banner38

'Herkes kendi bildiğini okuyacak'

'Herkes kendi bildiğini okuyacak'
banner37
banner23
KKTC, 24 Haziran tarihinde yapılacak yerel seçimlere doğru giderken, seçimler her parti için ayrı bir sınav olacakmış gibi görünüyor.

Lefkoşa Eski Belediye Başkanı Kutlay Erk, Haberal Kıbrıslı’ya yaptığı özel açıklamasında belediye seçimleri bağlamında değerlendirmelerde bulunurken, mevcut konumda tüm partilerin kendi içlerinde karışıklığın bulunduğunu belirterek, “Genel anlamda çok karmaşık bir seçim dönemindeyiz. Adanın büyük kesimi için diyebilirim ki; partililer ve seçmen kendi bildiği duayı okuyacak, partilerin okuduğu dualara katılmayabilirler de.” ifadelerini kullandı.

“Lefkoşa ‘bakımsız’ ve ‘ihmal edilmiş’”

Lefkoşa Eski Belediye Başkanı Kutlay Erk, Cumhuriyetçi Türk Partisi(CTP)’nin Lefkoşa’da bir adayı olmasını arzu ettiğini dile getirirken, CTP’de bu göreve layıkıyla aday olabilecek birikimli şahısların bulunduğunu söyledi. Mevcut Belediye Başkanı Mehmet Harmancı’nın dönemi içerisinde başarılı bir ‘belediyecilik’ sergilemediğini savunan Kutlay Erk, Lefkoşa’nın ‘bakımsız’ ve ‘ihmal edilmiş’ bir belde olduğunu düşündüğünü ifade etti. Daha başarılı olabilecek partililerinin bulunduğunu aktaran Eski LTB Başkanı Erk, “Gönlümüzden geçen aslında CTP’nin kendisinin aday olmasıdır ancak parti böyle bir karar aldıysa saygı duymak gerekir” dedi. İşin üzücü tarafının ‘kazanma ihtimali çok zayıf olan bir aday’ olan Mehmet Harmancı’ya destek verilmesi olduğunu aktaran Kutlay Erk, “CTP’nin desteği de bu adayın kazanmasına yardımcı olacağından şüpheliyim” ifadelerini kullanırken, karşı tarafta diğer partilerden iddialı isimlerin bulunduğunu düşündüğünü belirtti.

“Denenmiş, kazanma olasılığı en düşük olandır”

KKTC Yerel Seçimleri bağlamında ülke genelini değerlendiren Eski Başkan Kutlay Erk, Lefkoşa çerçevesinde bakıldığında işlerin karışık olduğunu kaydederken, hangi adayın kazanacağının çok kesin olmamakla birlikte, kazanmayacak adayların az çok kafalarda şekillenmiş konumda olduğunu dile getirdi. Kutlay Erk, “Denenmiş kişi, kazanma olasılığı en düşük olan adaydır” ifadelerini kullanarak, Lefkoşalı’nın ‘Bilmediğim daha evlâdır’ diyerek diğer adaylardan birine destek vereceklerini belirtti. Bu çerçevede partilerin kendi içlerinde de karışık olduğunu vurgulayan Eski LTB Başkanı Kutlay Erk, “Ulusal Birlik Partisi(UBP)’nin bir adayı var ancak Lefkoşa İlçe Başkanı da aday olmak isteyince işler karıştı, bir tedirginlik var. Demokrat Parti(DP)’de de ansızın Derviş Eroğlu’nun kızı Gencay Eroğlu aday oldu; Okyay Sadıkoğlu vardı o çekildi, diğeri aday oldu diyorlar; orada da durumlar karışık gibi görünüyor. Yeniden Doğuş Partisi(YDP)’nden ayrı bir aday vardı ki neresinden bakarsanız bakın özellikle Surlariçi bağlamında oy potansiyeli yüksek bir isimdir.” ifadelerini kullanarak, partilerin üyelerinin de kendi gösterdikleri adaylara destek vereceğinden emin olmadığını kaydetti.

“Herkes kendi bildiğini okuyacak”

Bu seçimlerde partililerin kendi düşüncelerine göre oylarını kullanacaklarını düşündüğünü belirten Eski LTB Başkanı Kutlay Erk, bu seçimlerde partilerin ortak özelliğinin ‘kargaşa içerisinde bulunulması’ olduğunu vurgularken, aday belirlenmeye de çok gecikildiğini ifade etti. Bu saatten sonra aday belirleme, projeleri çıkarma ve anlatma, Belediye Meclis üyelerinin belirlenmesi ve kampanyalara çıkma için yeterli bir sürenin bulunmadığını belirten Kutlay Erk, bütün partiler için bu seçimin ‘panik dolu’ bir seçim olacağı kanaatinde olduğunu dile getirdi. Bahse konu kafa karışıklığının sadece Lefkoşa’da değil, diğer beldelerde de bulunan bir karışıklık olduğunun altını çizen Eski Başkan Kutlay Erk, konuşmasında , “Genel anlamda çok karmaşık bir seçim dönemindeyiz. Adanın büyük kesimi için diyebilirim ki; partililer ve seçmen kendi bildiği duayı okuyacak, partilerin okuduğu dualara katılmayabilirler de.” ifadelerine yer verdi.
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3