banner38

'İkinci sonuçlara kadar denize girmeyin'

'İkinci sonuçlara kadar denize girmeyin'
banner37
banner23
Candan MERT
Sağlık Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen deniz suyu analizlerinde Girne İlçesi Püsküllü (Karakız) Bölgesi’nden alınan numune sonuçlarının normal değerlerin üzerinde çıkmasının ardından, bakanlık tarafından yetkili merciler ile görüşülerek ikinci analiz sonuçları çıkıncaya kadar halkın bahse konu bölgede denize girmemesi için uyarı yapıldı.
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Yeşim Gümüşdağ ile Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Haberal Kıbrıslı’ya yaptıkları özel açıklamalarında konu bağlamında değerlendirmelerde bulundu.
Gümüşdağ: Vatandaşı uyarmak bizim görevimizdir
Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Yeşim Gümüşdağ, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında ikinci numunenin dün alındığını ve laboratuara inceleme için gönderildiğini kaydederken, yapılan tetkik itibariyle bu sonuçların çıkması için birkaç güne ihtiyacın bulunduğunu dile getirdi. Mikrobiyolojik analizlerin çıkması ile birlikte halk ile paylaşılacağını aktaran Yeşim Gümüşdağ, yaptıkları bütün tetkiklerin Sağlık Bakanlığı sitesinde yayınlandığını ve vatandaşların site üzerinden analiz takiplerini yapabileceklerini söyledi. Mikrobiyolojik açıdan denizin kirli bulunduğunu kaydeden Gümüşdağ, “Bundan dolayı vatandaşların ikinci analiz sonuçlarına kadar denize girmemeleri uyarısında bulunduk ancak denize girilirse belirli olarak şu hastalığa sebep olur diyemeyiz çünkü bu alan ile ilgilenen biz değiliz. Mikrobiyolojik değerler dünyanın koymuş olduğu standartların üzerinde olduğundan dolayı vatandaşları uyarmak bizim görevlerimiz arasındadır” ifadelerini kullandı.
Aktolgalı: Sağlık Bakanlığı aceleci davrandı
Turizm ve Çevre Bakanlığı Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, konu bağlamında Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı açıklamasında kendi dairelerinin otellerin veya tesislerin arıtma sistemleri ve yerine döşedikleri borulardan ve fazla atık sularından sorumlu olduğunu ifade etti. Tamamen yüzme sularından sorumlu bakanlığın Sağlık Bakanlığı olduğunu dile getiren Aktolgalı, “Sağlık Hizmetleri bu analizleri yaptı, bu konuda istişare de ettik, çünkü bir dönem biz bu işlemleri yapıyorduk. Ben ikisini birden yürütmek için yasa değişikliğine gidilsin ve tümü Çevre Dairesi’ne devredilsin diye bir istekte bulunmuştum” dedi. Bunun sebebini ‘mavi bayrak sistemini yurtdışında olduğu gibi Kıbrıs’a da getirmek istemesi’ olarak açıklayan Müdür Abdullah Aktolgalı, bu girişimin başarılı olamadığını belirtirken, “Doğru olan nedir? Gerçek kaynağın ve suçlunun kimin olduğunu bulmaktır. Sağlık Bakanlığı burada çok aceleci davranarak hata yaptı.” dedi. Bugün bu tür olayların mahkemeye gitmesi halinde bile, kaynağın belli olmamasından dolayı ‘günah keçisi’nin kim olduğunun bilinemeyeceğini aktardı.
“Birkaç saat arayla numune alınmalıydı”
Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Orada halk denize girmesin’ biçiminde uyarı yapıldığını belirten Aktolgalı, iki otelin ortasında yapılmış test sonucunda yüksek çıktığını ancak bunun anlık bir olay olup olmadığının sorgulanması gerektiğini kaydederken, “Bunun sorumlusu oradan geçen yatlar mı, yoksa belediyeye bağlı bir problem mi, bu araştırılmadı, ama bu noktada günah keçisi olan 2 otel ve onların müşterileri var.” dedi. Kendi düşüncesine göre, bir açıklama yapılmadan önce numunelerin birkaç saat ara ile sık sık alınması gerektiğini vurgulayan Aktolgalı, Püsküllü bölgesinde kendi önderliği ile yapılmış bir pompa istasyonunun bulunduğunu kaydederken, istasyonun son model bir teknik ile yapıldığını ifade etti. Daire personelleri ve müfettişlerinin yaptığı denetimlerdeki kaynağın pompa istasyonu olmadığını tespit ettiklerini ve bir taşmanın olmadığını belirten Abdullah Aktolgalı, “Çünkü biz oraya elektronik bir sistem taktık ve bir sıkıntıda anında merkezlerimize bilgi geliyor. Dolayısıyla oradan olmadığına göre 2 alternatif kalıyor; bir yukarıdan bir apartmanın septik kuyusundan taşıp oradaki sulara karışıp denize gitmesi ihtimali, diğeri ise açıktan geçen bir yatın kendi sinsilesini boşaltması sonucu o koya gelmesi diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
Herhangi bir açıklama yapılmadan önce numunenin birkaç kez alınmasının faydalı olacağını düşündüğünü vurgulayan Abdullah Aktolgalı, kendisinin laboratuar kökenli ve veteriner hekim olduğunu kaydederken, bu tür analizlerde ve bu tür mahkemeye düşen olaylarda çok bulunduğunun ve bundan dolayı doğru yöntemin bu olduğunun altını çizdi.
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3