banner38

İşgalden Kurtarılan Şuşa İçin Uluslararası Tanıtım Kampanyası Başladı

İşgalden Kurtarılan Şuşa İçin Uluslararası Tanıtım Kampanyası Başladı
banner37
banner23

Azerbaycan'da işgalden kurtarılan Şuşa, Türk medeniyetinin, kültürünün, sanatının kalbi olarak adlandırılıyor. Şuşa'nın bu önemine yönelik Azerbaycanlı gençlerden hükümet ile iş birliği içerisinde çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında önümüzdeki yıl Şuşa şehrinin Türk Dünyası Ülkelerinin Gençlik Başkenti ilan edilmesi planlanıyor.

“Önemli Adımlar Atmaya Başladı.”

Azerbaycan Islahatçı Gençler Birliğinin Başkanı Ferit Şahbazlı konuyla ilgili açıklama yaptı. “Cumhurbaşkanı, Başkomutan İlham Aliyev'in liderliğindeki Azerbaycan Ordusu 30 yıldır işgal altındaki Azerbaycan topraklarını işgalden kurtardı.” diyen Şahbazlı şunları söyledi.

 “Kurtarılan topraklarımız arasında sadece Azerbaycan'ın değil, tüm Türk dünyasının kültür merkezlerinden olan tarihi Şuşa şehri de var. Bu 30 yılda Şuşa’nın yalnız toprakları değil, tarihi ve kültürel mirası da Ermeniişgali altında kalmıştır. Şu anda diğer işgal edilmiş topraklar gibi devletimiz Şuşa'da da gerekli altyapının yanı sıratarihi ve kültürel mirası restore etmek için önemli adımlar atmaya başladı.”

“Ziyaret İçin Büyük İlgi Gösteriliyor.”

Şahbazlı, Şuşa'nın kurtuluşundan sonra dünyanın her yerinden insanların, özellikle de gençlerin, bu kenti ziyaret etmeye ve tarihi ve kültürel mirasını tanımaya büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

“Azerbaycan İslahatçı Gençler Birliği olarak, Şuşa ve Karabağ'ın tarihi mirasını dünyaya tanıtmak, Ermenistan’ın burada tarihi mimarlık abidelerimize karşı yaptığı barbarlığı dünyaya duyurmak, aynı zamanda bu şehri Türk Dünyası gençlerinin en çok ziyaret ettiği kentler sırasına çıkarmak için yurtdışındaki ortak tarafdaş kuruluşlarla birlikte Şuşa'yı 2021 yılında Türk Dünyasının Gençlik Başkenti ilan etmek için uluslararası bir kampanya başlattık.”

Bu girişim, Türkiye başta olmakla, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gençleri ve diğer Türk dili konuşan toplulukların genç liderleri tarafından büyük ilgi ve destek gördü.

“Şuşa'nın Tanıtımı İçin Programlar Düzenlenecek.”

Şuşa şehrinin 2021 yılı Türk Dünyası Ülkelerinin Gençlik Başkenti ilan edilmesi için başlatılan uluslararası kampanya çerçevesinde Türk dünyasından gençler, bu şehri ziyaret edecek. Şehirde bilimsel konferanslar, spor ve müzik yarışmaları düzenlenecek. Türk dünyası gençlerine Ermenistan’ın tarihi kentimize yaptığı Vandalizm, Şuşa'nın tarihi ve kültürel mirası hakkında geniş bilgiler verilecek.

Ferit Şahbazlı bildirdi ki, kampanyanın Organizasyon Komitesinin kuruldu ve ilgili devlet kurumları ve uluslararası kuruluşlarla birliktefaaliyetler başlayacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner1

banner3