banner38

'Oğlumun katilini istiyorum!'

'Oğlumun katilini istiyorum!'
banner37
banner23

Rabia ÇAKMAK


3 Aralık 2015 Geçitkale Hasan Kanizi Sokak’ta gerçekleşen iş kazasında hayatını kaybeden Arif Ummak’ın ölümü ile alakalı Haberal Kıbrıslı gazetesine konuşan Anne Emine Ummak, baba Hüseyin Ummak, gerçekleşen kazada verilen beyanların yanlış olduğunu ve oğullarının iş kazası sonucu değil kasti olarak öldürüldüğünü aktardı.


“Tırın kendi kendine çalışması imkansız”


Hüseyin Ummak, olayla alakalı polisin vermiş olduğu; 3 Aralık 2015 tarihinde Arif Ummak’ın  JD 845 plakalı TIR aracın üzerinde bulunan paletleri forklift ile indirdikten sonra muhtemelen havaların dolması için JD 845 plakalı TIR aracın sağ ön kapısını açarak sürücü bölümüne binmeden aracın kontak anahtarını çevirmesi neticesinde aracın hareket etmesinden dolayı açık bulunan kapının yolun sağında bulunan elektrik diğerine çarpması sonucu Arif Ummak’ın kapı ile araç kabini arasında sıkışarak vefat ettiği beyanının yanlış olduğunu çalışır vaziyette bulunan tırın gaza basılmadan ilerlemesinin imkansız olduğunu aktarmasının yanında yol alan tırın ileride ki duvara çarparak durmamasının da akılda oğlunun başka birisi tarafından öldürülmüş olabileceğinin altını çizdiğini dile getirdi.


“Polis kazayı  yeterli bir şekilde araştırmadı”


Hüseyin Ummak, yürütülen dava ile ilgilenen Avukat Öncel Polili’nin,  beyanın da konu ile alakalı delil ve araştırmaların yeterli bir biçimde polis tarafından yapılmadığını aktarmasının yanında Arif Ummak’ın boyunun kontak anahtarına yetişip yetişmediği,  kontağı sağ eliyle mi yoksa sol eliyle mi çevirdiği yönünde araştırma yapılmadığını ve bunun yanında kontak anahtarı üzerinden parmak izi alınmaksızın Arif  Ummak’ın araca ne yönden gittiği ile alakalı da ayak izlerinin araştırılmadığını açıkladı. Diğer taraftan İbrahim Çelebi Aziz’in kamyonu direğe çok yakın park ettiğini söylediğini ancak polisin bu yakınlığın ne olduğuyla ilgili bir araştırma yapmadığını ileri süren Ummak, bunların çok büyük eksiklikler olduğunu savundu.


“Olayın üstünü kapatmak istiyorlar”


Anne Emine Ummak, verdiği açıklamasında oğlunun hemşirelik okuduğunu ve harçlıklarını çıkarmak için part-time İbrahim Çelebi Aziz’in yanında çalıştığını ve tır sürme gibi bir merakının olmadığını ifade etti. Avukat Öncel Polili’nin dava sürecinde dükkan sahibi İbrahim Çelebi Aziz’in 6 Aralık 2015 tarihinde verdiği ifadesinde 12:50 civarında konu aracı el frenini çekerek olayın yaşandığı yere park ettiğini beyan ettiğini anımsatan Emine Ummak, İbrahim Çelebi Aziz’in 27 Aralık 2015 tarihinde verdiği ek ifadesinde ise üçüncü vitesi içinde bıraktığını söylediğini belirtti. Ummak, ifadelerden görüleceği gibi paletlerin indirilme işinin bitmediğini ifade ederek, bu hususun tahkikatın düzgün yapılmadığını gösteren bir husus olduğunu kayıt etti. Anne Emine Ummak, oğlunun çalıştığı şirketin konu ile alakalı yeterli ilgilenmediğini belirtmesinin yeterli delil toplamayan polisler tarafından da tırın 40 gün sonra tekrar araç sahibine verildiğini dile getirdi. Ortada para meselesinin döndüğünü açıklayan Ummak, birileri tarafından para verilerek katilin isminin duyulmaması için bu konuyu kapattıklarını iddia etti.


“Oğlumu öldürdüler”


“Beyanlar tamamıyla yanlış”


Baba Hüseyin Ummak, havaları boş olan bir kamyonun zaten hareket edemeyeceğini söylediğini belirtirken havaların boşalmasıyla ilgili olarak saatlerin önemi olduğunu ve polisin bu TIR’ın havalarının kaç dakikada veya kaç saatte boşaldığı ile ilgili tahkikat yapmadığını savundu. Ummak, Arif Ummak’ın TIR’ın havalarını doldurmak için çalıştığı forklifti bırakıp kamyona gittiğinin söylendiğini anımsatarak, hiçbir makul insanın forkliftle iş yaparken işini bitirmeden forklifti çalışır durumda ve çatalları da üzerinde bırakıp ansızın “Ben kamyonun havalarını doldurayım” demediğini söyleyip bunun mantığa sığan bir şey olmadığını belirtti. “Eğer ki Arif Ummak, kapı ile kabin arasına sıkışıp ölmüşse kesinlikle Arif Ummak kamyona hava


larını doldurması için gitmemiştir” diyen Ummak, kamyonda birisinin olduğunu ve Arif Ummak’ın belki de o kişiye müdahale etmek için kamyona gittiğini savunarak mantığa bunun uyduğunu ileri sürdü. Emine Ummak,  olay günü Arif Ummak’ın nişanlısı Fezile Arnavut ile Naciye Çelebi Aziz’in “Ben yapmadım, ben yapmadım” diye feryat ederek ağladığını duyduklarını ifade ederken, konu ile alakalı bir çok şüphelinin olabileceğini ve bu kazanın biri tarafından yapıldığını vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3