banner38

Meclis'te Nisap Kaosu

Meclis'te Nisap Kaosu
banner37
banner23

Candan MERT


Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, önceki gün olduğu gibi dün de, toplantı için yeterli milletvekili sayısı bulunmamasından dolayı toplanamayarak, bugüne ertelendi. Nisap sorunu bağlamında görüşlerini alma amacıyla ulaştığımız Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkan Yardımcısı Bertan Zaroğlu, Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Zorlu Töre, Halkın Partisi(HP) Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu ile Jale Refik Rogers, Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Fikri Toros ile Demokrat Parti(DP) Milletvekili Fikri Ataoğlu, Haberal Kıbrıslı’ya yaptıkları özel açıklamalarında konu çerçevesinde değerlendirmelerde bulundu.


Zaroğlu: Ana sorumluluktan kaçışın en aciz örneği


Yeniden Doğuş Partisi(YDP) Genel Başkan Yardımcısı Bertan Zaroğlu, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında Genel Kurul için nisabı sağlamanın hükümeti kuran ve yönetime talip olan milletvekillerinin birincil önceliği olduğunu kaydederken, muhalefet milletvekillerinin de bu hususta kendini muaf tutmasının ve bu konuyu geleneksel bir tavır olarak görmesinin ana sorumluluktan kaçışın en aciz örneği olduğunu ifade etti.  Kendilerinin Yeniden Doğuş Partisi olarak bugüne kadar bu konuda halkın kendi omuzlarına yüklediği sorumlulukları yerine getirerek meclisin açılıp çalışmasını sağladıklarını aktaran Bertan Zaroğlu, “Ne var ki bu konuda gerek UBP, gerek CTP, gerekse de DP’nin karnesi fazlası ile kötü; zira sürekli ‘Sen bana bunu yapmıştın’ diyerek birbirlerini suçlamaktalar.” ifadelerini kullandı.


“Her hafta ayrı bahane”


Ekonomik olarak büyük bir buhrandan geçen KKTC halkı için bu tavrın kabul edilemez ve hak edilmeyen bir tavır olduğunu belirten YDP Genel Başkan Yardımcısı Bertan Zaroğlu, başta hükümet yetkilileri olmak üzere tüm milletvekillerinin bu kısır kavgaya son vererek sorunlara çözüm üretebilme açısından meclis nisabını sağlamaları gerektiğini vurguladı. Zaroğlu, hükümet milletvekillerinin her hafta yakınlarından birinin hastalığını bahane ederek nisabı sağlamamasının da can sıkıcı olmaya başladığının altını çizdi.


Töre: 10 koalisyon vekili nisapta yoktu


Konu bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya konuşan Ulusal Birlik Partisi(UBP) Milletvekili Zorlu Töre, dün Cumhuriyet Meclisi’ni Meclis Başkan Vekili olarak kendisinin yönettiğini aktarırken, iktidar partisi ve koalisyona ait 17 milletvekilinin bulunduğunu ve koalisyondan 10 milletvekilinin nisapta bulunmadığını ifade etti. Töre, “Bu 10 kişiden 1-2 kişi yurtdışındaysa, diğerleri neden gelmedi?” diye sorgularken, nisabı sağlama bağlamında ilk görevin hükümeti oluşturan partilere düştüğünü belirtti. Kendilerinin UBP olarak geçmişte de bu gibi sıkıntılar yaşadıklarını kaydeden Zorlu Töre, “Özellik ana muhalefet partisi olan CTP yasalar görüşülürken bize nisap sıkıntısı yaşatmak için yasalar görüşülürken meclisin dışına çıkar, meclisi terk ederlerdi” dedi. Son günlerde hükümet koalisyon partilerinin bundan önceki UBP hükümetine karşı aşırı derecede birtakım suçlamalar getirmeye devam ettiklerini vurgulayan UBP Milletvekili Zorlu Töre, 4 ay içerisinde 8-9 defa nisap eksikliği sorunu ile karşılaştıklarını kaydederken, bu eksikliğin her zaman YDP ile tamamlandığını ancak dün YDP Genel Başkanı Arıklı’nın da mecliste olmasına rağmen koalisyona ait milletvekillerinin bulunmadığını ve bu sorunla karşılaşıldığını dile getirdi.


“Hükümet edilemiyor, hükümetçilik oynanıyor”


Hata ve eksiklik aranması gereken biri varsa onun da ‘kendileri’ olduğunu ve kendilerini disipline etmeleri gerektiğini belirten Zorlu Töre, “Hükümet kurma çalışmaları döneminde HP ile hükümet kurmayacağımız belli olduğu halde nezaket gereği 2 dakikalık bir kahve içmeye de zaman ayırmayarak bizi reddetti ve şimdi ben Zorlu Töre olarak yapılmış olan suçlamaları kendilerine iade editorum” ifadelerini kullandı. Töre, 21 milletvekiline sahip bir siyasi partinin hükümet dışı bırakılarak, ardından ‘Gelin bize nisap sağlayın, biz hükümetçilik oynayalım’ denildiğini belirtirken, hükümet de edilemediğini, yalnızca hükümetçilik oynandığını kaydetti. Bu hükümetin icraat yapamadığının görüldüğünü vurgulayan Zorlu Töre, bir an önce hükümetten gitmelerini istediklerini ifade ederken, “Dolayısıyla kendilerine nisap vermeyeceğiz, en doğru yapacakları iş hükümetten gitmeleridir” dedi.


