banner38

“Marketlerde zam yağmuru”

Yükselen kur fiyatlarını gerekçe gösteren market sahipleri iğneden ipliğe kadar her şeye fahiş oranda zam yaptı. Birçok markette ürünlerin ikiye katlanması halkı zora soktu. Özellikle de bir ürün vardı ki hem asgari ücretliyi hem de fakir fukarayı derinden etkiledi. Sabah evine ekmek almak için marketlere giden vatandaşlar büyük bir şok yaşadı.

“Marketlerde zam yağmuru”
banner37
banner23

Mahmut DOĞAN

Yükselen kur fiyatlarını gerekçe gösteren market sahipleri iğneden ipliğe kadar her şeye fahiş oranda zam yaptı. Birçok markette ürünlerin ikiye katlanması halkı zora soktu. Özellikle de bir ürün vardı ki hem asgari ücretliyi hem de fakir fukarayı derinden etkiledi. Sabah evine ekmek almak için marketlere giden vatandaşlar büyük bir şok yaşadı.

 1,5 TL olan ekmeğin fiyatı bir gecede zamlanarak 2,5 TL’ye çıktı. Dar, gelirli bazı vatandaşlar ellerinde getirdikleri 2 Lira ile ekmek alamadan evlerinin yolunu tuttu. Zam furyası bununla da sınırlı kalmadı, Haberal Kıbrıslı ekipleri ülkenin belli noktalarında alış veriş yaptı ve yüksek fiyat tablosunu gözler önüne serdi. Bir poşeti bile doldurmayacak ürünlerden oluşan bir alışveriş listesi ile alınan maddeleri ve fiyatlarını sizler için inceledik. 

Alışverişe temizlik reyonundan başlıdık . Çantamıza bulaşıkların yıkanmasında kullanılan 1 adet temizlik deterjanı ve çamaşırlar içinde 1 adet yumuşatıcı aldık. 2 adet kahve, çocuklar için 2 adet süt ve 1 adette kraker sepetimize koyduk. Alışveriş çantamıza son olarak da 1 ekmek ekleyerek kasanın yolunu tuttuk. İçerisinde günlük ihtiyaç olan peynir, zeytin, yumurta, yağ, pirinç gibi gıdaların olmadığı poşete tam 75 Türk Lirası ödedik. 

Başka bir marketten ise bu seferde farklı ürünlerin fiyatlarını araştırdık. İlk olarak alışveriş arabamıza bir paket nohut koyduk. Geçen hafta 9,5 Liradan tüketiciye ulaşan nohutun fiyatının bugün itibariyle 12,5 TL olduğunu görüyoruz. Sırada ana yemeklerin yanında tüketilen her evin vazgeçilmezi pirinç için raflara baktığımızda 13,99 TL rakamını görüyoruz. Geçen hafta aynı marka pirincin fiyatın 7,99 TL olduğunu hatırlatıyoruz.

 Ve çocuk maması fiyatlarına geldiğinde sıra ise can yakan bir tablo ile karşılaşıyoruz. Aptamil marka bebek maması tam 92,90 TL gibi bir fiyat ile alıcısını bekliyor. Kişisel temizlik maddelerinin başında gelen her evin olmazsa olmazı diş macunları zam şampiyonluğunu kimseye bırakmayacak gibi görünüyor. 23 Liradan başlayıp 50 Liraya kadar çıkan fiyatlar tüketicinin cebini yakıyor. Bir diğer zamlanan üründe patates oldu. Patatesin fiyatı 6,29 Lirayı gördü. Bunların dışında üçgen peynirden, sandwich yapımında kullanılan bütün ürünler de marketlerdeki zam yağmurundan nasibini aldı.Bu tablo karşısında ezilen dar gelirli vatandaşa ise kara kara düşünmek kaldı. 

“Hükümet ithal una izin versin”

 Öte yandan Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı fiyatlar ancak Türkiye’den un gelirse düşer dedi. Ekmeğe 1 TL gibi okkalı bir zam geldi. Ekmeğe yapılan bu zammın gerekçesini Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı Haberal Kıbrıslı Gazetesi’ne açıkladı. Bugünden itibaren tüm bayilerde ekmek 2,5 TL olacak diyen Çıralı çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hükümetten 3 ay önce unun dolara bağlanması konusunda tedbir almalarını istediklerini belirten Çıralı, ancak bu çağrımız sonuçsuz kaldı, 90 Liraya aldığımız 1 çuval un bugün 150 lira oldu ifadelerini kullandı. KKTC’ye buğdayın Romanya ve Rusya gibi ülkelerden geldiğini belirten Çıralı biz Türkiye’den işlenmiş un ithal etmek istiyoruz diye konuştu. Hükümetin tüm randevu taleplerine olumsuz yanıt verdiğinin altını çizen Fırıncılar Birliği Başkanı Ömer Çıralı bıraksınlar Türkiye’den un getirelim ekmek fiyatı otomatik olarak düşer diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal kamildrogl
kemal kamildrogl - 2 yıl Önce

KKTC 3-5 guruşluk bir azınlık tuzu kuru heriflerin kırallar gibi yaşayıp yüzbinlerce insanın karın ve fatura tokluğuna süründüğü bir kaotik ucube , adaletsiz bir adadır.

SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3