banner38

Özlem Gürkut: “Pozitif kişiler, testten 48 saat öncesinden ‘bulaştırıcı’ kabul edilir”

Temaslı takip kapsamında uygulanan metotlara ilişkin bilgiler paylaşan Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, PCR test soncu koronavirüs pozitif çıkan kişilerin, testten 48 saat öncesinden itibaren “bulaştırıcı” kabul edildiğini ifade etti.

Özlem Gürkut: “Pozitif kişiler, testten 48 saat öncesinden ‘bulaştırıcı’ kabul edilir”
banner37
banner23

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Özlem Gürkut, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden ‘pozitif’ ve ‘temaslılarla’ ilgili bilgilendirme içeren bir paylaşım yaptı.

“Temaslı” grubuna giren kişilerin kimler olduğuna değinen Gürkut, “PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerle 15 dakikadan uzun, 2 metreden yakın, maskesiz olarak gerçekleşen temas veya direkt fiziksel temas eden kişilerin “yakın temaslı” grubuna girdiğini ve izole edilmeleri gerektiğini kaydetti.

PCR test soncu Koronavirüs pozitif çıkan kişilerin, testten 48 saat öncesinden itibaren “bulaştırıcı” kabul edildiğini ifade eden Gürkut, “Yani bir kişinin PCR testi pozitif çıktığında onun 1 hafta önce görüştüğü kişiler o sırada pozitif çıkan kişinin hiçbir şikayeti de yok iseydi temaslı sayılmazlar çünkü kişinin o sırada bulaştırıcı olmadığı kabul edilir. Temaslı takibi yapılırken de bu bilgiler dikkate alınarak karar verilir” ifadelerini kullandı.

İnsanların, etraflarındaki kişilerle aralarına 2 metre mesafe koyması ve maskelerini takmları; fiziksel temastan kaçınmaları ve ellerini iyice yıkamaları halinde, kişinin ‘yakın temas’ etmemiş olduğunu, bu sayede karantinaya alınmayacağını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3