“Komite önerisinin nasıl sunulduğunu da ben anlatayım”

banner32

Cumhurbaşkanı Akıncı, doğal gaz konusundaki ortak komite önerisi ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı.

“Komite önerisinin nasıl sunulduğunu da ben anlatayım”
banner23

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı sosyal medya hesabından doğal gaz konusunda Güney Kıbrıs’a yapılan “ortak komite” öneri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dün Erenköy’de konuşan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Öneriyi Kudret Bey (Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay) ile birlikte hazırladık” ifadelerini kullanmıştı.

“Doğal gaz konusundaki önerinin nasıl hazırlandığı madem ki gündem yapıldı, nasıl sunulduğunu da ben anlatayım” diyen Akıncı, şunları kaydetti:

“Ortak Komite önerisi yeni değildir. Doğal gaz konusunda bilindiği gibi 2011 yılında yapılan bir öneri vardı. Biz de 2015’ten itibaren yeri geldikçe bunu gündeme getirdik. Daha sonra hükümet tarafından bazı teknik çalışmalar yapıldığı ifade edilerek bunlar onayıma sunuldu. Bana sunulan, ağırlıklı olarak yetkinin şirketlere devredilerek şirketler üzerinden ilerlenmesi tercihi yönündeydi. Cumhurbaşkanı olarak, iradenin şirketlere devredilmesini uygun görmedim. Takdirime sunulan çalışmalarda önerilen, ortak komitenin AB veya BM gözetiminde olmasıydı. AB gözetiminde bunun olamayacağını, komitenin BM gözetiminde olması gerektiğini vurgulayarak önerinin o şekilde düzenlenmesini sağladım. Cumhurbaşkanlığındaki teknik ekibin yaptığı çalışmalar sonunda öneri son şeklini aldı. Dolayısıyla teknik çalışmaların farklı düzeylerde yapılması süregelen bir husustur, ancak öneriye son şeklini verme ve sunma iradesi Cumhurbaşkanlığına aittir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18