Mali Şube’nin dosyalarındaki kayıp evraklar da evinden çıktı!

banner32

Mali Şube’nin dosyalarındaki kayıp evraklar da evinden çıktı!
banner23

Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırları İfşa” ve “Görevi Kötüye Kullanma” suçlamalarıyla tutuklanan Polis Müfettişi Gülay Bayram Çekici, aleyhine “Kamu Görevlisi Tarafından sirkat” suçlaması da eklendi

DOSYALARDAKİ KAYIP EVRAKLAR… Meselenin soruşturma subayı olan Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, Müfettiş Gülay Bayram Çekici’nin evinde yapılan aramada bulunan, üzerindeki ‘gizli’ ibaresi nedeniyle ilgili polis müdürlüğü binasından çıkmaması gereken bazı evrak ve soruşturma dosyalarının yanı sıra, Mali Şube’den kaybolan bazı evrakların da bulunduğunu açıkladı. Kızıltuğ, evrakların arasında Mali Şube tarafından soruşturması devam eden ve dosyalarda kayıp olduğu belirlenen evrakların da bulunduğuna dikkat çekti.

CEP TELEFONUNU KAPATTI, ŞİFRESİNİ GİZLİYOR…Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, Müfettiş Gülay Bayram Çekici’nin emare olarak alınan iki cep telefonundan birini kapattığını ve şifresini söylemediğini belirterek, diğerinde ise gizli evraklara ilişkin görüntülerin bulunduğuna vurgu yaptı. Mahkeme, zanlının cep telefonunu kapatarak soruşturmayı engellemeye çalıştığına bulgu yaptı ve soruşturmanın selameti açısından Gülay Bayram Çekici’nin 6 gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Adli Bölüm’de görev yapan ve hem teyzesine ait 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL, ziynet eşyaları, bir apartman dairesi ve Esentepe’de bir araziyi hile ile zimmetine geçirmek hem de

aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüşüp, polis baskınlarından korumak adına rüşvet talep ettiği iddiasıyla da tutuklanan Müfettiş Gülay Bayram Çekici’nin aleyhine çok ciddi bir soruşturma daha başlatıldı.

Polis, Müfettiş Gülay Bayram Çekici’nin evinde bulunan gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evrakların arasında Mali Şube tarafından soruşturması devam eden ve dosyalarda kayıp olduğu belirlenen evrakların da belirlendiğine dikkat çekti.

Polis, Gülay Bayram Çekici’nin evinde gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evraklar ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin halen incelendiğine vurgu yaptı.

“Haksız Mal Edinme”, “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebi”, “Resmi Sırların İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” suçlamalarıyla tutuklu bulunan zanlı Gülay Bayram Çekici, dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Zanlı hakkında soruşturma amacıyla 6 günlük tutukluluk emri alındı. Gülay Bayram Çekici’nin savunmasını ise avukatlar Derviş Akter ve Mustafa Algun üstlendi.

“Aleyhinde 5 ayrı ciddi soruşturma açıldı”

Yargıç Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında İddia Makamı adına Savcı Fırat Kızıltunçlar, Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ’u tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin 9 Ocak 2017 ile 3 Ocak 2019 tarihleri arasında “Haksız Mal Edinme” ve 2016 yılında “Kamu Görevlisinin Rüşvet Talebinde Bulunması”, “Gizli Bilgilerin İfşası”, “Görevi Kötüye Kullanma” ve “Kamu Görevlisi Tarafından Sirkat” suçlarından methaldar olduğunu belirtti.

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, 28 Mart 2019 tarihinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından alınan dilekçede, zanlının bir akrabasının TC İş Bankası’nda bulunan para ve altınları zimmetine geçirdiği, Girne’de ikamet ettiği apartman dairesi ve Esentepe’deki araziyi kendi adına devraldığına ilişkin şikayette bulunulduğuna dikkat çekti.

“341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL’yi kendi adına yatırdı”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin bir bankada aile yakını adına olan 341 bin 600 sterlin ve 160 bin TL’yi kendi adına yatırdığını yineledi.

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin bir bankada kendi hesabına 43 bin sterlin, 39 bin Euro yatırıldığına vurgu yaptı.

Kızıltuğ, zanlı Çekici’nin son zamanlarda yüksek meblağlı harcamalar yaptığının belirlendiğini söyledi. Zanlının mal varlığındaki değişimleri bağlı olduğu kuruma bildirmediğini söyleyen Kızıltuğ, kendisine yazılan yazı doğrultusunda zanlının PGM’ye yazılı izahatta bulunduğunu belirtti.

Kızıltuğ, bu süreç içerisinde tahkikat neticesinde birçok hususun tekzip edildiğine vurgu yaptı.

