banner38

Öğrenciler konuştu: 'Orantısız artışlar durdurulmalı!'

Öğrenciler konuştu: 'Orantısız artışlar durdurulmalı!'
banner37
banner23

Candan MERT


KKTC’de bulunan 100 bini aşkın öğrenciden özellikle Girne ve Lefkoşa’da yaşayan öğrencilerin temel sorunu; ev kiralarının fazla olmasının yanında ev sahipleri tarafından bu kira bedellerinin Türk Lirası(TL) cinsinden değil, döviz üzerinden istenmesi. Dövizin son zamanlarda giderek artması, bu duruma tuz biber ekeleyerek öğrencileri de, TL kazanıp çocuklarına TL gönderen aileleri de ekonomik açıdan derinden sarsmış durumda.


Haberal Kıbrıslı olarak Lefkoşa ve Girne bölgelerinden ulaştığımız öğrenciler, genel anlamda bir öğrenci olarak kendi bölgelerindeki ev kiralarını değerlendirirken, KK’TC’de yaşadığımız bilincinden hareketle kiraların TL’ye çevrilerek, yetkilileri ev sahipleri ile belirli sınırlar çerçevesinde anlaşma yapmaya ve adaya okumaya gelen öğrencilerin kiralar konusundaki sıkıntılarını bir nebze de olsa azaltmaya çağırdı.


Keşan: 300 sterlinken 350 sterlin oldu


Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi(UKÜ) Psikoloji 2. Sınıf öğrencisi Mehmet Keşan, öğrenciler olarak kiraların fazlalığından rahatsız olduğunu belirterek, TL üzerinden gelen paranın adada dövize çevrildiğinde otomatik olarak ceplerindeki paranın azaldığını dile getirdi. Ev fiyatlarında artması gerekenden fazla artış yaşandığını kaydeden Keşan, “Lefkoşa’da normalde 300 sterlin olan evimiz bu yıl 350 sterlin. Bu parayı yıllık olarak peşin istemeleri de cabası, ucuza ev yok ve bizler pahalı ücretleri ödemekten bu ülkede çok zor şartlar altında geçiniyoruz” dedi.  Keşan, bir evde 3 kişi kaldığında evin yıllık bedelinin 15 bin TL olmasına rağmen, bir yılın sonunda ev sahibi ile tekrar konuşulduğunda ‘dövizin artması ve hayat şartlarının zorlaşması’ sebepleriyle aynı evin TL üzerinden 21 bin TL’ye denk geldiğini ifade ederken, önceki sene kişi başı 5 bin TL iken, bu yıl içerisinde bu rakamın 7 bin TL’ye çıktığını ve Türkiye’de çalışıp TL kazanan ailelerin de bu şartlar ve belirsizlikler içerisinde zorluklar yaşadığını aktardı.


“Hala ev bulamadık”


Tüm bu zorluklar altında kendisini çalışma mecburiyetinde hissettiğini söyleyen Mehmet Keşan, geçtiğimiz yıl zor durumda kaldığından dolayı çalışmak durumunda kaldığını dile getirdi. Keşan, kiralar konusunda yaşadığı sıkıntılara değinirken, “Bu yıl gelecek sene için ev ararken bir ev sahibi bize 3+1 ve büyük bir ev vermek istedi. Kiraya önce 300 sterlin dedi ve biz kabul ettik. Akşam arayıp yandaki evler 380 sterlindir ancak 320 sterlin olur dedi ve biz tekrar kabul ettik. Birkaç gün sonra tam parayı denkleştirecekken bizden 400 sterlin aylık istedi. Biz de bu para bizi zorlayacağından bu miktarı kabul etmedik ve şu an hala ev bulmuş değiliz.” ifadelerini kullandı.


“Öğrenci yanlısı bir hükümet istiyoruz”


Hükümetten bu bağlamda beklentilerinin olduğunu aktaran Keşan, “KKTC hükümetinden beklentimiz 100 bini aşkın öğrencisi olan bu ülkede öğrenciye destek veren yasaları çıkararak pahalılaşma çabasına giren ev sahipleri, esnaf ve işyerlerini bu çabalarından vazgeçirmeleridir. Kesinlikle öğrenci yanlısı bir KKTC hükümeti istiyoruz.” dedi. Dövizin yükselmesinin ülkede pahalılık oluşturduğunun bilincinde olduğunu ve bu bağlamda artışlara hak verilebileceğini kaydeden Mehmet Keşan, “Neticede burası bir ada ülkesi ve hemen hemen her şey farklı ülkelerden farklı para birimleriyle geliyor. Artış bugün kendi ülkemizde bile oluyor. Fakat bu artış orantılı bir artış mı? 250 sterlin olan evin bir anda 400 sterlin olması orantılı bir artış mıdır? Zammı fırsata çeviren ve üzerine ekledikçe ekleyen insanlardan yakınıyoruz. Kesinlikle hükümet buna bir sınır koymalı. Uçuk rakamlara devlet el atmalı. KKTC hükümeti ev sahiplerini öğrenci yanlısı olmaya davet edebilir ve bilinçlendirebilir.” dedi.


