banner38

'İcra, İflas ve Tefeciler Yasası'

'İcra, İflas ve Tefeciler Yasası'
banner37
banner23

Candan MERT


Başbakan Tufan Erhürman, Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Genel Koordinatörü Kazım Ant beraberindeki heyet ile görüştü. Dernek Genel Koordinatörü Kazım Ant, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında görüşme çerçevesinde Erhürman’ın kendilerine çok sıcak ve candan davrandığını kaydederken, “Faiz yasası, İcra ve İflas yasası ve Tefeciler yasasını konuşmamızın yanı sıra, borçların yeniden yapılandırılması bağlamında yapılacak düzenlemelerden bahsettik, faizlerin makul bir noktaya getirilerek taksit sürelerinin arttırılması hususunda da konuştuk” ifadelerini kullandı.


“3 yasa bir arada değerlendirilmeli”


Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Genel Koordinatörü Kazım Ant, Erhürman ile görüşmelerinde çok sıcak karşılandıklarından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Başbakanın geçmişte de bu konularda birlikte çalıştıkları ve Meclis Alt komitelerinde birlikte görev yaptıkları bir birey olduğunu ifade etti. Bu bağlamda Erhürman’ın faiz ve mazbata konularına son derece hakim olduğunu vurgulayan Genel Koordinatör Ant, öncelikle finans dünyasının düzenlenebilmesi için başta Faiz yasası, ardından İcra ve İflas yasası ile Tefeciler yasasının birlikte göz önünde bulundurulup, değerlendirilerek düzenlenmesi gerektiğini kaydetti. Bu konularda daha önce de Erhürman ile bir fikir birliği içerisinde olduklarını ve dünkü görüşmelerinde de bu gibi konulara değindiklerini belirten Kazım Ant, Erhürman Başbakan olduktan, seçimlerden sonra da bu konularda çalışacağını söylediğini ifade etti.


“Faizler ile borçlar ödenemeyecek”


Borçların yeniden yapılandırılması yasaları bağlamında birtakım güncellemelerin yapılması gerektiğine değinen Dernek Genel Koordinatörü Kazım Ant, bunların yanında dövizin patlaması nedeniyle yaşanmakta olan sıkıntıları da görüştüklerini belirtti. Dövizle borçlanan bireylerin, özellikle sterlinin hakim olduğu bir piyasada büyük sıkıntıların yaşanacağı konusunda görüş birliğine vardıklarını söyleyen Kazım Ant, “Özellikle bankalara dövizle borçlanan insanlarımızın bu taksitlerini ödeyemeyeceklerinden dolayı borçların ‘ötelenmesi’ gerektiğini ya da faizlerin makul sürede tutulması suretiyle sürelerin uzatılması gerektiğini de Başbakana ilettik.” ifadelerini kullandı. Döviz kazancı olmayan birçok insanın Türk Lirası(TL) ile borçlanmalarının söz konusu olduğunu aktaran Koordinatör Ant, TL faizlerinin Türkiye’de yükseldiğini ve KKTC’de de yükseleceğini belirtirken, “Bizde şu anda gecelik yüzde 16,5 olan TL faizinin, gün sonunda yıllık olarak yüzde 25’lere çıkacağını da söyledik. TL’ye uygulanan ve uygulanacak olan bu yüksek faizler ile piyasadaki fiyatların da yükseleceğini ve insanların alışveriş yapamayacak konuma geleceğini, dolayısıyla borçlu insanların bankalara bu faizler altında borçlarını ödeyemeyeceklerini de dile getirdik” dedi.


“Tahsili geçmiş alacaklar katlanacak”


Mevcut konumda borçlarını ödeyemeyen insanların tahsili geçmiş alacaklarının bankalarda 1 milyar TL’nin üzerine çıkmış durumda olduğunu söyleyen Kazım Ant, bunun önümüzdeki birkaç ay içerisinde katlanabileceğini belirtirken, Bankalar ve finans dünyasının faizleri makul seviyelerde tutmamaları ve borçları uygun biçimde taksitlendirmemeleri halinde kendilerinin de büyük sıkıntı içerisine gireceklerini kaydetti. Finans dünyasından bu konuda hem kendi gelecekleri, hem de ülke insanları için karşılıklı yardımlaşma ve fikir birliğine varabilme konusunda anlayış isteyen Genel Koordinatör Kazım Ant, “Ey Bankalar, bankacılar; gelin oturup konuşalım. Borçların yeniden yapılandırılması yasasında en uzun süre 9 yıldır, TL’de de yüzde 16,5 faiz var ve piyasa daha büyük bir sıkıntı içerisinde. Bu yüksek faizler ile 12,24 ve 36 aylık süreleri uzatarak, bu 9 yılı 13-15 hatta 20 yıl gibi bir süre olarak uzatmamız, makul taksitler ve makul faizler ile ileri doğru taşımamız gerekir.” İfadelerini kullandı.


“Hapse giren, borcunu nasıl ödesin?”


Mazbata konularının da üzerine fazla gitmeden hareket edilmesi ve insanların sıkıştırılmaması gerektiğini kaydeden Kazım Ant, insanların sıkıştırılması halinde borçlarını ödeyemeyeceklerini, dolayısıyla borçların hapis cezasına döndürüleceğini ifade ederek, “Biz mazbata olayına şiddetle karşıyız. Borç, alacak-verecek işleri nedeniyle insanları hapislere göndermelerine karşıyız; hapse giren adam borcunu nasıl ödeyecek?” dedi. Bunun yanında sıkıntıda olup avukat tutamayan insanlara adli yardım olarak ücretsiz avukat sisteminin getirilmesi gerekliliğini savunan Ant, “Şubat 2002’de Merkez Bankası’nın yayınladığı bankaların borç ve alacakları ile ilgili bir tebliğ var ve o tebliğin de düzeltilmesi gerekir. Borçların yeniden yapılandırılması yasasında çok sıkıntı yok, sıkıntı o tebliğdedir. Tebliğ düzeltildiği takdirde yargıçlarımız ve mahkemelerimiz de daha rahat karar verecek” ifadelerini kullandı.


“Sosyal devlet anlayışı kağıt üzerinde olmamalı”


Önümüzdeki Salı gününe kadar Başbakan Tufan Erhürman’a bir rapor sunacaklarını kaydeden Kazım Ant, bu raporun gerek Başbakanlık, gerekse de diğer ilgililer tarafından dikkatle incelenmesi gerektiğini belirtirken, gerekli yasaların hazırlanarak süratle meclisten geçirilmesi gerektiğini ifade etti. Bunun yanında bankacıların kendi makul önerilerine bir anda karşı çıkmak suretiyle hareket etmeleri halinde işin içerisinden çıkılamayacağını söyleyen Ant, bunun sonucunda da sosyal patlamaların yaşanacağını kaydetti. Borçları yüzünden bir tek evin icra edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Ant, ‘sosyal devlet’ anlayışının kağıt üzerinde olmaması gerektiğini dile getirirken, “Adamın bir tek evini icra ederseniz o aile ne olacak, sokakta mı kalsınlar? Bunun yanında küçük işyeri veya tarım aletleri gibi insanlara ekmek kazandırıp borçlarını ödemesine yardımcı olan eşyaların da icranın dışına alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2018, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3