'KKTC LPG ihracatında ikinci sırada'

banner32

'KKTC LPG ihracatında ikinci sırada'
banner23

Vakti geldiğinde ülkemizde araçlar LPG kullanmaya başlamalıdır. Türkiye’nin LPG ihraç ettiği ülkeler arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ikinci sıraya oturmuştur. Ülkemizde artan dış ticaret açığının en önemli nedenlerinden biri olarak gösterilen, petrol ve doğalgaza bağlı ürünlerin getirdiği mali yükü, Ekonomist – Akademisyen Doç. Dr. Hüda Hüdaverdi Haberal Kıbrıs Gazetesi için değerlendirdi.


“Doğalgazdan hakkımızı aldığımız takdirde geçmeliyiz”


Ekonomist – Akademisyen Doç. Dr. Hüda Hüdaverdi, Kıbrıs adasının etrafında çıkarılacak olan doğalgaz sonrasında, atılacak ekonomik adımların arasında LPG’li araçlara geçmek öncelikler arasında olmalıdır. Bu hem mali açıdan hem de doğanın korunmasına katkı koyması bakımında gereklidir. Lakin şu an için bu uygun değildir. Ancak önümüzdeki süreçte adamız etrafında çıkarılacak olan petrolden ve doğalgazdan alacağımız pay ile ucuzlayacağını düşünürsek LPG’li araç kullanmak bizler için fizıbıl olur dedi.“LPG’yi sadece mutfak tüpünde kullanıyoruz”


Ülkemizde LPG sadece mutfak tüpünde kullanılıyor. Başka bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Buna rağmen bizim Türkiye’den ithal eden ülkeler arasında ikinci sırada olmamızın nedeni diğer devletlerden petrol ve doğalgaz tedarik edemediğimizden kaynaklanmaktadır. Bu da Türkiye ekonomisi için iyi bir pazar olduğumuzu göstermektedir. Bizim ithal edeceğimiz ürünü de üzerine koyarak Türkiye, doğalgaz alacağı ülkeler ile daha iyi pazarlık edebilmektedir.


“Ticaret açığı zorunluluktan doğmaktadır”


KKTC’de ticaret açığı bir zorunluluktur. Sadece LPG değil benzin ve dizel yakıtta Türkiye’den ithal edilmektedir. Kıb-Tek ve Aksa dizel yakıt ile elektrik üretmektedir. Bunun dışında iki petrol dağıtımı yapan şirket vardır. Bunların ithal ettikleri ürünlerde dış ticaret açığına yansımaktadır. Bu açık ancak bir şekilde kapanabilir. Etrafımızda çıkarılacak olan gaz ve petrolden hakkımızı alıp ekonomimize yansıttığımız takdirde her şey daha kolay düzelebilir.


“Türkiye olmadan Güney Kıbrıs’ın gazı pahalı olur”


Türkiye ile anlaşmadan Güney Kıbrıs’ın çıkaracağı gazın Avrupa’ya ulaştırılması, maliyeti çok artıracaktır. Bundan dolayı pahalı bu gaza müşteri bulamaz. Onlar için tek çözüm Türkiye ile oturup anlaşmak olmalıdır.


“Petrol olduğunu daha önceden biliyorlardı”


ABD ve İngiltere 10. bölgede petrol ve doğalgaz olduğunu 1960’lı yıllardan beri biliyorlardı. İngiliz üslerinin o kaynaklara yakın olması tesadüf değildir. Ada’nın her tarafından çekilen İngilizlerin o bölgelerde kalması hasbel kader görülmemelidir.


“Türkiye’ye oynanan oyun büyük”


Türkiye’ye ABD ve AB tarafından büyük bir ekonomik ve siyasi manevralar uygulanmaktadır. 2023 hedefine yürüyen Türk ekonomisinin krizlere rağmen büyümesi bu iki oluşumu rahatsız etmektedir. Yabancı sermayenin kaçması, enflasyonun artmasına rağmen Türk halkı halen üretmektedir. Bütün dünya üstüne gelmesine rağmen Türkiye büyük bir büyüme oranı yakalayarak hedefine yegane bir şekilde yürümüştür. Çok basit bir örnekle boğazlardan geçecek olan gemilerden 2023 yılından sonra Türkiye’nin vergi alacak olması bile onları korkutmaya yetmektedir.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2018, 11:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18