Manavoğlu: Yasamayı açmamak sorumsuzluktur


Halkın Partisi(HP) Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, konu bağlamında yaptığı açıklamasında nisap sorunu diye bir durumun olmadığını kaydederken, önceki gün hükümet kanadından 2 milletvekilinin sağlık sorunu sebebi ile meclisten ayrılmak durumunda kaldığını dile getirdi. Bu çerçevede muhalefetten ‘nisap sağlanacak’ sözü alındığını belirten Manavoğlu, “Fakat dokunulmazlık kaldırılması ile alakalı araştırma komitesini kurma çalışmalarında muhalefet sıkıntı çıkardı ve o noktada inatlaşma oldu, o yüzden açılmadı, dün de 2 bakan yurtdışına gideceği için açılmadı, açılmayacağını biliyorduk ama tüzüğe göre geldik” ifadelerini kullandı. Normalde milletvekillerinin milletin işini yapma ve vatandaşa hizmet verme amacıyla meclise girdiklerini kaydeden Manavoğlu, “Yürütmeyi yapacak olan kişiler için yasamayı açmamak demek bence sorumsuzluk demektir, ben muhalefeti bundan sonra çalışmaya davet ediyorum” dedi.


Rogers: Meclise katılmak, tüm milletvekillerinin görevidir


Halkın Partisi(HP) Milletvekili Jale Refik Rogers, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında son iki gündür mecliste nisabın sağlanamadığını ifade ederken, önceki gün mecliste 46 vekilin olduğunu ve hükümet kanadından iki milletvekilinin ailelerindeki ciddi sağlık sorunları sebebiyle meclise gelemediklerini dile getirdi. Muhalefetin, ‘Nisabı sağlamak hükümetin görevidir’ gibi bir tutum içerisinde olduğunu belirten Rogers, “Halbuki Meclis Genel Kurulu’na katılmak meclisteki tüm milletvekillerinin görevidir, sadece hükümet milletvekillerinin değil. Milletvekillerinin görev yeri Cumhuriyet Meclisidir, Meclis Alt Komiteleridir, Genel Kuruldur. Bunu kimse unutmamalı.” ifadelerini kullandı.  Halkın Partisi(HP)’nin 9 milletvekili ile Genel Kurul toplantılarına ve komitelere eksiksiz katılım göstermekte olduğunu vurgulayan Jale Refik Rogers, “ Devamsızlığı herkes tarafından bilinen bazı muhalefet milletvekilleri şimdi hükümete nisapla ilgili ahkam kesiyor, bunu anlamakta güçlük çekiyorum.” dedi.


Toros: UBP yükümlülüğünü ihlal etti


Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP) Milletvekili Fikri Toros, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında UBP’nin tamamen insani nedenlere dayalı iktidardaki milletvekili eksikliğine toplumsal sorumlulukları arasında bulunan meclisin işlevselliğini engelleyerek yükümlülüğünü ihlal ettiğini dile getirdi. Aralarında olmayan milletvekillerinin yakınlarının ciddi sağlık sorunları sebebi ile katılamadıklarını ifade eden Fikri Toros, “Daha önce yapılan tüm görüşmelerde bu tür istisnai durumlarda nisaba destek vereceklerini açıkça belirtmişlerdi. Nitekim bu sağlık sorunları yaşayan geçen komite günü bazı UBP’li milletvekilleri ile görüşerek nisap sözü almışlardı” ifadelerini kullandı. Bu sözlerin yerine getirilmediğini, bu yüzden meclis çalışmalarının 2 gün üst üste nisap sorunu nedeniyle aksadığını dile getiren CTP Milletvekili Fikri Toros, “Bunu biz iktidar olarak muhalefetin asli görevi olan ‘meclis çalışmalarını kolaylaştırma sorumluluğunu ihlal ettiği’ olarak yorumluyoruz. Ayrıca yaptıkları açıklamalarda da ‘koltuk değneği’ edebiyatı kullanmaları da toplum ve seçmen nezdinde asla kabul edilemez, bu sorumluluklarını yerine getirmedikleri için bir mazeret arayışı içerisinde olduklarının bir göstergesidir” dedi.


Ataoğlu: Muhalefet hoş bir şekilde hareket etmedi


Demokrat Parti(DP) Milletvekili Fikri Ataoğlu, kendi içlerinde 2 milletvekilinin sağlık sorunlarının olduğunu ve bu yüzden meclise katılamadıklarını belirtirken, bir milletvekilinin annesinin sağlık durumundan dolayı giderken, UBP içerisindeki bir milletvekiline nisap konusunda bir sorun yaşanıp yaşanmayacağını sorduğunu ve sorun yaşanmayacağı cevabını aldığını dile getirdi. Meclis açılım gündeme geldiğinde ise ilgili milletvekilinin partisi ile aldığı karar doğrultusunda ‘nisabı sağlamama’ kararı aldıklarını belirten Ataoğlu, böylelikle görüşmenin düne ertelendiğini dile getirdi. Önceki gün Pazartesi günü meclis günü olmasından dolayı Bakanların Salı günü itibariyle yurtdışına çıktıklarını kaydeden Fikri Ataoğlu, “Özellikle meclisin olmadığı günler içerisinde yolculuk tarihlerini veriyoruz, yurtdışına giden 2 Bakan arkadaşımız döndü, dolayısıyla bugün meclis açılacaktır” dedi. Sağlık sorunu olan milletvekillerinin durumlarını bildirerek ayrıldıklarına dikkat çeken Ataoğlu, nisap sağlanacak deyip ardından bu şekilde davranılmasının ‘muhalefetin hoş bir şekilde hareket etmediğinin’ göstergesi olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3