Jude: “4 bini aşkın kişi ülkesine dönemedi”

banner32

Jude: “4 bini aşkın kişi ülkesine dönemedi”
banner23

Eğitim sürecini tamamlayan ancak koronavirüs salgını ülkeye sıçradıktan sonra, yaşadıkları maddi sorunlar nedeniyle ülkelerine dönemeyen dört bini aşkın siyahi insanın Kuzey Kıbrıs’ta kaldığı tahmin ediliyor.

Eğitim süreci devam eden ancak yine maddi zorluklar nedeniyle ülkesine dönemeyenlerin sayısına ilişkinse net bir rakam yok.

Salgın sonrası artan işsizlik nedeniyle maddi zorluklar yaşayan bu insanlardan bazıları, bir kâğıda ‘iş aradıklarını’ Türkçe olarak yazıp, sosyal medyadaki alım-satım gruplarında paylaşarak destek talep ediyor.

Ulusal Nijeryalı Öğrenciler Birliği (NANS TR ZONE) Başkanı ve Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Akreditasyon Uzmanı Gideon Jude, salgın sürecinde ekonomik zorluklar yaşayan bu insanların sorunlarını Kıbrıs Postası’na aktardı.

“TEMSİLCİLİKLER, ÖĞRENCİLERE YALAN SÖYLÜYOR”

Bir diğer sorunun ise, öğrencileri adaya getirten temsilciliklerle ilgili olduğunu söyleyen Jude, “Temsilcilikler, öğrencilerin Kıbrıs’a geldiklerinde hem okuyup, hem de çalışabilecekleri konusunda yalan söylüyor. Ancak gerçekte, durum bu değil” şeklinde konuştu.

KIbrıs Postası

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18