Coşkun: Ailelere 40-50 bin TL’ye mal oluyor


Girne Amerikan Üniversitesi(GAÜ) Psikoloji 2. sınıf öğrencisi Hüseyin Burak Coşkun, ev kiralarının fazla olmasından dolayı dışarı çıkıp eğlenmek bir yana, kafa dinlemek için bile bir mekana gidecekken 2 kez düşündüklerini kaydederken, bundan dolayı sosyal aktivitelere de katılmaktan çekindiklerini ifade etti. Coşkun, “- 425 sterlin değerinde 2+1 olan dairede 2 arkadaş kalıyoruz kişi başı aylık 3000 TL elimize geçiyor, birimize gelen para elektrik su ve kiraya gidiyor. Geriye kalan 3000 TL’nin ise aylık 500-600 TL’si mutfak alışverişine, 900-1000 TL’si ulaşım ve iletişime gidiyor. Aylık bize kalan para ise tüm bu harcamalar dışında  kişi başı 300-350 tl oluyor.. Ailelerimiz ise yıllık tüm masraflarımız dahil 40-50.000 TL’lik astronomik olan rakamların külfetini çekiyor. Bunların yanında okul üzerinden bakıldığında şu an ilk geldiğim yılın 2 katını ödüyorum. En azından KKTC hükümeti okul ve kira ücretlerine astronomik olmayacak şekilde alt-üst sınır getirmeli” dedi. Coşkun, bunların yanında kiralar için öğrenciler tarafından yapılacak her türlü protestoyu destekleyeceğini ifade etti.


-


Koltuk: “Okulun euro, kiranın sterlin olması büyük sorun”


Psikoloji 2. sınıf öğrencisi Selin Koltuk, en büyük sıkıntılarından birinin KKTC’de okulu euro, kirayı sterlin üzerinden ödemek olduğunu dile getirdi. Koltuk, “Ailem İzmir’de yaşayan emekli bir aile ve burada kurlar üzerinden ödeme yapmak durumunda kalınca epey zorlandılar. Çalışarak okuyup onlara destek olabildiğim kadarını olmaya çalışıyorum, yaz tatillerinde bile bir sonraki senenin ev kirasının çıkarabildiğim kadarını çıkarmak için çalışıyorum. Çok garantici bir insan olduğum için, henüz sokakta kalma gibi bir şey yaşamadım ve umarım yaşamam. Sadece babam kredisini bozmak zorunda kaldı bu sene ödeyebilmek için kiramı. Bankada 26000 parası vardı vadeli hesaptaydı faiz için o bozduruldu. Ayrıca erkek arkadaşım 3+1 ev bulamadığı için bir ay boyunca evsiz kaldı.” dedi. Koltuk, “KK’TC’ olduğumuzu bilerek alışverişlerin TL üzerinden yapılması gerek. Bu konuda duyduğum tüm tepki vermek için, ses duyurmak için yapılan organizasyonlara katıldım, katılıyorum, katılmaya devam ederim.” ifadelerini kullandı.


Yanlar: “Çalışmazsam okulu bırakmak zorunda kalacağım”


Psikoloji 2. sınıf öğrencisi Serap Yanlar, “Maddi olarak sıkıntıları sık sık yaşamaktayım. İlk olarak aklıma gelen okul taksitlerim ve dışarıdaki yiyecek ve içeceklerin fiyatları oluyor. 3300 TL ödediğim okula şu an 5800 TL ödemek zorundayım. Ve evde tek çocuk olmadığım için giderler çok fazla aileyi zorlamakta, aile içindeki düzeni ve huzuru da en derinden etkilemekte. Çalışmak artık bir zorunluluk gibi olmaya başladı, ne yazık ki birçok arkadaşım gibi, çalışmasam okulu bırakmak zorunda kalacağım… Kendim bir sorun yaşamadım ama kirayı ödeyemediği için evden atılan ve bende veya kalmak için bir yer arayan birçok arkadaşıma şahit oldum.” dedi.


“Öğrenciyi sömürge olarak görmeyin”


Yanlar, KKTC yetkililerinden beklentilerinin olduğunu kaydederek, “Öğrenciyi sömürge olarak görmesinler. Buraya okumak için geldim ben gururla Kıbrıs’ta okudum diyebilmeliyim. Üniversite hayatım aklıma geldiğinde cebimdeki paranın hiçbir ihtiyacıma yetmeyişini  ve ödeyemediğim ödemek için zorlu işlerde zorlu şartlarda çalıştığım  zamanları hatırlamak istemiyorum. Fiyatlar neden bu kadar yüksek? Para birimi TL  iken biz neden sterlin euro ödemesi yapıyoruz? Bunları açıklasınlar. Yapılacak her tür protestoya da sonuna kadar katılırım, aksi takdirde bende hayallerimden ne umutlarla geldiğim bu yerden ülkeme geri dönmek zorunda kalacağım” dedi.


