banner38

“Merkez Bankası’nın kararlarını olumlu buluyorum”

Ekonomi eski bakanı Derviş Kemal Deniz, Merkez Bankası’nın aldığı ekonomik tedbirleri olumlu buluyorum dedi.

“Merkez Bankası’nın kararlarını olumlu buluyorum”
banner37
banner23

Ekonomi eski bakanı Derviş Kemal Deniz, Merkez Bankası’nın aldığı ekonomik tedbirleri olumlu buluyorum dedi.

Deniz, Türkiye ve KKTC ekonomilerini derinden etkileyen dövizdeki artışı Haberal Kıbrıslı İçin değerlendirdi. BİRAZ DAHA ERKEN OLABİLİRDİ KKTC Merkez Bankası bu girişimi biraz daha erken alabilirdi. Zannedersem onlarda Türkiye’deki gelişmeleri takip ederek karar almak istedi. Yaptıkları bu girişim ile gelişmelere bu aşamada müdahil olarak etraftaki söylemlere karşı bir tutum oluşturdular.

FONLAMA İLE PİYASALAR RAHATLATILABİLİR

Paranın değeriyle ilgili hükümet olarak fazla bir şey yapamazlar. Ekonomik olarak piyasanın daralmaması için önlemler alınabilir. Döviz kurlarındaki artış ile oluşacak yüksek girdilere fonlama ile müdahale edilebilir. Bunlar bütçesel bazlı önlemler ile olur. Örnek olarak elektrik, akaryakıt ve gümrükte fonlanma yapılabilir. Ancak bu şekilde piyasalar bir nebze rahatlayabilir.

SİYASİ VE EKONOMİK AYAĞI VAR

Ben iki şekilde görüyorum. Siyasi olarak etkilenme olduğu ortada ancak ekonomik yönden de bazı sıkıntılar var. Merkez Bankası’nın aldığı önlemlerde burada çok önemli. Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi anlamda söylediklerinde doğruluk payı olduğunu düşünüyorum.

DOĞRU MÜDAHALELER YAPILMALI

Zamanında müdahale yapılması halinde ekonomik mücadelede bir başarı kazanılabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3