banner38

'SEÇİMLERDE KİMSE KAZANMADI'

'SEÇİMLERDE KİMSE KAZANMADI'
banner37
banner23
Candan MERT

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC)’nde halk, yerel seçimler için 24 Haziran’da sandık başına gitti. Seçim sonuçlarında ‘partilerin mi, şahısların mı başarılı olduğu’ konusu tartışma konusu olurken, Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında yerel seçimleri değerlendirerek, genelde en başarılı partinin Yeniden Doğuş Partisi(YDP) olduğuna ve diğer partilerin hepsinin ayrı ayrı başarısız olduğuna dikkat çekti.

“Siyasete olan inanç noksanlığı”

Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, mevcut konumda ortaya çıkan durumda halkın değiştirme refleksini göstermediğini ve halkın tüm siyasilerin, uzmanların, belediyelerin içerisinde bulunduğu kötü durumdan hizmet alamıyor ve batmış olmaları argümanlarını oya dönüştürmesi olarak dile getirdi. Gündüz, 2 belediye haricinde memnuniyetten kaynaklanan herhangi bir değişikliğin olmadığını ifade ederken, Lapta Belediyesi’nin parti içi hesaplaşmalardan, Değirmenlik Belediyesi’nin parti içi tercihten değiştiğini ve Erenköy Belediyesi’nin de garip bir durumda olmasından dolayı değiştiğinin söylenemeyeceğini aktardı.

Bu çerçevede halkın mevcut belediye yapısını 2 belediye haricinde sabit tuttuğunu dile getiren Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, “Demek ki burada herhangi bir değişimin, sonucu olumlu da olsa, olumsuz da olsa değiştirmediği inancı var ve bu biraz siyasete olan inanç noksanlığından da kaynaklanır. Yani ne yaparsak yapalım, kimi getirirsek getirelim, sonuçta durum belli ve ‘becerebilen, Türkiye’den bazı kaynakları buraya aktarabilen belediyeye yatırım yapabiliyor, beceremeyen yapamıyor’ düşüncesi hakim” ifadelerini kullandı. Gündüz, “Çünkü belediyelerin birkaçı hariç, hizmetlerden memnun olmadığını dile getirdiler. Lefkoşa’da da dahil olmak üzere bir değişiklik yaşanmadı, demek ki değişim anlamsız görüldü. Hem şikayet edilip, hem belediyeler battı denip, hem de başkanı değiştirmemek başka şekilde yorumlanamaz” dedi.

“UBP başarılı olduğunu söylemesin”

Partilerin başarıları bağlamında konuşan Siyaset Bilimci Hakan Gündüz, genel anlamda tüm partilerin başarılı görüldüğünü ve kaybedenin olmadığı yönünde görüşlerin olduğunu belirtirken, herkesin bir yerlerden yorum yaptığı aktardı. Gündüz, “Madem ki bu toplum söylenenleri kabul ediyor, demokratik tepkisini dile getiremiyor, demokratik refleks veremiyor; o zaman parti başkanları da rahat rahat kendi başarılarını ilan edebilir, sıkıntı yok” ifadelerini kullanırken, işin gerçeğinin ‘hemen hemen kimsenin kazanmadığı’ olduğunu vurguladı. Ulusal Birlik Partisi(UBP)’nin ‘başarılıyım’ dememesi gerektiğini söyleyen Hakan Gündüz, partinin bir önceki seçimde %33 oy oranı ile başarılı olduğunu kaydederken, “Bu seçimde UBP yüklü bir propaganda ile‘gümbür gümbür’ gelebilseydi, şimdi aldığı belediye saysını çok ciddi artırabilir di. Yani ‘Bir tane meclis üyesi arttırdım da ben başarılıyım’ olayı değil bu, alabileceğinin çok daha iyisini alma potansiyelin varsa, bunun altında kaldığında bir önceki seçimden daha iyi olsan bile başarılı değilsindir” dedi. Partinin çok daha başarılı bir propaganda, aday belirleme süreci yapabileceğini söyleyen Gündüz, 6 ay önce en yakın rakibine açık ara %12 oy farkı atmış bir parti olduğunun ve bu bağlamda daha iyi çalışma ile daha iyi olunabileceğinin altını çizerken, “Gümbür gümbür gitmesi gerekirken, çok basit kaldı” dedi.

