Meclis'te çalışma yaşamı tartışıldı

banner32

Meclis'te çalışma yaşamı  tartışıldı
banner23
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda milletvekillerinin güncel konuşmalarıyla, çalışma yaşamı, iş sağlığı ve güvenliği de tartışıldı..

Akansoy "Denetçiler artan sorumluluk karşısında yetersiz kalıyor"

CTP Milletvekili Asım Akansoy “Çalışma Hayatında Denetim Sistemlerinin Tesisi” ile ilgili konuşma yaptı.

Denetleyiciliğin devletin asli görevi olduğuna işaret eden Akansoy, işveren çevrelerinin emek verimliliğinden, çalışanların ise düşük ücretlerden şikayet ettiğini söyledi.

Ülkede bulunan denetmenler ve görevleri hakkında bilgi veren Akansoy, Çalışma Bakanlığına bağlı denetçilerin artan sorumluluk karşısından yetersiz kaldığına dikkat çekerek, kurumsallaşma adına fiziki koşulların da iyileştirilmesi gerektiğini kaydetti.

İş kazalarının her gün arttığına da dikkat çeken Akansoy, Çalışma Bakanlığına bağlı 3 dairenin birlikte hareket edebilecekleri yeni bir alan yaratmaları gerektiğini belirtti.

Çeler "Özel sektörde sendikalaşmayı destekliyoruz"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler de, 1977 yılından beri bakanlığın teşkilat yasasının değişmediğine işaret ederek, bakanlığa bağlı dairelerde çalışanların sayılarını söyleyerek, gerekli denetimlerin ileriki süreçte sıklaşacağını belirtti.

İş sağlığı güvenliği için denetimlerin yapıldığını ve gerekli yatırımların yapılması yönünde çalışmalar yaptıklarını dile getiren Çeler, özel sektörde sendikalaşmayı da desteklediklerini, bunun otokontrol denetimini güçlendireceğini kaydetti.

Öztürk "İskele Karpaz bölgesine acil hastane gerekli"

UBP Milletvekili Yasemi Öztürk de, “Sağlık ve Sosyal Güvenlik Hakları” konusunda konuşma yaptı.

Kanser hastalığının arttığını dile getiren Öztürk, hükümetin bu konuda acil olarak komisyon oluşturmasını istedi. İskele Karpaz bölgesinde hastanenin olmayışını eleştiren Öztürk, bu bölgelere acil olarak bir hastane yapılması gerektiğini söyledi.

Sosyal hizmetlerde çalışanların işlerinin ehli olması gerektiğine de dikkat çeken Öztürk, Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından sahip çıkılmayan ve tedavi olmayan çocukların ilerde potansiyel suçlu olabileceklerini söyledi.

Çeler

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Öztürk’ü yanıtlamak üzere, tekrar söz alarak, bakanlıkla ilgili konularda her zaman kendisini ziyaret edebileceğini ve gerekli görüşmeleri yapabileceğini belirterek, sosyal hizmet alanında çocuk psikoloğu bulunmadığının doğru olduğunu ancak uzman kişilerin bulunduğunu açıkladı.

İhtiyaç duydukları alanlarda sözleşmeli kişiler alacaklarını belirten Çeler, ailesini kaybeden çocuklarla ilgili de koruyucu ailelere maddi katkı sağlandığını ifade etti.

Saner "Yapı Denetim Tüzüğü olmadan etkin denetim yapılması zor"

UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, “Ülkemizdeki İnşaatlarda Yapı Denetimi ve Sorunları” hakkında konuşma yaptı.

Son dönemlerde arka arkaya iş kazalarının olmasının düşündürücü olduğunu dile getiren Saner, inşaatlarda iş güvenliği ve sağlığı konusunda, yapı denetimi tüzüğü olmadığından etkin denetim yapılmasının zor olduğunu söyledi.

İnşaat yapılabilmesi için idari işlerin olduğunu, vize alındığını, inşaat ruhsatı için de belediyelere başvurulduğunu ve bu izinlerin de alınmasının çok zor olmadığını söyleyen Saner, “inşaatta kim tarafından denetim yapıldığı bilinmiyor sadece ilgili Bakan inşaatlarda koşturuyor” ifadesini kullandı.

Belediyelerin teknik olarak kontrol yapma yetkileri olmadığını, öte yandan ilgili belediyenin 48 saat içinde inşaat iznini vermesi şartı olduğunu belirten Saner,  tüm bu eksiklileri gördükleri için yapı denetimi için gerekli tüzük çalışmasını yaptıklarını söyledi ve dört Odanın da onayı olan tüzüğün bir an önce geçirilmesini talep etti.

İş Sağlığı ve Güvenlik Tüzüğünün eksikliklerini anlatan Saner, bu tüzükle hiçbir sorunun çözülemeyeceğini, Yapı Denetimi Tüzüğünün yasallaşması halinde eksiklilerin giderileceğine dikkat çekerek, şu andaki Bakanın hazırlanan tüzükle ilgili bilgisi olup olmadığını sordu.

Tüzüğün içeriğindeki bazı maddeleri okuyan Saner, “Bak bakanlığa neler bıraktık hediye olarak, oku. Bu işler palyatif olmuyor sayın bakan, gerçek tedbirler gerekir” ifadelerini kullandı.

Saner, konuşmasını tamamladıktan sonra, yapı denetimi tüzüğünü, salonda bulunmayan Başbakan’ın masasına bıraktı.

Çeler "Hazırlanan Tüzük yenilenerek yürürlüğe girecek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler, Saner’in eleştirilerini yanıtladığı konuşmasında, 7 Şubat tarihinden beri kriz masası oluşturduklarını dile getirerek, daha önce hazırlanan tüzüğün yenilenerek yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Daha önce hazırlanan bu yapı denetimi tüzüğünün eksikleri olduğunu, bundan kaynaklanan sorunların da farkında olduklarını dile getiren Çeler, yaralanan insanların yanında olmasının “şov” olarak nitelenmesini eleştirdi.

Baybars "Yapı denetimleri de önemli... Çalışma başlatıldı

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, iş sağlığı ve güvenliği dışında yapı denetiminin de çok önemli olduğunu vurguladı.

İçişleri Bakanlığının da çalışıp yapması gerekenler olduğunu dile getiren Baybars, denetimler konusunda, göreve geldikten sonra yapı denetimini uygulama tüzüğünün olması gerektiğini düşünerek, tüzükle ilgili çalışmaya başlandığını kaydetti.

Yapı denetim uygulama tüzüğünün getireceği sistemin  önemini anlatan Baybars, yakında tüzük çalışmasının bitmesinin ardından gerekli denetimlerin daha iyi noktaya gireceğini belirtti.

Tekrar söz alan Saner, iki bakanın konuşma farkına vurgu yaparak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın konuşma tarzını eleştirdi.

 
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18