banner38

'KOLTUKLAR KADAR GENÇLİĞE DE SAHİP ÇIKIN'

'KOLTUKLAR KADAR GENÇLİĞE DE SAHİP ÇIKIN'
banner37
banner23
Candan MERT

“Gençlere yönelik çalışmalar olmalı” , “Takımlarımıza destek sağlanmalı”

Bu yıl Londra’da gerçekleşen CONIFA Dünya Kupası’nda KKTC A Milli Futbol Takımı, adaya önemli başarılar elde ederek döndü. Turnuvalara, özellikle Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin de büyük desteğinin olmasının yanında maçlarda büyük bir coşku yaşanırken, KKTC içerisinde milli takımın başarıları beklendiği kadar yankı bulmadı.

KKTC’de neden coşku yok?

İngiltere’de Kıbrıslı Türkler bu maçlar için biletlere daha fazla paralar verip coşkuyu yerinde yaşarken, KKTC’deki maçlar için 10 TL gibi ücretlerin verilmemesi ve yeterince rağabet görmemesi ile birlikte yurt dışındaki maçlarda olan benzer coşkuların yaşandığına şahit olamıyoruz. Londra’daki KKTC A Milli Futbol Takımının başarıları da bu çerçevede konvoylar ile karşılanmadı ve bu duyarlılığın Kıbrıs Türk halkına gösterilmediği görüldü. Bu coşkusuzluğun çözümü olarak da siyasiler başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık gibi merciilerin topluma örnek teşkil ederek spor camiası ve federasyonlara daha fazla ilgi göstermesi ve buradaki futbolumuza daha da önem kazandırılması olarak görülüyor.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu(KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında Londra’da gerçekleşen CONIFA Dünya Kupası’nda KKTC A Milli Futbol Takımının başarılarının KKTC’de beklenilen coşku ile karşılanmaması durumunu değerlendirirken, bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık gibi merciilerin KKTC gençlerine yönelik yapıcı çalışmalar sürdürmesi gerektiğini kaydederek, spor dünyası ve futbolun canlanması açısından yapılması gerekenlerden bahsetti.

“Değerlerimize sahip çıkılmalı”

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu(KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu, yetkililerin kendi insanına, kendi gençliğine ve değerlerine daha fazla sahip çıkması gerektiğini dile getirirken, ülke insanının var olmasının ve ülke değerlerine sahip çıkılmasının onların gelecekleri noktalara kökleri sağlam bir şekilde gelebilmeleri açısından önemli olduğunu kaydetti. Yüksek merciilerin siyasi anlamda futbolu ve futbol federasyonlarını desteklemesi ile birlikte ülkemizde bu kültürün biraz daha yer etmesi gerektiğini vurgulayan Sertoğlu, siyasilerin genel anlamda spor dalları ile ilgili fazla bir icraat yaptıklarının söylenemeyeceğini belirtirken, “İnşallah bundan sonra tüm dünyada olduğu gibi özellikle gençliğe, ülkenin geleceğine sahip çıkan federasyonlara gerekli değeri verirler” ifadelerini kullandı.

“Final maçı için Londra’ya gidenler oldu”

Başkan Hasan Sertoğlu, KKTC’de uzun yıllardır milli takımla ilgili herhangi bir adım atılmadığını dile getirirken, bunun da son 3-4 yıldır yavaş yavaş kendini göstermeye başladığını kaydederken, “Şunu da söylemeliyim ki; ülkemizden sırf final maçını izlemek için KKTC’den Londra’ya giden birçok insanımız da vardı, onların da hakkını yememek lazım” dedi. Kendisinin seçimlerden sonra istifa ettiğini ancak Genel Kurul’un istifayı reddettiğini ifade eden Sertoğlu, kulüplerin bu isteği ve ‘jesti’ne saygısızlık yapmama düşüncesi ile tekrardan görüşmeler yaptığını anımsattı. Sertoğlu, ‘Göreve devam edeceğiz’ demenin ‘yan gelip yatacağız’ demek olmadığını vurgularken, konuşmasında “Kulüplerin bu desteğine layık olmak için kaldığımız yerden göreve devam edeceğiz, dedik. Futbolun daha fazla sevilebilmesi, gelişebilmesi ve ülke gençliğine daha fazla sahip çıkabilmek adına devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Koltuklar kadar gençliğe de sahip çıkın”

Bu bağlamda yetkililerin yapması gerekenler hususunda birçok kez dile getirdiklerini ve dile getirmeye de devam edeceklerini vurgulayan Başkan Hasan Sertoğlu, “Yetkililer kendi insanına, kendi gençliğine ve değerlerine gereken saygıyı göstersin ve gerektiği kadar da sahip çıksın, başka da bir şey söylemeyiz” dedi. Hasan Sertoğlu, yetkililerin oturdukları koltuklara sahip çıktıkları kadar, ülke gençliğine de sahip çıkması gerektiğinin altını çizdi.

“Rumlar KKTC’yi her açıdan engelliyor”

KKTC A Milli Futbol takımının, Londra’da düzenlenecek olan CONIFA 2018 Dünya Kupası’na katılacak olmasının, Londra’da yaşayan Rumların tepkisine yol açtığı bağlamında konuşan Sertoğlu, Rumların bu yaptığının ilk olmadığını ifade ederken, Güney’in KKTC’nin sadece futbol takımları ile ilgili değil, her türlü organizasyonunu engelleme amacıyla ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını vurguladı. Rumların bu gibi organizasyonları engelleme girişiminin birçok kez olumlu sonuç verdiğini ancak bu sefer başaramadıklarını kaydeden Hasan Sertoğlu, “Umuyoruz ki bu zamandan sonra da başaramayacaklar” dedi.
Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 10:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3