Hayvanları eziyet edip öldürenlere 4 yıl ceza verilmeli

banner32

Hayvanları eziyet edip öldürenlere 4 yıl ceza verilmeli
banner23

TBMM’de hazırlanan yasa tasarısı ile hayvanları öldürenlere ve işkence yapanlara cezaevi yolu açılıyor. Ülkemizde ise hayvanlara vahşeti yaşatanlara sadece para cezası veriliyor. Çoğu zaman olayın faili bulunamadığından bu ceza bile uygulanamıyor. Hayvan Hakları Dernekleri ise bu konuda oldukça tepkili. Olayın hukuku boyutunda ise KKTC meclisinin karar üretmesi gerekiyor. Konuyla ilgili Haberal Kıbrıslı Gazetesi hem avukat Hasan Yücelen’in hem de Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu’nun görüşlerine başvurdu.


4 yıl hapis 10 asgari ücret ceza verilmeli


Avukat Hasan Yücelen’e göre y


asaların caydırıcı olabilmesi için hakimlerin 4 yıla kadar hapis, 10 asgari ücret ceza verebilmesi gerekiyor. Yücelen, hayvan hakları konusunda yeterli yasal düzenleme ve hayvanlara zarar verilmesi durumunda yaptırım konusunda düzenlemelerimiz eksik. Dönem dönem sosyal medyadan da gördüğümüz işkence videolarından hayvanlara zarar verilmektedir dedi.


“Hayvanlar mal gibi gösterilmesin”


Altın Patiler Derneği As Başkanı Ülkü Curcioğlu ise hayvanların mal gibi gösterilmediği, hislerinin olduğunu ve onlarında birer can olduğunu belirten maddeler istiyoruz, yasada bu çocukların hala mal olarak geçmesini kabul etmiyoruz dedi. Curcioğlu, yasalar sadece para cezalarıyla kalmasın hapis cezaları da olsun. Köpekleri arabaya bağlayıp sürükleyen, kedilere zehir atan bu çocukları şiddet içinde yaralayan, basıp durup bir bakmadan giden, onu orada acı içinde bırakan kişilerin zaten bir vicdanı olduğunu düşünmüyorum. Ama en azından artık insana zarar vermek nasıl ki bir suçsa ve cezası varsa can olarak biliniyorsak, aynı yasayı çocuklarımız için de istiyoruz diye konuştu.


Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2018, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner19

banner1

banner3

banner18