Polis Trafikte Denetimleri Sıklaştırdı

banner32

Son dönemlerde trafik kazalarında yaşanan artış üzerine polis denetimlerini sıklaştırdı. Lefkoşa – Girne dağ yolu mevkiinde araç ve evrak kontrolü yapan trafik ekiplerini Haberal Kıbrıslı Gazetesi yerinde takip etti. Lefkoşa Trafik Şube Amiri Şevket Derindağ “kontrollerimiz  ağırlıklı olarak kamyon, minibüs ve otobüsler üzerinedir

Polis Trafikte Denetimleri Sıklaştırdı
banner23

Son dönemlerde trafik kazalarında yaşanan artış üzerine polis denetimlerini sıklaştırdı. Lefkoşa – Girne dağ yolu mevkiinde araç ve evrak kontrolü yapan trafik ekiplerini Haberal Kıbrıslı Gazetesi yerinde takip etti. Lefkoşa Trafik Şube Amiri Şevket Derindağ “kontrollerimiz  ağırlıklı olarak kamyon, minibüs ve otobüsler üzerinedir. Özellikle kamyonlarda yapılan denetimlerde yıpranmış lastik ve tehlikeli yük sık rastlanan suçlardır. Bu suçların üzerine gidiyoruz. Minibüslerde de yine aynı şekilde izinsiz yolcu taşıma, mesleki sürücü ehliyeti olmayan sürücüleri kontrol edip ceza yazıyoruz” dedi. Uygulamadan kimi vatandaş memnun iken kimi sürücü de yazılan cezanın haksız olduğu görüşünde.

Kamyon ve Yolcu Taşımacılığı Yapanlar Mercek Altında

Lefkoşa Trafik Şube Amiri Şevket Derindağ “kontrollerimiz  ağırlıklı olarak kamyon, minibüs ve otobüsler üzerinedir. Özellikle kamyonlarda yapılan denetimlerde yıpranmış lastik ve tehlikeli yük sık rastlanan suçlardır. Bu suçların üzerine gidiyoruz. Minibüslerde de yine aynı şekilde izinsiz yolcu taşıma, mesleki sürücü ehliyeti olmayan sürücüleri kontrol edip ceza yazıyoruz. Özellikle bildiğiniz üzere Başbakanlık tarafından açıklanan trafik seferberliğine bizde polis teşkilatı olarak daha önce olduğu gibi şimdi de denetimleri yaparak üzerimize düşeni yapıyoruz. Şimdi daha da sıklaştıracağız, kazalarımız, ölümlerimiz artmıştır. Vatandaşlarımızın güvenliği için elimizden geleni yapacağız. Bu dağ yolunda sık sık ölümlü kazalar yaşanmıştır. Bu bağlamda denetimleri artıracağız” dedi.

“Kurallara Uyanlar Korkmasın”

Lefkoşa Trafik Şube Amiri Şevket Derindağ  “suç işleyenler bizlere olumsuz tepki vermektedir. Kurallara uyan vatandaşlarımız tabi ki memnun olmaktadır. Bizden suç işleyenler korksun suç işlemeyenler için korkacak bir şey yok. Herkes üzerine düşeni yaparsa kaza da olmaz” diye konuştu.

İşverenleri Uyardı

Şube Amiri Derindağ, “zellikle kamyonları kontrol ettiğimiz için hem sürücülere hem mal sahiplerine aynı şeyi söylüyorum. Fazla yükle kamyonları yola çıkarmasınlar. Biz kamyon sürücülerimizi durduruyoruz, yıpranmış lastik görüyoruz, sürücüler “ ya işte patronum söylüyor o yola koyuyor”  ya da fazla yük taşıyorlar  o zaman da işverenlerinin yüklediğini belirtiyorlar. Özellikle işverenler çalıştırdıkları insanlara nizamlara uymaları yönünde tavsiye etsinler. Al bu kadar yükü de git yollarda bu yükleri götür babında olmasın bu işler. Mal sahipleri de üzerlerine düşeni yapsınlar. Yine aynı şekilde, minibüs sürücüleri de yolcu taşımacılığı yapanlar da bu yollarda sürat kurallarına uysunlar, mümkün mertebe fazla yolcu taşımasınlar, yine yollarımız tehlikeli, virajlarda tehlikeli geçişler yapmasınlar. Emniyet kemerleri bağlı olsun kısaca kurallara uysunlar” şeklinde konuştu.

Vatandaş Memnun

Denetimlere giren bir vatandaş başbakanlığın aldığı etkin ve sıkı denetim bence iyi bir şey. Hele bu yolda kamyonların vızır vızır geçtiği yerde. Kaza olur sürekli bence uygulama çok doğru. Devam etsinler denetimlere ve alternatif yöntemleri de eklesinler” ifadelerini kullandı.

Ceza Yiyen Bir Sürücü Kendini Savundu

Trafik ekiplerinin ceza kestiği bir sürücü ise “mesleki sürüş ehliyeti için başvurdum 3 ay oldu, bakanlık onu bana vermedi. Polis de derki şimdi bana o belgen yok ben seni yazacağım. Ben ne yapayım şimdi bu ehliyet geçerli mi yoksa geçersiz mi? Bana bakanlık bir makbuz yazdı verdi. Verdim onu işletmeye 3 ay oldu ne mesleki sürüş ehliyeti geldi ne de başka bir şey. Şimdi polis beni 400 TL yazdı” diye konuştu.

Öte yandan polisten denetimlerle ilgili gelen açıklamada şöyle denildi;

Lefkoşa bölgesinde, sabahleyin Girne - Değirmenlik Anayolu (Dağyolu) ile  Gönyeli Çemberi Girne kaçış şeridi üzerinde, öğleden sonra mesai çıkış saatlerinde de  Metehan - Alayköy Çevre yolu üzerinde trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu yaklaşık 300 araç kontrol edilmiş ve suç işlediği tespit edilen 72 araç sürücüsü rapor edilmiştir. Denetimlerde özellikle yük taşıyan kamyonlar, kamu taşımacılığı yapan otobüs ve minibüs ile salon araçlara yönelik sürat kontrolünün yanı sıra, sürüş esnasında yapılan kural ihlalleri ile araçların evrakları kontrol edildi. Denetimlere önümüzdeki günlerde diğer ilçelerde de devam edilecektir.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2019, 12:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18