileri indirmesi, kaldırması gerekiyor” dedi.


“Süt 1 TL’ye alınıp, 5 TL’ye satılıyor!”


Son günlerde konuşulan ‘Bira bile sütten ucuz’ söylemleri ile zaten gergin olan vatandaşın daha da gerilmesine zemin hazırlayan zamlar çerçevesinde ekonomik bunalım içerisine olan  vatandaşlar hakkında konuşan Dernek Başkanı Hasan Yılmaz Işık, “Genetiği değiştirilmiş mısır veya ürünler havyan yemleri olarak kullanılacağına, kendi yerel üretimimiz olan ürünler kullanılabilir” dedi. Son 4-5 yıl içerisinde buğday fiyatlarında ciddi bir fiyat farkı olmadığına dikkat çeken Başkan Işık, bu nedenle bu zammın yapılmasının bu kadar ‘haklı bir gerekçe’ olmadığını belirtti. Temel tüketim maddesi olan ‘sütün’ litresinin 1 küsur TL’ye alınırken, mevcut konumda 4-5 TL’ye ulaştırılmasını değerlendiren Dernek Başkanı Hasan Yılmaz Işık, “Yani 1 TL’ye alınan bir ürün, 5 katı fiyatına tüketiciye satılıyor. Bu şişirilmiş suni bir enflasyondur; bu durumun ne eğitimle, ne de tüketicilik ile alakası vardır” dedi.


“Üreticiye büyük darbe vuruluyor”


Yapılan zamların Türk Lirası’nın değer kaybı ile alakasının bulunmadığını kaydeden Hasan Yılmaz Işık, kıyaslamanın bu şekilde yapılması gerektiğini dile getirirken, “Bu husustaki üretim konusu içinde ciddi bir sakatlık vardır. Gerek sanayi üretimi, gerek ülke politikalarında ciddi hatalar var.” ifadelerini kullandı. Üreticiye en büyük darbenin bu politikalar ile vurulduğunu dile getiren Dernek Başkanı Işık, “Gerek sanayide, gerekse pazarlamada bulunan hatalar düzeltilmelidir. Yani üretici kendi sattığını, piyasadan gidip 5 katına alıyor” ifadelerine yer verirken, bu noktada üreticilerin de rahatsız oldukları konuların bulunduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2018, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3