banner38

Oteller kırmızı alarm veriyor

Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) ülkedeki otellerin Temmuz ayı doluluk oranlarını açıkladı.

Oteller kırmızı alarm veriyor
banner37
banner23

KITOB’ un; otel sınıfına giren ve 1’den 5'e kadar yıldız taşıyan oteller ile turistik bungalovlar, tatil köyleri, butik, apart otel ve özel belgeli otellerden oluşan üyelerin, Temmuz 2018 ayına ilişkin dolulukları aşağıdaki şekildedir:

1)5 yıldızlı büyük tesislerin dolulukları Temmuz 2018 ayında %67 oranında olmuştur. Buna göre; b)Geçen Haziran 2018 ayına göre de %10 oranında bir artış gerçekleşmiştir.

2) Küçük otellerin Temmuz 2018 ayında doluluk oranı %45 olmuştur. Buna göre; a) Geçen Haziran 2018 ayına göre %4 oranında bir düşüş olmuştur.

3)Tüm Otellerin Temmuz 2018 ayında doluluk oranı ortalaması ise %56 olmuştur. a) Geçen Haziran 2018 ayına göre %5’lik bir artış gözlemlenmiştir. Temmuz Ayı Doluluklarımız maalesef beklenilen düzeyde olmamıştır. 2016 yılında üç ana Pazarın içerisinde olan İsrail Pazarı Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin engellemeleri ile durma noktasına gelmiş, geçen yıla göre düşüşün en baştaki nedeni olmuştur.

İngiliz Pazarındaki pazarlama eksikliği de bu pazarın da gitgide kaybedilmesine neden olmuştur. TC Pazarına bakacak olursak 2017yılındaki siyasi durum ve ulaşım maliyetlerinin yükselmesi bu pazarın da düşüş nedenini ortaya koymaktadır. Özellikle kolay ulaşılabilir Pazarlar olan Türkiye ve İngiltere’de Tanıtım yapılması ve Ulaşım sorunlarının ivedi çözülmesi gerekmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3