Kıb-Tek battı mı?

banner32

Soruyoruz ve cevap istiyoruz!

Kıb-Tek battı mı?
banner23

Mahmut DOĞAN

Kıb-Tek 2018 Nisan ayına kadar teslim etmesi gereken 2017 mali bilançosunu halen daha Vergi Dairesine sunmadı.

Haberal Kıbrıslı Gazetesi’nin ulaştığı güvenilir kaynaklara göre Kıb-Tek 2017 mali bilanço tablosunu henüz daha vergi dairesine teslim etmedi. 

Şirketler kanununa göre bir önceki yılın bilançosu yeni sene içerisinde en geç Nisan ayına kadar teslim edilmesi gerekiyor. Bu mali bilanço teslim edilmediği takdirde ise vergi dairesi ceza kesme ve resen takdir yoluyla alacağını tahsil ediyor.

Kıb-Tek 2017 bilançosunun hazır olduğu halde yönetim kurulunun imzalayıp teslim etmediği için vergi dairesine doğacak olan kurumlar vergisini cezalı ödemekle karşı karşıya kalacaktır.

Taslakta 125 Milyon TL kar ettiği görünen Kıb-Tek’in ödemesi gereken Kurumlar Vergisi’nin yanında ceza alması da kesin gibi.Bunun yanında yine aynı kaynaklara Kıb-Tek yönetim kurulu onaylanmamış bu taslak bilanço ile bankalardan kredi talep etti ve bunu bütün kredilerde kullandı.

Lakin son 40 milyon liralık talep ise bazı bankalar tarafından geri çevrildi. Gerekçe olarak da bankalar yönetim kurulu tarafından imzalanmış ve vergi dairesinden onaylanmış halini istedi.  Durum böyle olunca da Kıb-Tek’in kredi alacağı banka sayısında azalma ile birlikte daha yüksek faiz ile borçlanmaya gitmesi kaçınılmaz bir hal alıyor.

Aynı kaynaklar şimdi Kıb-Tek’e şu soruları soruyor;

1- Neden halen daha 2017 bilançosunu imzalayıp vergi dairesine teslim etmediniz.

2- Vergi dairesinden ne kadar ceza geleceğini biliyor musunuz?

3- Kurumlar vergisinden doğacak cezayı kim ödeyecek? 

4- Murakıp neden konuşmuyor? 

MURAKIP HÜSEYİN ERDAL NEDEN AÇIKLAMA YAPMADI? 

Öte yandan Haberal Kıbrıslı gazetesi olarak ulaştığımız Kıb-Tek murakıbı Hüseyin Erdal ise gazetelere yorumda bulunmadığını belirterek açıklama yapmaktan kaçındı..

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18