“Polis baskınlarına karşı rüşvet talep ettiği iddiası var”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin 2016 Haziran ayında aleyhinde soruşturma olan bir şahısla görüştüğünü ve ona hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili gizli ibareli bir yazıyı gösterip, polis baskınlarına karşı rüşvet talep ettiği iddiasıyla da soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Kızıltuğ, zanlı Gülay Bayram Çekici’nin 20 Ağustos’ta soruşturma maksatlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’ne celp edildiğini mahkemeye aktardı.

Kızıltuğ, zanlının 21 Ağustos’ta 14.45’te tutuklandığını belirterek, mahkeme emriyle üzerinde, arabasında ve evinde arama yapıldığını anımsattı.

Kızıltuğ, zanlının tutukluluk süresince doktor kontrolünden geçirildiğini ve aleyhinde iki gün tutukluluk emri alındığını söyledi.

“Mali Şube’nin dosyalarındaki kayıp resmi evraklar evinde bulundu”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlının evinde yapılan aramalarda tasarrufunda gayri yasal olarak bulundurduğu gizli ibareli resmi evraklar ile soruşturma dosyaları, dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin bulunarak emare alındığını anımsattı.

Kızıltuğ, binlerce evrakın bir kısmının incelendiğini ve evrakların arasında Mali Şube tarafından soruşturması devam eden ve dosyalarda kayıp olduğu belirlenen evrakların tespit edildiğine dikkat çekti.

“Cep telefonunu kapattı, şifresini söylemedi”

Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ, zanlıya ait iki adet cep telefonundan birinin içinde gizli evraklara ilişkin görüntülerin belirlendiğini kaydetti.

Kızıltuğ, ayrıca zanlının cep telefonlarından birini kapattığını ve şifresini de söylemediğine dikkat çekti.

Kızıltuğ, soruşturmanın çok yönlü devam ettiğini belirterek, emare alınan binlerce evrak, ayrıca dizüstü bilgisayarlar, hard-diskler, CD ve emarelerin inceleneceğine dikkat çekti.

Kızıltuğ, zanlının iki günlük tutukluluk süresinde toplam 28 kişiden ifade alındığını ve bu ifadelerin de araştırıldığını anlattı.

Kızıltuğ, zanlının alınacak ifadelere, soruşturulacak şahıslara etki edebileceğine vurgu yaparak, bu aşamada zanlının 8 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Avukatı süreye itiraz etti

Zanlı Gülay Bayram Çekici’nin avukatı Derviş Akter, tutukluluk süresine itiraz etti. Avukat Akter, Başmüfettiş Tarkan Kızıltuğ’ı tahkikatla ilgili sorguladı.

Akter, şikayetçinin konu malları tapuda devrettiğini ileri sürdü. Akter ayrıca, “Hile ile Mal Tasarrufu” suçunun hukuki mi yoksa ceza-i bir meselesi mi olduğunu sordu. Kızıltuğ, şikayetçinin konu malları tapuda devrettiğini ancak konunun araştırıldığını kaydetti.

Avukat Derviş Akter, evraklarla ilgili diğer polislerin aleyhine soruşturma gerektirecek evraklar olup olmadığı sordu.

Başmüfettiş Kızıltuğ, “Şu an yok” dedi. Akter, ayrıca Kamu görevlisi tarafından sirkat suçunun oluşmadığını ileri sürdü. Akter, polisin şahadetinde belirttiği diğer suçlamalar ve iddialarla ilgili soru yöneltmedi.

Savcı Fırat Kızıltunçlar, soruşturmanın ciddiyetine işaret edip, zanlının 8 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu, mahkemelerin kişi özgürlüğü ile suçların ortaya çıkarılmasındaki kamu menfaatini arasında denge kurması gerektiğine işaret etti.

Yargıç Süleymanoğlu, tahkikata değinip, aranan gizli ibareli kayıp evrakların zanlının evinde bulunduğuna ve zanlının aleyhindeki soruşturmaya yeni bir suç eklendiğine bulgu yaptı.

Tahkikat memurunun ‘Haksız Mal Edinme’ suçuyla ilgili yeterli izahatı vermediğine dikkat çeken Süleymanoğlu, avukatların ise diğer soruşturma konularının detaylarına girmediğine vurgu yaptı.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu, zanlının cep telefonunu kapattığını ve şifresini vermeyerek tahkikatı engellemeye çalıştığına bulgu yaptı.

Zanlının serbest kalması halinde tahkikata etki edebileceğinin açık olduğunu belirten Yargıç Süleymanoğlu, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının 6 gün tutuklu kalmasına emir verdi

kaynak: Kıbrıs gazetesi

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 15:34
YORUM EKLE
banner28
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18