banner38

'POLİS BU TEPKİYİ VERMİŞ OLAMAZ'

'POLİS BU TEPKİYİ VERMİŞ OLAMAZ'
banner37
banner23
Candan MERT

Başkent Lefkoşa’nın Metehan Sosyal Konutlar bölgesinde gece geç saatlerde korkusuzca apartmanları gezen, kim olduğu bilinmeyen ve çevrede huzursuzluk oluşturan şahsın tavırlarını bahse konu yerde bulunan güvenlik kameraları saniye saniye kaydetti.

Yasal anlamda bir boşluk mu var?

Evi gözetlenen Hayriye Topcan, zemin katta bulunan evinin kamerasına kaydedilen görüntüleri fark etmesi ile birlikte polise gitti ancak iddiaya göre polisler bu olayın üzerine ‘görüntülerin suç teşkil etmemesi’ gerekçesiyle Topcan’a yardımcı olmadı. Bu durum, vatandaşlardaki tedirginliğin daha da artmasına sebep olurken, ‘KKTC’de bu bağlamdaki yasal çerçevede boşluk olup olmadığı’ sorusunu akıllara getirdi.

Bahse konu kimliği belirsiz şahsın tutuklanması ya da sorguya alınması için ‘Saldırı, taciz, hırsızlık ya da tecavüz’ gibi olayların olması mı gerektiğini sorgulayan vatandaşlar, iddianın doğru olması halinde olayın vahametinin artacağını dile getirdiler.

“Polis bu tepkiyi vermiş olamaz”

Başkent Lefkoşa’nın Metehan Sosyal Konutlar bölgesinde kimliği belirsiz bir şahsın dolandığı ve kendilerini tedirgin ettiği gerekçesi ile polise giden sakin Hayriye Topcan’ın polisten aldığı ‘Görüntüler suç teşkil etmiyor’ cevabını alması ve konu bağlamında hiçbir şey yapılmaması iddialarını değerlendiren Avukat Boysan Boyra, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında polisin bir şey yapmadığı iddialarının doğru olamayacağını savunurken, “Çünkü onların görevi cürümleri önlemektir, görünene göre bu olay cürüm işleme öncesini gösterir ve polis bunu tahkikat etmek zorundadır” dedi.

“Polis tahkikat etmek zorundadır”

Avukat Boysan Boyra, ‘KKTC’de yasal boşluk var’ diyenlerin saçmaladığını düşündüğünü ve konu ile ilgilenen şubenin isminin ‘Cürümleri Önleme Şubesi’ olduğunu kaydederek, “Bu şubede polisin ilk görevi suçluları yakalamak değil, daha suç meydana gelmeden, cürümleri önlemektir. Bu şartlar altında polis ‘Ben bir şey yapamam’ mı diyor? Bu bana göre hem mantıksız, hem mevzuata aykırı, hem de polisin görevleri ile çelişen bir açıklamadır” dedi. Böylesi bir durumun kabul edilemez olduğunu savunan Avukat Boyra, polisin bahse konu görüntülere bakarak şüpheli şahsı yakalayıp sorgulayabileceğini kaydederken, sorgulandıktan sonrası için daha sonra görüş belirtilebileceğini ifade etti. Polisin bu şekilde bir açıklama yapamayacağının altını çizen Boysan Boyra, “Çünkü onların görevi cürümleri önlemektir ve görünene göre bu olay cürüm işleme öncesini gösterir ve polis bunu tahkikat etmek zorundadır” dedi.

“Herkes her şeyi söylüyor”

Avukat Boysan Boyra, her gün yeni bir duruma şaşırdığını dile getirirken, “Böyle bir şeyin olabilmesi gerçekten mümkün değil, çünkü eğer polis böyle bir şey söylemişse, varlık sebebini inkar ediyor demektir. Herkes her şeyi söylüyor, polisin bu ifadeleri kullandığı kısmına kesinlikle inanmıyorum” dedi.
Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3