banner38

KKTC'nin tanınabileceği korkusu… Anastasiadis; Kosova'nın bağımsızlığını tanımıyoruz

KKTC'nin tanınabileceği korkusu… Anastasiadis;  Kosova'nın bağımsızlığını tanımıyoruz
banner37
banner23
Anastasiadis: Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını tanımıyoruz. Bu sorunun çözümü yalnızca 1244 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı olduğunu düşünüyoruz. Bu karar yürürlükte olduğu sürece Kosova'nın bağımsızlığı yasal olmayacaktır

Kıbrıs Rum Yönetimi Cumhurbaşkanı NicosAnastasiadis, ülkesinin, Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini, Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını tanımadığını söyledi.
Anastasiadis, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki temasları kapsamında Cumhurbaşkanı AleksandarVucic ile bir araya geldi.
Sırbistan Sarayı'ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Anastasiadis, Avrupa Birliği (AB) üyesi olan ülkesinin, Sırbistan'a AB yolunda destek olmaya ve tecrübelerini paylaşmaya devam edeceğini ifade etti.
AB üyelik yolunun "uzun ve zorlu bir yol" olduğunu anımsatan Anastasiadis, "Sırbistan'ın bu yolda başarılı bir şekilde ilerlediğini göz önünde bulunduracak olursak, Sırbistan'ın geleceğinin Avrupa'da olduğundan hiç şüphemiz yok." diye konuştu.
Kıbrıs Rum Yönetiminin, Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulayan Anastasiadis, "Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını tanımıyoruz. Bu sorunun çözümünün yalnızca 1244 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Kararı olduğunu düşünüyoruz. Bu karar yürürlükte olduğu sürece Kosova'nın bağımsızlığı yasal olmayacaktır." dedi.
Vucic de iki dost ülkenin her zaman iyi ilişkilere sahip olduğunu anımsatarak, "Sırbistan'ın toprak bütünlüğünü destekleyerek Kosova konusunda bize hak veren Kıbrıs Rum Yönetimine teşekkür ediyorum. Kıbrıs Rum Yönetimi, AB'nin, uluslararası hukuku, Sırbistan'ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü en çok destekleyen üyesidir." dedi.Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2018, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3