KAÜ basınla buluştu

banner32

KAÜ basınla buluştu
banner23
Kıbrıs Amerikan Üniversitesi(KAÜ),  Arabahmet Kültür ve Sanat Evi'nde, KAÜ’nün kuruluş, vizyon, misyon ve hedeflerinin  anlatıldığı bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıya KAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker konuşmacı olarak katıldı.

Bilimin ışığında; yüksek kalitede eğitim ve öğretim veren Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ), dördüncü yılında hedeflerini gerçekleştirmenin haklı gurununu yaşarken, konuşmacıların açıklamalarıyla basın mensupları bilgilendirildi.

Lefkoşa Surlariçi’nde yer alarak bölgenin, tarihi dokusu ve özelliklerini koruyup hayata kazandırmak ve bölgenin eğitsel, kültürel ve sosyo-ekonomik yönden gelişmesine katkı koyma hedefiyle yola çıkan şehir üniversitesi KAÜ, kısa sürede tüm hedeflerine başarıyla yürüdü.
İlk açılış konuşmasını yapan KAÜ Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Sayın Serhat Akpınar, KAÜ’nün ışıklar şehri Lefkoşa’da kurulma gerekçesini anlatarak, gelecek dönemde Hukuk Fakültesi ve Eğitim Fakültesi açılışının müjdesini verdi. KAÜ’nün sürekli gelişmekte olan yapısı ile kuram, uygulama ve sanatın iç içe olduğu bir şehir üniversitesi olduğunun altını çizdi. Dereboyu’nda Eylül ayında açılması planlanan KAÜ Eğitim ve Araştırma Merkezi (Cloud Building) ile KAÜ öğrencilerinin araştırma odaklı bir yapıda eğitim alacağını belirtti.

Hoş geldiniz konuşmasını gerçekleştiren KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker; ‘‘KAÜ’nün kuruluş felsefesinigezerken dahi hissedebileceksiniz. Bu tarih, bu kültür; çoklu medeniyete başkentlik yapmıştır. Maalesef savaşlar yüzünden, Ada’nın bölünmüş olması, başkentin bölünmüş olması gibi sebepler yüzünden geri kalmış durumda idi. KAÜ, bu tarihe sahip çıkma ve koruma misyonu ile kuruldu. Merkezi Avrupa’da bulunan ‘Uluslararası Diplomatlar Birliği’ ile birlikte; Uluslararası İlişkiler bölümünü, ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlı Mimarlık bölümünü dünya çapında rakipsiz olacak şekilde kurduk. Biz, sayısal olarak büyük bir üniversite değiliz, biz butik bir üniversiteyiz, her bölümümüz yok; ama olan bölümlerde çok iddialıyız.’’ dedi.

Son olarak KAÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Doç. Dr. Asım Vehbi, sunum yaparak KAÜ’nün gelişim süreci, vizyon, misyon ve değerlerinden bahsederek, Surlariçi’nde ikamet eden öğrencilere %100, basın mensubu çocuklarına %50 ve daha birçok burs imkanı sunduklarını dile getirdi. Doç. Dr. Vehbi, ‘‘Planladığımız maksimum öğrenci sayımız 2500 öğrenci sayısına ulaşmaktır. Üniversitemizi tercih edecek öğrenciler, araştırma odaklı bir üniversitede olduklarını hissedebilmeleri açısından Dereboyu’ndaki Cloud binamızda, Surlariçi’nde doğal laboratuvar ortamında çalışma hayatına bir adım önde başlayacaklar.’’ dedi. Sosyal sorumluluk projelerine hız kesmeden devam ettiklerini açıklayan Vehbi, KAÜ’nün gerçek anlamda bir dünya üniversitesi olma özelliği taşıdığını kardeş üniversitesi GAÜ’nün uluslararası kampüslerinde öğrencilerinin kendilerinin geliştirme ve mezun olurken dünya insanı olarak çıkacaklarını iletti. İşletme okurken diğer yandan sanat ile ilgilenmenin KAÜ’de mümkün olduğunu söyleyen Doç. Dr. Vehbi, aktif öğrenci kulüplerinin ve KAÜ AKUT Takımı’nın başarı dolu serüveninden bahsederek, katılım gösteren tüm basın mensubu üyelerine teşekkür etti.

‘KAÜ Basın ile Buluşuyor’ programı, soru cevap şeklinde sona erdi. Rektörlük binasının yanındaki yeşil alanda öğlen resepsiyonu yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2018, 10:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18