Gülhan: Evlerin çoğu yaşanacak durumda değil


Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi(UKÜ) Uluslararası İlişkiler 3. Sınıf öğrencisi Şule Gülhan, “Öğrenci olarak zaten okul masraflarında zorlanırken, bir de bu ev kiraları bizi ve ailelerimizi oldukça zorluyor. Daha uygun ev bulabilmek için daha önce bilmediğimiz, servis duraklarına uzak mekanlardan ev tutmak zorunda kalıyoruz ki evlerin de halleri bazen yaşanılacak durumda olmuyor. Ekonomik durum olarak ailemizin durumunun yetmediği yerde öğrenci olarak kendimiz destek için çalışıyoruz sabahtan akşama kadar. Her yıl ekstraların artmasından dolayı ailelerimizin bile durumu bir yere kadar yetiyor. Bazı dönemlerde çalışmak zorunda kalıyoruz elbette çünkü sadece ev kiraları değil hayat da pahalı, özellikle benim ailem gibi ekonomik durumu standart olan kişiler ve aileleri için.” dedi.


Ev kiraları ve evler konusunda yaşadığı sıkıntılardan bahseden Gülhan, “Geçtiğimiz yıl ev kiraları çok pahalı olduğu için arkadaşlarımla bir süre okul civarındaki köylerden birinde kaldık, yol parasının yanında ev kirası ödemek zorunda kaldık. Üstelik yasadığımız yer ıssız bir yerdi ve okula gelip gitmek bizim için çok zordu. Kıbrıs’ta öğrenciye yönelik hiçbir kolaylık yok, hükümet en azından birtakım çalışmalar yapmalı, ev kiraları TL üzerinden olmalı ya da 6 aylık-yıllık peşin almak yerine aylık olarak düzenlemeye gidilmeli” ifadelerini kullandı.


YDÜ Öğrencisi: “Gelmeseydin pis turist diyorlar”


Adını vermek istemeyen Yakındoğu Üniversitesi(YDÜ) öğrencisi, “Aileme durumu açıklayamıyorum, beni lüks düşkünü sanıyorlar. Hiçbir eğlence yerine gitmiyor olmama rağmen para çabuk bitiyor. Kıbrıs'ın yerlilerine zaten derdimizi anlatamıyoruz. ‘Gelmeseydin o zaman pis turist’ diyorlar. Zaten annem babam ayrı, aileme yük olduğum için suçluluk duygusu hissediyorum onlardan para istemeye utanıyorum. Çalışmak istiyorum çünkü çalışmadan bu suçluluk duygusunu yenemem. Ailem ne çilelerle para kazanıyor diye vicdan azabı çekiyorum. Eğlence yerlerine gitmiyorum ama her şey aşırı pahalı olduğu için para çabuk bitiyor. Ekonomik olsun diye kümes gibi bir yurtta kaldım. 4 kişilik yurtlarda gürültü, hormonlu depozito korkusu, söz dinlemeyen oda arkadaşı saçmalıkları yaşadım, derslerime çok fazla odaklanamadım ve notlarım sırf bu yüzden düştü.” dedi.


“Hakkımızı istememiz yasak”


Hükümetten beklentileri hakkında konuşan öğrenci, “Denetimi arttırsınlar ve KYK yurtları yapımı için yardımcı olsunlar. 50-100 tane ev alıp sterlinle öğrenciyi sıkıştıracaklarına görevlerini yapmayı öğrensinler. Biz öğrenciler kimsenin kölesi veya para kaynağı değiliz. Hazır paraya alışmasınlar, çalışıp üretsinler.” dedi. Kiraların yüksek oluşunun ev sahipleri açısından haklı bir gerekçesi olamayacağını belirten öğrenci, “Hükümetlerdeki şahısların her birinin 50-100 evi olursa bu sorun kolay kolay çözülmez. Kendi kendilerine kızamazlar zaten. Vicdanları varsa eğer öğrenciye yardımcı olmaya çalışırlar. En azından kirayı sterlin ile istemesinler.” ifadelerini kullandı. YDÜ öğrencisi, “Protesto yapamayız ki. Hemen fişlerler ve fetöcü ilan ederler.Hakkımızı istememiz yasak. Yandaşlara her şey mubah, normal vatandaşın hakları yok.Devlet kadrosuna zaten atanabileceğimi düşünmüyorum.İnsan hakları benim için geçerli değil.Bunu bu adada daha iyi öğrendim.Sürgündeyim ben.KYK yurtlarını bile bize çok görüyorlar.Geçiştirici cevaplarla başlarından kovuyorlar.Hiçbir değerimiz yok.Bir şey diyemem ki çünkü Ohal var ve garibanlığımdan dolayı beni daha çok cezalandırırlar…” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2018, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3