“Hiçbir parti başarılı olamadı”

Bir önceki dönemin partinin en zayıf dönemi olduğunu ve o dönemin referans alınarak ‘şimdi daha iyiyiz’ demenin siyasi bir manevra olduğunu kaydeden Hakan Gündüz, toplumun buna kandığı sürece partinin bu tavra devam edeceğini dile getirdi. Bunun yanında Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP)’nin de ciddi bir varlık gösteremediğini aktaran Gündüz, “Düşün ki yaklaşık 40 yıldır ana muhalefet partisisiniz, her zaman %20’nin üstünde, kimi zaman 30-36’larda oy aldınız ancak bu seçimlerde birçok beldede aday çıkaramadınız. Bunun üzerine çıkıp da başarıdan bahsedemezsiniz” ifadelerini kullandı. Toplumcu Demokrasi Partisi(TDP)’nin de Lefkoşa dışında hiçbir yerde hiçbir varlık gösteremediğini kaydeden Hakan Gündüz, bunun nasıl bir başarı olduğunu sorguladı. Demokrat Parti(DP) için konuşan Gündüz, başkanın 600 bin TL harcadığını söylediğini ancak önceki dönemlerde Lefkoşa Belediyesi’ne sahip bir hükümet üyesi olduğunu kaydederken, “ DP neredeyse ortada yoktur” dedi. Halkın Partisi(HP)’nin %18 oy almış bir parti olduğunu ve meclis üyeliğine bakıldığında %7’lik bir oranda kaldıklarını belirtirken,  %11’lik oranın nereye gittiğini sorgulayarak bu noktada HP’nin de başarısız kaldığını vurguladı. Bu verilerin hiçbir partinin başarılı olmadığını ortaya koyduğunu ifade eden Gündüz, halkın siyasete inancını kaybetmesinden dolayı refleks vermeme durumunun bu tabloyu oluşturduğunu söyledi.

“En başarılı parti YDP!”

Yeniden Doğuş Partisi(YDP)’nin meclis üyeliklerinde 3. Parti oluşunun altının çizilmesi gerektiğini vurgulayan Hakan Gündüz, “Bu YDP’nin büyüme potansiyelinin gözle görüldüğü sonucunu doğurur” dedi. Daha önceki röportajlarımızda da bu partinin %20 üzerine çıkma potansiyelinin bulunduğunu söylediğinde herkesin küstüğünü belirten Gündüz, önümüzdeki dönemde YDP’nin daha da konuşulacağının görüldüğünü ifade etti. En başarılı ve en başarısız parti bağlamında konuşan Gündüz, “Yeniden Doğuş Partisi başarılı, diğer tüm partiler başarısız” dedi.

“Harmancı azınlık yapısıyla kilitlenebilir”

Gündüz, TDP adayı Mehmet Harmancı’nın Lefkoşa’da CTP desteği ile kazanması durumunu değerlendirirken, başkentte bir ittifak olduğunu ancak Lefkoşa’nın seçiminin çok ayrı ve uzun soluklu değerlendirilmesi gereken bir seçim olduğunu belirtti. Harmancı’nın başarılı olduğunu ve seçimi kazandığını söyleyen Gündüz, “Ancak dediğim gibi, Sertoğlu ve UBP’nin zayıf kalmasının etkisi büyüktür. Lefkoşa’da güçlü bir UBP olabilseydi, belki Harmancı yine kazanacaktı ama bu kadar rahat kazananamaacaktı” dedi. UBP’nin Sertoğlu’nun yanında yer almadığı görünümünde olduğunu vdikkat çeken Hakan Gündüz, “Seçmen UBP nin Sertoğluna  partisel desteğini hissetmedi, katılımın da az olması Harmancının rahat bir zafer kazanmasına katkı koydu dedi. Hakan Gündüz, TDP’nin Lefkoşa’da çıkardığı meclis üyelerinin hepsinin kendi üyesi olmadığını vurgularken, seçime TDP çatısı altında farklı oluşumların da katıldığını ve bunların temsilcilerinin de parti çatısı altında meclise girdiklerini ve en ufak tartışmada ayrışma içerisine girileceğini aktardı.

“Garip bir aday belirleme süreciydi”

Partilerin yerelde aldığı sonuçların genelde alacağı sonuçlar için gösterge olup olmayacağını değerlendiren Hakan Gündüz, bu çerçevede bir kamuoyu araştırması niteliğinde öngörülerin yapılabileceğini ancak yerel seçimlerin birebir genel seçimle ilgili açıklama ya da öngörü yapılmasına olanak vermediğini ifade etti. Gündüz, aday belirleme sürecinin garip ve saçma olduğunu ve kimin nerede kaç aday çıkarıp kimi desteklediğinin kimse tarafından anlaşılmadığını kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2018, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3