banner38

'Müşavirlik yasasını kabul etmiyoruz' 'Önerilerimiz geri çevirildi'

'Müşavirlik yasasını kabul etmiyoruz' 'Önerilerimiz geri çevirildi'
banner37
banner23
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, nın müşavirlik konusunda yasaya onay vermesinden sonra Haberal Kıbrıslı gazetesine konuşan UBP Milletvekili Menteş Gündüz, yasanın tamamıyla yanlış olduğunu aktarırken , yasal sürece girdiklerini ve sendikaların mahkemeye başvuracağını iletti.
UBP Milletvekili Menteş Gündüz, bu konuya hakim olan savcı ve avukatlarında aynı düşüncede olduğunu ve yasal süreçte destek vereceklerini bildirirken, yürütmeyi durdurma kararın yapılamayacağını ve bu yasanın anayasadan dönmesi dahilinde de bir zaman kaybının oluşacağını ve insanların mağdur olacağının altını çizdi. Bunun anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ve 7. 74 kamu görevlileri yasasına göre hiçbir kişinin bulunduğu derecenin altında çalıştırılamaz maddesinin olduğunu ve en önemlisinin kamunun içerisindeki işleyişin aksamasından dolayı kaos ortamının oluşabileceğini belirtirken yaşanabilecek sıkıntılar olduğunu bildirdi.
“İntikam sözleri ile hareket ediliyor”
“Müşavirliği kaldıracağız” sözlerinin gerçekleşmediğini ve zamanında geçici memurlar yasasının yürürlüğe girdiğini ifade ederken, “burada sanki bir intikam sözleri ile hareket ediliyor” diyen Eroğlu, “yargılayacağız ve durduracağız dediler fakat yargılayamazlar, durduramazlar” dedi. Bu konuyu bizzat özel olarak Cumhurbaşkanı ile görüştüğünü aktaran Eroğlu, bunun böyle olmayacağını kurumsal hafızanın korunmasının gerektiğini kendisine söylediğini belirtirken, bunların dikkate alınmadığını ve genç müşavir atama sorununa belirledikleri en az 17 olan barla bunun da 50 yaşa tekabül etmesinden dolayı aksi halde atanacakların 3 ile 5 yıl arasında görevden alınabilmeleri için önlerine yasa koyduklarını fakat kabul etmediklerini ifade etti.
“Önerilerimiz geri çevirildi”
UBP Milletvekili Menteş Gündüz, yasanın anayasadan döneceğine inancının tam olduğunu ve savcılık tarafından da bunun doğrusunun üç beş tane insana kişisel olarak değil sistemsel olarak bakılmasının ve çizgi çekilmesinin, çizgiden sonra ve önce diye biat etmek olduğu cevabını aldıklarını açıkladı. Kensinin de çekilen çizgi dahilinde görevden alınıp atanabileceği konusunda hem fikir olduğuna açıklık getiren Gündüz, ancak bu şekilde yapılması hem etik değil hem kurumsal itibarı ortadan kaldırılabileceğini belirtmesiyle birlikte, kamu görevlileri yasasına da uymayacağını ifade etti. Sendikanın davayı açmaya hazırlandığını ve eğer bu yasanın yürürlüğe girmesi dahilin de filmin başlayacağını aktardı. Asıl sıkıntının genç yaşta müşavir olup evde oturanların olduğunu aktaran Gündüz, kişilerin çalıştırılabileceğini fakat başkanlık tarafından sadece 5-10 kişiyi çağırıp koyacak yerim yok diyerek eve gönderdiklerini ve bununla alakalı 200 tane uzman için kadro yapıp her bakanlığa 10’ar tane gönderilip görev verilmesi gerektiği ile alakalı öneri sunduklarını fakat önemsenmediğini açıkladı.
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 13:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3